Türkçe rap sahnesinin gelecek vaadeden en yeni isimlerinden Güneş, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Türkçe rap dünyasında yeni bir soluk Güneş. Bu yıl içinde “Hala”, “Yola Koyul”, “Yüreğimde Taşıyorum” ve “Kayboldum” adını verdiği dört single yayınladı. Albümü de yolda. Henüz 20 yaşında ama şarkı sözleri, duruşu ve tavrıyla daha olgun bir yapısı var. Özellikle “Yüreğimde Taşıyorum”un yakaladığı başarı ise onun adını ilerde daha çok duyacağımızın bir habercisi… Şarkısında da söylediği gibi, “annesinden kalma cesaretini” yüreğinde taşıyan Güneş, bu şarkıyı “Sadece anne olan değil, zor şartlar altında bile gücünden eksilmeyen her bir kadın için” söylediğinin de altını çiziyor. Huzurlarınızda, rap dünyasının umut vaadeden MC’si Güneş…

Bu yıl içinde üç single yayınladınız. Sizinle yeni tanıştık, sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?
Öncelikle merhaba,  yer verdiğiniz için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Tanımayanlar için ben Güneş, 20 yaşındayım. İlk duyduğum andan beri aşık olduğum müziği icra ediyorum ve yaklaşık 1,5 senedir bünyesinde olduğum MOB Entertainment çatısı altında müziğimi dinleyenlerimle paylaşıyorum. Lise’de Web Programcılığı okudum, üniversiteye kaydolduğum zamanlara denk geldi şirketle çalışmaya başlamam, peşinden koştuğum müzik için bir süreliğine örgün öğretimime ara verdim ama öğrenmeye ve gelişmeye hala devam ediyorum. 

3EB12688 F4AB 472D B952 898B94CCDEC9

Özellikle “Yüreğimde Taşıyorum” şarkısı ruhumuza işledi. “Annemden kalma cesaretimi yüreğimde taşıyorum” cümlesi bizi çok etkiledi. Müzik yapma motivasyonunu nasıl kazandınız, annenizin seçimlerinizde ne gibi etkileri vardı?
Her zaman söylerim, müzik benim refleksim diye. Şu zaman başladı diyebileceğim  tek bir an olmadı aslında düşününce, yaşadığım her özel an beni tetikledi. Annem isteklerime ve kararlarıma her zaman saygı duydu, elinden gelen desteği verdi. “Yüreğimde Taşıyorum” benim için çok özel bir parçaydı bu yüzden, sadece annem değil cesaretiyle ve güçlü duruşuyla çiçek gibi çocuklar yetiştiren her bir kadına söyledim o şarkıyı. Sadece anne olan değil, zor şartlar altında bile gücünden eksilmeyen her bir kadın için…

“KARANTİNA HERKES İÇİN YENİLENME VE İÇE DÖNME SÜRECİ OLDU”

Bu yılı single’larla mı geçireceksiniz, yoksa bir albüm yapma niyetiniz var mı?
Şu an bir albüm üzerinde çalışıyorum henüz tarihi netleştirmedik fakat bu sene içinde duyabileceğinizi söyleyebilirim. Albüm hazırlık sürecindeyken tabii ki uzak kalmayacağız, single’lar gelmeye devam edecek. 

Karantina günlerinden “yeni normal” günlerine döndük. Sizin için nasıl geçti pandemi süreci, neler yaşadınız, neler hissettiniz şu son 3 ayda?
Son zamanlarda yaşanan tüm siyah beyaz olaylara baktığımda tabii ki üzülüyorum ve bir an önce hepimiz için güzel günlerin gelmesini diliyorum. Çevremden ve kendimden gözlemlediğim kadarıyla karantina süreci herkes için yenilenme ve kendi içine dönmeyi sağlayan bir dönem oldu. Bunun bu şekilde gerçekleşmesini istemezdik tabii ama benim düşüncem doğanın bir süre insansızlığa ve bizim de kendimize vakit ayırmaya ihtiyacımız vardı. Kayıplar için çok üzgünüm, ailemdeki risk taşıyan herkes için her an korktum ben de. Henüz tam olarak risk sona ermiş olmasa da evlerinde kalan ve bu süreci en az hasarla ve olabildiğince hızlı atlatabilmemizi sağlayan herkese teşekkür ediyorum.
Benim karantinam aslında  her zamanki hayatımdan farklı değildi, müzik dolu geçti. Albümümün repertuvarını bu süreçte oluşturdum.

636E7871 EE24 400E BDC0 13FD1E559323

Türkiye’de kadın MC’lerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Neden sizce? Kadın bir rap sanatçısı olarak sektörde zorluklar yaşıyor musunuz? 
Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de mutlak sorunlar yaşıyoruz tabii ki… Her ne kadar görünürdeki sayımız az olsa da yetenekli hemcinslerimin sayısının az olduğunu düşünmüyorum. Bence biz piyasada var oldukça henüz keşfedemediğimiz, fark edemediğimiz her bir sanatçı daha da cesaretlenecek ve görünür olmaya başlayacaktır, ben buna inanıyorum.

IMG 9413 Original

Hayatınızda sizi en çok etkileyen, başucu albümlerinizden ilk 3’ünü merak ediyoruz…
Bu soru benim için biraz zorlayıcı oldu 🙂 Hayatım boyunca beni etkileyen onlarca albüm çıktı benden önce çıkan albümler de var tabii inanılmaz etkilendiğim. Yeni müziği duymayı sevdiğim kadar eski müziği de seviyorum ki aslında yeni eski demek  ne kadar doğru tartışılır, müzik bir formu bir şekli olmadığı gibi yaşlanmıyor ve eskimiyor da…

Son zamanlarda geriye dönüp dönüp dinlediğim bir kaç albüm var aslında, onların arasında bir üçlü seçiyorum:
Kanye West- The Life of Pablo / Jesus is King 
The Weeknd- BBTM
Sia- 1000 Forms of Fear  (Ehehe çaktırmayın!)

79936DC5 1E6C 4583 8BCC DA11A764D504

“MOB BÜNYESİNE VIO SAYESİNDE DAHİL OLDUM”

Türkiye’de rap müzikte altın bir çağ yaşandığını gözlemliyoruz. Özellikle de trap müzikte.. Sizce bu yükseliş bekleniyor muydu?
Yavaş yavaş hissediliyordu aslında o yüzden en azından benim için sürpriz olmadı, işini layıkıyla yapan herkes sayesinde şu an böyle bir yükselişe tanık oluyoruz ve yaşıyoruz. Hepimiz için şartları  günbegün kolaylaştıran her birine teşekkürler! 

Rap dünyasında tansiyon çok yüksek. Dissleşmeler şarkılardan çıkıp Twitter’a uzanıyor. Sizin sosyal medyayla aranız nasıl?
Herkes kadar ben de takip ediyorum ister istemez durumları, bazen can sıkıcı boyutlara uzanabiliyor tabii… Bunu müzikal boyutta bırakırsak daha keyifli olur diye düşünüyorum.

Türkçe rap’te çok sevdiğiniz, dilinizden düşmeyen hangi şarkılar var, en çok hangi MC’leri seviyor, dinliyorsunuz?
Playlist’imde bugünlerde dönüp duran şarkılar genelde Vio’ya ait. Biliyorsunuz  Yanyol 2 albümü yakın zamanda yayınlandı, hala odağım 🙂
Mavi var bir de… İşte duymak istediğim müzik diyorum her yeni şarkısında. Henüz duymadınız siz ama en az kendi albümüm kadar onun albümü için de heyecanlıyım 🙂 

Özellikle rap sanatçıları için dahil oldukları ekipler çok önem taşıyor. Siz de MOB bünyesindesiniz, size neler katıyor MOB’da olmak?
Ben MOB’yi Aşkın (Vio) ile tanıdım. Türk müzik piyasasında bu kadar yetenekli ve benim sevdiğim müziği yapan insanlar olduğunu da onun sayesinde öğrendim. Zaten bünyesindeki sanatçıların büyük çoğunluğu Aşkın’dan dolayı tanıdığım insanlar, arkadaşlarımdı bir anda kendimi ekibin içinde buldum 🙂 Oluşumun müziğime katkısının şu yönden büyük olduğunu düşünüyorum, sağlanan kolaylıklar sayesinde sadece müziğime odaklanma şansım oldu.