Bir şarkıyı dinlerken duygulanmak mı istersiniz, hüzünlenmek mi? Biz açıkçası biraz gülmek istiyoruz. Neyse ki bize göre şarkılar da var!

Alternatif sahnede Büyük Ev Ablukada veya Adamlar gibi ekiplerden eğlenceli ve bir o kadar derinlikli şarkı sözleri dinliyoruz. Ama bazen Mezar Turizm gibi skit’ler kullanarak şaşırtan, Böbrek Soundsystem gibi ünlü şarkıları tanıdık ezgilerle harmanlayan ve bu şarkılara fantastik isimler seçen ekiplere de rastlıyoruz. Bazı şarkıları Spotify’da bulamamamız bu yazımızın sorunu değil çünkü YouTube’un derin sularında isimlerini yazarsanız onları kulaklarınızla kolaylıkla buluşturabilirsiniz. Huzurlarınızda günümüzün en komik, en absürd şarkılarından seçtiklerimiz….

Mezar Turizm- Hayatı Şikayet Ediyorum 

Instagram hikâyesine Mezar Turizm’den bir şarkı eklemeyen kaldı mı? Bugünlerde sosyal medya sayesinde yeniden keşfettiğimiz Mezar Turizm, Kerem İlter’in müzik projesi. Bu projesini “abartma tozu” olarak nitelendiriyor. Yaptığı şarkılarla uyumlu olduğunu düşündüğü bazı kesitleri (skit) şarkılarına ekliyor. “Kesilen kayıt ne kadar eskiyse, her şey o kadar iyi olur” diyor. Mezar Turizm’in Cenk-Erdem ikilisinin bir muhabbetinden kesilmiş “Hayatı Şikâyet Ediyorum” şarkısında Cenk Bey’in “Ben hayatın sillesini yemiş ve üzerine tepiklerle yere düştükten sonra hayat tarafından yerde tekmelenmiş bir insanım ve hayatı şikayet ediyorum” cümlesinden bir şarkı çıkmış mesela. Erdem Bey de aralarda gülüyor. Arabeske kaçan ezgiler ve Cenk-Erdem! Çok eğlenceli. Kesinlikle dinleyin! 

Kalt- Malatyalıların Ortak Özelliği

Spotify’da bulup da listelerimize ekleyemediğimiz için mutsuzuz. Ama yine de bu şarkıyı alternatif sahnenin en absürt eserlerinden biri olarak kabul ediyoruz. Mizah yazarı Erman Çağlar ve müzisyen Ozan Akyol’dan oluşan Kalt’ı çok seviyoruz. “Malatyalıların Ortak Özelliğini” de seviyoruz. Bu şarkı, ünlü “Lambada” bestesi üzerine yazılmış nadide Türkçe sözlere sahip: “Tekrar bir bakın Malatyalıların yüzüne/ Malatyalıların ortak özelliği hepsinin Malatyalı olmasıdır…” Akyol, dev bir kuru kayısı üzerinde Türkiye’yi geziyor sonra da uzaya çıkıyor. Bu şarkının mottosu nedir peki? “Malatya’ya uzun süre bakarsanız, Malatya da size bakar.” Tebriklerimizi sunuyoruz. Kalt’ın acilen bir albüm çıkarması lazım. 

Feyyaz Yiğit- Samsunlu Değilim 

Komedyen, oyuncu ve müzisyen Feyyaz Yiğit’in 2017 yılında Teşekkür Ettim ve Yanından Ayrıldım adını verdiği ilk albümü, son derece deneysel ve enteresan şarkılar içeriyordu. Mesela “8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum”, “Burdurlular”, “Allahım Nasıl Bir Varlık Yarattın”, “Müdafaa Edilecek Normal Bir Hayat Kalmadı”, “Etkin Bir Rol Oynar Mısın” gibi. Bu birbirinden heyecanlı şarkılar içinde en dikkat çeken eser de blues öğeleriyle öne çıkan “Samsunlu Değilim” oldu: “Çok güzel bir gülümsemen var/ Bence sen de Samsunlusun/ Benim gibi/ Sana yalan söyledim/ Ben aslında Samsunlu değilim.” Feyyaz Yiğit yeni bir albüm yayınlamadı, Spotify onu çok özledi. Burası kesin. 

Böbrek Soundsystem- Ekmek Lucky 

2012 yılından beri yaptığı şarkılarla sosyal medyada olan Böbrek Soundsystem, kimliğini hâlen ortaya çıkarmamış bir müzisyenin deneysel projesi. Eserlerinde arabesk, psikedelik, 70’ler gibi pek çok dinamik kullanan Böbrek, “O oryantalizm ekmeğinden bir dilim de bana verin lütfen” diyerek sunuyor şarkılarını. (Hatta bu albümünün de adıydı.) Böbrek’in “Mantarların İçinde (Üzüntüden Uzakta)”, “Seks Dolu Bir Yaratığım Ben”, “Amerikan Boyu”, “Sebastian Çayımı Getir”, “Yarray” gibi şarkılarının yanı sıra Daft Punk’ın unutulmaz eseri “Get Lucky”nin fantastik bir versiyonu olan “Ekmek Lucky” kaçırmamanız gereken şarkılar içinde. Böbrek’in ikinci albümünün adını da yazalım tam olsun: Eş to eş, dost to dost. 

Hasan Ozan – Merkeze Taşındım, Bu Bize Gelme İhtimalini Artırır Mı?

Bu ne tatlı bir şarkı ismidir böyle! Alternatif sahnenin en dikkat çekici şarkılarından biri olan “Merkeze Taşındım, Bu Bize Gelme İhtimalini Artırır Mı?” aslında 2020’nin ilk ayında yayınlanmıştı ama sonrasında başka bir versiyonu ekim ayında yeniden kulaklarımıza takıldı. Hasan Ozan’ın bu şarkı gibi “Yeryüzünde Düşülen Anlamsız Durumlar”, “Bebeğim Ben Hastayım” gibi şarkıları da var. Ama bu şarkının yeri bir başka. Komik olduğu kadar naif, mutlu eden bir şarkı bu. Mizah doğası gereği dikenli olur ama Hasan Ozan’ın şarkılarındaki mizah duygusal, romantik ve kesinlikle orijinal. 

Adamlar- Rüyalarda Buruşmuşum

Şakalı ve orijinal şarkılar ekolünde bu işi suyunu çıkarmadan yapan birkaç grup var. Bunlardan biri de Adamlar. Adamlar’ın “Abi kafanda bir kurbağa var” diye başlayan “Kapısı Kapalı” şarkısı gibi mesela, hangi grup gerçekten böyle bir cümleyle şarkıya girer ki? Ya da hangi grup şarkısının adını “Koca Yaşlı Şişko Dünya” koyar? Peki ya “Kameraya gülümseyin en güzel açınızdan, kime ne acınızdan?” dedikleri “Hikaye”? Adamlar, sıradan cümlelerle sıradan şeyler anlatmıyor. Adamlar, kalemlerinin gücüne inanıyor, kıvrak hamlelerle dinleyicisini gülümsetiyor. “Rüyalarla Buruşmuşum” da bunlardan biri. Zeki Müren’in ünlü “Rüyalarda Buluşuruz” şarkısına atıf yapan şarkı “Rüyamın peşine taksi tuttum da cüzdanımı unuttum” diyor. Muazzam. 

Büyük Ev Ablukada- Çıldırmicam 

Şakalı şarkıların (ve grup isimlerinin) atası bittabi Büyük Ev Ablukada. “Olanla Olunmaz”, “Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri”, “Takıl Yani Takmıyo Belli” gibi şarkı isimlerinin yanı sıra şarkı sözlerindeki fantastik nokta atışlarıyla da alkışları hak ediyor. “Ağız tadıyla bi çekip gidemedim  / İnsan eti ağır çektiğim kahır, ayağıma dolanıyor” diyen “Arayan Bulur”daki inceci hamlelere bayılıyoruz mesela. Ama delirme şarkısı “Çıldırmicam” çok başka. “Kendimi tutucam, çok sabırlı olucam/ N’apıp edip sonunda ben… / Çıldırmicam!” Bu ülkede yaşıyorsak böyle bir şarkıya ihtiyacımız vardı zaten! 

The Mongollar- Olmuyor 

Moğollar mı? Hayır, The Mongollar. Bir zamanlar Lombak dergisinde Bülent Üstün’ün yazdığı Hakan Karataş’ın çizdiği bir karikatür serisi olan The Mongollar, birkaç şarkı da kaydetmiş ve Lombak sitesi üzerinden seriyi takip edenlerle paylaşmıştı. Solist, Bülent Üstün’ün ta kendisiydi. Çünkü ünlü çizerin gençliğinde bir punk grubu vardı. Bu şarkılar yıllar içinde o kadar çok sevildi ki, bırakın unutulmayı, coverlandı da. Punk grubu Rashit, Mongollar’ın ünlü şarkısı “Dinozor T.şağı”nı söyledi mesela. “Olmuyor” da “Şahsiyet” dizisinde Agah ve Deva’nın barda oturduğu bir sahnede fonda çaldı. Dizinin senaristi Hakan Günday ve yönetmen Onur Saylak ince görmüştü! The Mongollar şarkılarının fena halde bel altı sözlerini burada yazamıyoruz. Ama siz YouTube’da girerek bu efsanenin ne olduğuna mutlaka bakın. 

Meraklısına not: Şahsiyet dizisi 4.bölüm, 00:25. 

BONUS 

Bu ölümsüz eseri de asabınız bozulsun, sinirleriniz hop etsin diye koyduk.

BANNER 90lar