Ana SayfaMüzikHafızamızın derinliklerine saklanmış Türkçe şarkılar

Hafızamızın derinliklerine saklanmış Türkçe şarkılar

90’ları ayrı bir seviyoruz. Eğer siz de benim gibi arada bir dönüp dönüp 90’lı yıllarda yayınlanmış Türkçe şarkıları dinliyorsanız, hafızanızı biraz zorlamaya var mısınız? 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Ne zaman rakı içsem, o gecenin sonu 90’lı yıllara geri dönüşle sonlanıyor. O sırada yanımda olanlara ise sabır diliyorum, çünkü bu konuda aşırı ısrarcı olabiliyorum, hatta başka bir şey çalmak istediklerinde bir cadaloza dönüşebiliyorum. Evet, bazen böyle tuhaf inatlarım olabiliyor, tabii buna Arnavut damarı da diyebilirsiniz. Neyse çok uzatmadan sadete geleyim; artık nostalji hissinden midir, çocukluğumu özlediğimden midir, yoksa o dönem yazılmış sözlerin gerçekten ruhumuza değiyor olmasından mıdır bilinmez, o tür akşamlarda 90’larda üretilmiş Türkçe şarkılara fena düşüyorum. 90’ların unutulmaz Türkçe şarkıları çalarken, bazen nöronlar birbiriyle etkileşime geçiyor ve “Aaa! Bu da vardı” diyerek evde bir heyecan dalgası estiriyorum. İşte hafızalarımızın derinliklerine saklanıp kalmış olan o şarkıları sizler için bir araya getirdim. Sizinkiler hangileri?

Sibel Tüzün – ‘Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda’

Türkçe pop yaparken Türkçe rock’a bu kadar hızlı geçiş yapan başka birisi daha yerli müzik sahnesinde olması desem, pek de abartmış olmam diye düşünüyorum. 1993 yılında “Ah Biz Kızlar” albümüyle Türkçe pop müzik sahnesine adım atan Sibel Tüzün, “Bağlamaz beni, beni bağlamaz / Ufak hesaplar kitabıma sığmaz / Her şey bir yere kadar, bu kadar olmaz” sözleriyle dilimize dolanmıştı. Ardından 1995’te “Nefes Keser Aşklar” albümündeki ‘Kaçın Kurası’ ile cilveli cilveli dans ederekn şarkıya eşlik ettiğimiz bir dönem yaşanmıştı. Ta ki 1998’de “Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda” albümüne kadar… Gerçekten de albüme koyduğu isim gibi düşünmüş olacak ki bir anda dönemin kadın rockçıları Özlem Tekin ve Şebnem Ferah‘a rakip olacak kadar sağlam bir şekilde pop dünyasını terk edip yüzünü rock’a dönmüştü. Tabii bunda bas gitarist sevgilisi Levent Candaş‘ın da büyük etkisi olduğu kesin. Neyse adeta bir Sibel Tüzün yazısı yazıyorum gibi olmaya başladı. O yüzden kısa kesiyor ve albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısını şuraya bırakıyorum. Bir saniye! Klibin Metallica‘nın ‘Unforgiven’ klibine ne kadar benzediğini de söylemeden edemeyeceğim.

Fatih Erdemci – ‘Suçum Değil’

Fatih Erdemci dendiği anda, aklınızdan şu sözlerin geçtiğine eminim: “Ben ölmeden önce, bir sürü dostum vardı / Ben ölmeden önce, bir sürü düşüm vardı.” 1999 yılında “Yaşamak Zor” adlı ilk albümünü yayınladığında ‘Ben Ölmeden Önce’ büyük bir çıkış yakalamıştı. Ancak bu albümdeki asıl şarkı bence ‘Suçum Değil’. Evet, birçoğunuz ‘Ben Ölmeden Önce’yi hatırlıyordur, ama zihninizin derinliklerinde ‘Suçum Değil’in de gizlendiğine şüphem yok. Bu arada küçük bir not da düşeyim. Fatih Erdemci bu albümünü yayınladıktan tam 18 yıl sonra ikinci albümünü çıkardı. “Kapılar” adlı albümdeki ilk şarkının ‘Yaşamak Hala Çok Zor’ olması sizce de manidar değil mi?

Umay Umay – ‘Düşmedim Daha’

“Bu kadın gibisi gelmedi” diyecek kadar iddialı konuşasım geliyor söz konusu Umay Umay olunca. 1996 yılında yayınladığı “Naylon” albümünde yer alan ve Mete Özgencil ile birlikte seslendirdiği ‘Düşmedim Daha’, 90’lı yılların bence sound olarak en iddialı parçalarından biriydi. Daha ziyade çıkardığı ilk albümünde yer alan ‘Hareket Vakti’ ile tanınsa da zihnimizin derinliklerinde gizlenen şarkısı bence ‘Düşmedim Daha’. Biraz daha derinlere inince, Spotify listemde de favoriler arasında yer alan ‘Melekler’i de hatırlatmak isterim sizlere. Bu şarkının da yer aldığı ve tam 20 yıl önce çıkardığı “Ağzı Bozuk Aşk Mektubu” albümü baştan sona dinlenesi.

Candan Erçetin – ‘Onlar Yanlış Biliyor’

1996 yılında “Hazırım” diyerek ilk albümünü çıkaran Candan Erçetin‘i sandalyeye ters oturmuş, kıpkırmızı bir fonda ‘Umrumda Değil’ şarkısını seslendirmesiyle hatırlıyoruz. Bu albümün hemen ardından çıkardığı “Çapkın”da albümle aynı adı taşıyan şarkısıyla birlikte en ses getiren parça ‘Yalan’ olmuştu. Hatta yanlış hatırlamıyorsam tam da şarkının çıktığı dönemde yaşanan bir otobüs kazasında vefat eden yolculardan birinin not defterine yazdığı ‘Yalan’ şarkısının sözleri haber olmuştu. (Böyle bilgiler hafızamızda yer etmese daha iyi olmaz mı?) Neyse özetle o albümün bence asıl gizli hazinesi ‘Onlar Yanlış Biliyor’.

Cemali – ‘Duymak İstiyorum’

‘Duymak İstiyorum’, 90’lı yılların Türkçe şarkıları arasında gelmiş geçmiş en iyi “one hit wonder”lardan biri olabilir. Bu şarkının çok da hafızalarınızın derinliklerinde gizlenip kalmış olduğunu sanmıyorum ama yeni jenerasyon 90’lar Türkçe popta kimler varmış diye merak edebilir diye eklemekte fayda gördüm. Grup son olarak 2000 yılında “Cemali” adlı albümlerini yayınlamış olsa da tek şarkılık bir başarının ötesine geçemedikleri acı da olsa bir gerçek.

Orhan Atasoy – Gemiler

Bu şarkıyı büyük ihtimalle Teoman‘dan hatırlıyorsunuzdur. Ancak şarkının asıl sahibi Orhan Atasoy. 90’lı yıllarda Moğollar‘dan Fuat Güner‘e, Demir Demirkan‘dan Zerrin Özer‘e dönemin en önemli isimleriyle birlikte çalışan Atasoy‘un 1993 yılında çıkardığı ilk solo albümü “Yanmışız”da yer alan ‘Gemiler’i daha önce Zerrin Özer ve Melis Sökmen seslendirmişti. 1998 yılında Teoman‘ın “O” albümünde de yer almasıyla birlikte tozlu arşivler arasında unutulup gitmek yerine günümüze kadar gelmeyi başardı. Şarkının klibi ise ayrı efsanedir. Erken yaşta hayatını kaybeden Uzay Heparı, Seyyal Taner, Cem Özer, Zeynep Tunuslu ve Fatih Erkoç‘un yer aldığı klip aynı zamanda MTV’de yayınlanan ilk Türk klip olma özelliği de taşıyor.

Göktan – ‘Sen’

90’lı yılların sonuna doğru yıldızı parlayan ama aynı hızla sönen bir diğer isim Göktan‘dı. Bana o dönemin en romantik prensi kimdi diye sorsanız, Göktan derim. 1998 yılında “Efsane” adlı ilk albümünü çıkardı ve ‘Tohum’ şarkısıyla müzik listelerine ilk sıradan girdi. (‘Tohum’ deyince hatırlamayanlarınız olabilir, o yüzden nakaratını bir hatırlayalım: “Mevsimlerden sonbahardayım / Artık çok geç yağmurlardayım / Ben vazgeçtim yalnızlardayım / Seni Affedemem”.) Göktan 2002 yılında “Yağmura Yürüyorum” adlı ikinci albümünü yayınladı. Her ne kadar 2000’li yılların başına da denk gelse, 90’lar ruhunu yaşatan ve akıllarımıza kazınan ‘Sen’ şarkısının ayrı bir yeri olduğu kesin.

Deniz Arcak – ‘Vurur’

90’lı yılların gerçekten ayrı bir kafası vardı. 80’li yıllarda doğup çocukluğunu ve gençliğini o dönemde yaşayanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaktır. 🙂 Ne yalan söyleyeyim aslında o dönemin “özgürlüğünü” de çok özlüyorum. İşte Türkçe pop sahnesine 90’lı yılların başında adım atan ve birbirinden iyi işlere imza atan o isimlerden biri Deniz Arcak‘tı. “All the King’s Horses” (evet, doğru okudunuz ve albümün içinde tek bir İngilizce şarkı bile yok) adlı albümünde yer alan “Vurur” yeniden hatırlanmayı hak eden ve dönemi en iyi yansıtan şarkılardan biri.

Şahsenem – ‘Gözyaşlarım Anlatır’

Ve 90’lı yılların bana kalırsa en güçlü kadın vokallerinden biri olan Şahsenem‘i ve ‘Gözyaşlarım Anlatır’ şarkısını da es geçmemek gerekiyor. 1996 yılında yayınladığı ilk albümü ‘Seyyah’ın çıkış şarkısı olan bu parça, dönemin sound’unu ve ruhunu başarılı bir şekilde yakalamıştı. Sonraki yıllarda üç albüm daha çıkarmış olsa da ‘Gözyaşlarım Anlatır’ gibi hit bir çıkışı maalesef olamadı ve o da hafızamın derinliklerinde kalan “one hit wonder”lardan biri oldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR