Ülkecek “yenge” olarak kabul ettiğimiz ve bağrımıza bastığımız Ashley Nicolette Frangipane, bildiğimiz sahne adıyla Halsey bir süredir hayatımızın daha da odak noktasında.

Elbette bunun sebebi, Halsey’in senarist Alev Aydın’la yaşadığı büyük aşk ve bu aşkın meyvesi oğulları Ender Ridley. Defalarca Türkiye’ye gelen hatta Türkçe tweet atarak yüreğimizi ağzımıza getiren Halsey, Alev’in ailesini de ziyaret etti. Dünyaca ünlü ABD’li bir yıldız haliyle Türk kültürünü ve Türkiye’yi bu kadar yakından tanımak isteyince biz de ona kollarımızı açtık. İşte yeni albümü If I Can’t Have Love, I Want Power’ı 27 Ağustos’ta yayınlayacak olan biricik yengemiz Halsey hakkında bilmeniz gereken 7 şey. 

HALSEY VE ALEV AYDIN’IN YOLLARI NASIL KESİŞTİ? 

Halsey ve Alev Aydın’ın aşkı, Aydın’ın ünlü şarkıcı hakkında yazdığı bir filmle başlamış. “Bir gece gerçekten halka açık bir yere birlikte gittik. Ayrılırken paparazziler ve hayranlar tarafından adeta yutuldum. Her şey çok dramatikti, bir film sahnesi gibi. Omzumun üzerinden baktım ve ‘Aman Tanrım, hoşçakal bile demedim!’ diye düşündüm. Arabada oturduğumu ve onu bir daha asla göremeyeceğim, onu hayatını mahvedemeyecek kadar çok seviyorum’ dediğimi hatırlıyorum.” Ancak Aydın Halsey’e bunların çok önemli olmadığını söylemiş ve büyük aşk başlamış. 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

halsey (@iamhalsey)’in paylaştığı bir gönderi

“BAKLAVAYI SEVMEME YETECEK KADAR TÜRK’ÜM”

Gerçek adı Ashley Nicolette Frangipane olan Halsey, New Jersey’de Ashley Frangipane adıyla doğmuş ve yetişmiş. Anne tarafından İtalyan, Macar, İrlandalı ve baba tarafından Afrika-Amerika kökenli. Ama kendisi Türk kültürüne en başından beri hayran olduğunu söylüyor: “Macar asıllı olduğumu düşünerek büyüdüm. Sonra DNA testi yaptırdım ve pek de Macar olmadığımı, aslında Türk olduğumu gördüm. Sadece yüzde 11’lik bir oran ama baklavayı sevmeme yetiyor.” Halsey’in sosyal medyada paylaştığı bu mesaj Türk hayranları tarafından alkış almıştı. 

halsey album

BİPOLAR BOZUKLUĞU OLDUĞUNU HİÇBİR ZAMAN GİZLEMEDİ 

Halsey bipolar bozukluğu olduğunu hiçbir zaman gizlemiyor. Bipolar bozukluk mani ve depresyon ataklarıyla bilinen, iki uçlu duygu durumu olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık. Hatta 2020’de yayınladığı Manic albümü sahiden de Halsey’in mani evresindeyken ortaya çıkardığı bir albüm. Albümdeki şarkılardan biri olan “Clementine”in ilham kaynağı da Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminde Kate Winslet’in canlandırdığı Clementine karakteriymiş. Halsey, “Ya sürekli yükseğim ya da bir çöküş halindeyim. Ben sadece kendi huzurunu arayan berbat bir kızım. Bana kendinden bahsetme” diyerek anlatıyor, bu şarkıyı. Ve kendini…

EN BAŞINDAN BERİ ANNE OLMAK İSTİYORDU 

Halsey, aslında anne olmak istediğini her fırsatta dile getiriyordu. Manic’te yer alan “More” şarkısı da bununla ilgiliydi. Daha önce başından bir düşük deneyimi geçmişti. Üstelik sahnedeydi ve yüzlerce kişi onu izliyordu. “Hayatım kontrolden çıkmış durumda. Biyolojik olarak bu dünyada yapmam gereken tek şeyi bile yapamıyorum. O zaman sahneye çıkıp kadınlık ve güçlü olmaktan bahseden bir seks sembolü mü olmalıyım? Bu moral bozucu!” diyordu. 2020’nin Şubat ayında verdiği o röportajda “Annelik benim için olacak bir şeye benziyor, bu bir mucize” demişti. 2021’in ocak ayında da hamile olduğunu duyurdu. 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

halsey (@iamhalsey)’in paylaştığı bir gönderi

YENİ ALBÜM KAPAĞI ÇOK KONUŞULDU 

Halsey, yeni albümünün müjdesini de tüm bu gelişmeler eşliğinde vermekten geri durmadı tabii. Milli yengemizin dördüncü albümünün adı If I Can’t Have Love, I Want Power. 27 Ağustos’ta yayınlanacak albümün prodüktörü de Oscar ödüllü Trent Reznor ve Atticus Ross. Fotoğrafçı Lucas Garrido tarafından çekilen karede Halsey, Game of Thrones tahtlarına benzer bir tahta oturmuş, bir göğsü tamamen açıkta, kucağında bir bebek (hayır Ender Ridley değil) bir yöne bakıyor. Yeni albümünün hamilelik ve çocuk sahibi olma konusundaki korkularını yansıttığını söylüyor, Grammy adayı şarkıcı. “Cinsel bir varlık olarak bana ve çocuğuma bir hediye olarak bedenim fikri, bir arada barış içinde ve güçlü bir şekilde var olabilecek iki kavramdır. Vücudum son birkaç yılda birçok farklı şekilde dünyaya ait oldu ve bu görüntü benim özerkliğimi geri kazanma ve gücümü kurma aracım” diyerek anlattı bu kapağın hikâyesini, Halsey. 

HALSEY’İ DERİNDEN ETKİLEYEN O ŞARKI 

“Hayatımı gerçekten değiştirdiğini hatırladığım ilk şarkılardan biri Tori Amos’un ‘Me And A Gun’ şarkısıydı. Annemin bana gerçekten benzer bir akıl sağlığı geçmişi var ve gerçekten ilginç bir şekilde yetiştirildim. Annem çok çekingendi. Sekiz ya da dokuzda beni arabanın arkasına attığını ve sadece araba kullandığını, ağladığını ve bu Tori Amos kaydını çaldığını hatırlıyorum. Tek kelime etmedi, otoyolda ilerliyorduk ve ‘Me And A Gun’ çalıyordu. Bu Tori Amos’un tecavüze uğramasıyla ilgili bir şarkı, ölümün eşiğinde ve ‘Bundan kurtulmam gerekiyor’ diyor. Sekiz ya da dokuz yaşındayım – belki daha genç – ve şarkının tecavüzle ilgili olduğunu bile bilmiyorum ve açıkçası o zamanlar hiç böyle bir şey yaşamadım. Tek hatırladığım ona inanmak ve söylediklerinin gerçekliğine inanmak.” işte Halsey, onu derinden etkileyen “o şarkı”sını bu sözlerle anlatıyor. 

Halsey 120mm 26EDIT

HALSEY TAM OLARAK NE ANLAMA GELİYOR? 

Halsey, sahne adını gerçek ismi olan Ashley’nin anagramı olarak düşünmüş. Bir yandan bunun bir diğer sebebi de, Brooklyn’de yaşadığı bir sokak ismini hatırlatmasıymış. 24 yaşındayken yaşadığı Halsey Street, onun hayallerinin daha da büyük olabileceğini anladığı yer olmuş. 17 yaşından beri şarkı yazan Halsey, buradayken müzik çalışmalarına daha da ağırlık vermiş. Birçok ödüle aday olan Halsey, 2016 yılında diğer kadın şarkıcılara ilham kaynağı olan kadın sanatçılara verilen Rising Star ödülüne Billboard Women in Music oluşumu tarafından layık görüldü.

Kaynaklar: LA Times, The Guardian, Pop Justice, Hürriyet