Ana SayfaMüzikHans Zimmer'in unutulmaz film müzikleri

Hans Zimmer’in unutulmaz film müzikleri

Bir filmin olmazsa olmazı olan film müzikleri konusunda duayen diyebileceğimiz bestekar Hans Zimmer’in dokunuşu olan filmleri keşfediyoruz.

Filmin vermek istediği mesajı, duygu durumunu, izleyicinin aklında yer etmesi istenilen o en vurucu anların arka planını oluşturan film müziklerinin görünmez kahramanlarından ve hatta bu işin duayenlerinden biri olan Hans Zimmer odağımızda. Hatta Oscar ödüllü bestecinin hayatını ve işlerini konu edinen bir BBC belgeseli de yolda. “Hans Zimmer – Hollywood Rebel” adlı belgeselde Zimmer‘in savaş sonrası Almanyasından Hollywood dünyasına 40 yıllık yolculuğu izleyiciye aktarılırken, Ron Howard, Denis Villeneuve, Christopher Nolan, Jeffrey Katzenberg, Barry Levinson, James L. Brooks, Gore Verbinski, Steve McQueen, Stephen Frears ve Tim Bevan gibi ismlerin röportajlarını da içeriyor.

Peki muhtemelen çoğunuzun adını ilk defa duyduğu bu Hans Zimmer hangi filmlerin müziklerini sizce yaptı dersiniz? Mesela “The Lion King”, “Dune: Part One,” ve “Batman Begins” desek… Gelin bu değerli bestekarın hangi film müziklerinde imzası olduğunu birlikte keşfedelim.

“Dune”

Bugüne kadar Oscar’a En İyi Film Müziği dalında 11 kez aday gösterilen Hans Zimmer‘in ikinci kez Oscar heykelciğini kucakladığı işi “Dune” için yaptığı besteler oldu.

“Inception”

Delilikle dahilik arasında giden işlere imza atan Christopher Nolan‘ın da bir bildiği olsa gerek ki neredeyse her filminin müziğini Hans Zimmer‘e emanet ediyor. “Inception” da onlardan biriydi.

“Interstellar”

2015 yılında En İyi Film Müziği dalında Oscar’a aday gösterilmesine karşın ödülü “The Grand Budapest Hotel” almış olsa da “Interstellar”ın o en duygusal ve vurucu anlarındaki müzikleri unutmak imkansız.

“Batman Begins”

Batman serisinin en iyilerinden olan 2005 yapımı “Batman Begins” ve 2008’de çekilen “The Dark Knight”ın film müzikleri de ödüllü bestekara emanetti.

“Pirates of the Caribbean”

Bu arada olur da Hans Zimmer‘in bir konserine denk gelirseniz asla kaçırmamanızı öneririz. Orkestra eşliğinde bugüne kadar yaptığı film müziklerinden oluşan repertuvarı ile sizi bambaşka dünyalara götüreceği kesin. İşte onlardan biri de Prag’daki konserinde “Pirates of the Caribbean” için yaptığı film müziğinin canlı performansı.

“The Lion King”

Ve Hans Zimmer‘e ilk Oscar’ını kazandıran “The Lion King”. “Hakuna matata” diyor ve sizi nostalji dolu bir yolculuğa bırakıyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR