Pek çok müzik eleştirmeni, son dönemde yalnız onun “rockstar” kelimesinin tam anlamıyla içini doldurduğunu düşünüyor. Henüz 16 yaşındayken sahnelere adım atan Harry Styles, “Watermelon Sugar”ın da yakaladığı başarı ve son albümü Fine Line vesilesiyle mercek altında.

Harry Edward Styles hayatımıza İngiliz boyband One Direction sayesinde girdi. Hikayenin şu kısmına yakından tanığız: Kendisi, 2010 yılında katıldığı X Factor yarışmasında dikkatleri çekti. Jüri üyeleri Nicole Scherzinger ve Simon Cowell, onun gibi yarışmaya katılan diğer dört yarışmacıyla birlikte Harry’nin bir boyband’e dahil olması gerektiğini söyleyince One Direction’ın temelleri atıldı. One Direction bir döneme damgasını vurdu, ama grup elemanları bir süre önce kariyerlerine solo olarak devam etmeye karar verdi. Harry Styles da 2017’den bu yana yoluna emin adımlarla devam ediyor. İşte 26 yaşındaki popstar hakkında bilmeniz gerekenler… 

ONE DIRECTION’IN DÜNYA ÇAPINDAKİ BAŞARISI 

Ekran Resmi 2020 09 01 15.36.14
Niall Horan, Harry Styles, Liam Payne, Louis Tomlinson ve Zayn Malik

One Direction, ya da bir diğer adıyla 1D, 2010 ve 2016 yılları arasında 5 albüm kaydetti. 7 Brit Ödülü, 7 Amerikan Müzik Ödülü, 6 Billboard Müzik Ödülü ve 4 MTV Video Müzik Ödülü kazandı. İlk dört albümleriyle Billboard 200 listesinin zirvesine ulaşma başarısı kazanan ilk boyband oldular. Bugüne kadar dünya çapında 70 milyon albüm sattılar. 2016’da dağıldılar ancak bu ayrılık hiçbir zaman resmi olarak açıklanmadı. Kimbilir, belki de bir gün yeniden birleşecekler… Grubun şüphesiz en dikkat çeken üyesi, Harry Styles oldu. O olmadan, bu grup da olmazdı.

GRUP ARKADAŞLIKLARI SÜRÜYOR 

Harry, 1D müziğe ara verdiğinde grup arkadaşlıklarının bozulmadığını söylüyor. “Böyle olmasını isteyen insanlardık. Çok yakın olmasak da, bu arkadaşlık ruhuna hep sahip olacağız. Bir grupta olman, illa ki o insanlarla çok yakın arkadaş olacaksın anlamına gelmiyor. Böyle yürümüyor. Anlaşmazlıklara rağmen her zaman herkes için ortak bir saygı vardır. Birlikteyken bunu çok iyi başardık” diyor. Eski ekibi arkasından bu kadar iyi niyetle konuşması da hanesine artı puanları yazdırıyor, haliyle.

BILLBOARD LİSTESİNDE ZİRVEYİ GÖRDÜ

Harry, ilk solo albümünü 2017’de kaydetti. Ama 2019’un aralık ayında yayınladığı Fine Line ile gerçek anlamda elle tutulur bir başarı kazandı. Albümde yer alan “Watermelon Sugar” şarkısı, Billboard Hot 100 listesinde zirveye çıktı. Böylece Harry, Billboard Hot 100’de solo şarkısıyla 1 numara olan ikinci 1D üyesi oldu. Bu başarıyı ilk kazanan eser, eski 1D üyesi Zayn Malik’in “Pillowtalk” şarkısı olmuştu. 

harry2

İLK FİLMİ NOLAN YÖNETMENLİĞİNDEKİ “DUNKIRK” OLDU 

One Direction dağıldığında, Harry ilk filmi Dunkirk’ün çekimlerine başladı. Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın filmi olan Dunkirk’te Alex adında bir askeri canlandırdı. Nolan, Harry’nin müzik dünyasındaki şöhretinden haberdar olmadan, yüzlerce kişinin içinden, role uygun olduğu için seçmişti onu. Böylece Harry, müzik dünyasında olduğu kadar beyazperdede de yeteneklerini sergileme fırsatı buldu. 

harry

“BİR GİYSİYİ BEĞENİRSEM ‘AMA BU KADINLAR İÇİN’ DEMEM”

Bir dönem Gucci’nin marka yüzü de olan Harry, sıra dışı giyim tarzıyla kesinlikle çok konuşuluyor. Hatta geçtiğimiz sene Met Gala’da giydiği transparan siyah bluzu ve inci küpeleriyle de ilgi odağı olmuştu. “Kadınlar ne giyer, erkekler ne giyer? Benim için sorun bu değil. Güzel bir bluz görürsem ‘Ama bu kadınlar için’ demem. Bu onu daha az giymek istememe neden olmuyor. Kendinizi içinde daha rahat hissediyorsanız bu biraz daha kolay oluyor” diyor rahatlıkla. Onun objektifler karşısındaki özgürlüğü de işte bu bakış açısından kaynaklanıyor. Bir moda ikonu mu? Neden olmasın… 

harry4

CİNSEL YÖNELİMİNİ KONUŞMAYI SEVMİYOR 

Harry, bazen feminen bir giyim stili yakalıyor ama hiçbir zaman cinsel yönelimi hakkında konuşmuyor. Röportajlarda ona sorulduğunda da bu soruyu anlamsız bulduğunu söylüyor. Magazin basınında Taylor Swift, Kendall Jenner gibi isimlerle aşk yaşadığı konuşulsa da, o konserlerinde “Aşk aşktır. Hangi formda olursa olsun, aşka kollarımızı açmalıyız” diyor. LGBTİ bayraklarını sallıyor, yüzünden gülümsemesini eksik etmiyor. Bir kez, Liam Payne ile katıldıkları bir radyo programında sunucunun sorduğu “Bir randevuda ilk ne ararsınız?” sorusu ile yine gündem olmuştu. Liam bu soruya “Kadın” yanıtını vermişti. Harry ise “Bu o kadar da önemli değil” demişti. Herkes şok olmuştu. 

NEDEN BU KADAR ÇOK MEYVE GÖNDERMESİ VAR? 

Harry, Fine Line’da yazmakta en zorlandığı şarkının “Watermelon Sugar” olduğunu söylüyor. “Yazması bir gün sürdü, bitirmesi ise bir yıl. Bu çok sinir bozucuydu. Ama sonucuna bakınca mutluyuz” demişti. Bu arada albüm içinde geçen yiyecek ve meyve referanslarının da bilerek yapılmadığını, tesadüfen böyle oluştuğunu sözlerine ekliyor. 

Kaynaklar: Forbes, Guardian, Rolling Stone, Capital FM
Görseller: Sony Music Turkey