Ana SayfarockHarun Tekin: “Yara sarma dönemi başlıyor”

Harun Tekin: “Yara sarma dönemi başlıyor”

Mor ve Ötesi solisti Harun Tekin, Nilay Örnek’in “Nasıl Olunur” podcast’ine konuk oldu. Tekin, yetenekli olmanın Türkiye’de ne anlam ifade ettiğinden, son dönemde dinlediğimiz üçüncü yeniler ve başarılı rap örnekleri hakkında konuştu.

Mor ve Ötesi solisti Harun Tekin, hem Candan Erçetin’in başkanlığını yürüttüğü MSG’de (Musiki Eser Sahipleri Grubu Meslek Birliği) başkan yardımcısı hem de Das Das’da Didem Balçın, Koray Candemir, Muzaffer Yıldırım ve Mert Fırat’la birlikte ortak olarak çalışmalarını sürdürüyor. Tekin ayrıca Babajim Stüdyoları’nda da Tarkan Gözübüyük, Ozan Tügen ve Cihan Barış’la birlikte 2016’dan beri prodüksiyon işlerine de devam ediyor. 

Harun Tekin, gazeteci Nilay Örnek’in “Nasıl Olunur” podcast serisine konuk oldu. 

harun tekin 2
Mor ve Ötesi, 2000’lerin başı.

YETENEK TÜRKİYE’DE ÇOK ABARTILAN BİR ŞEY

“Yetenek Türkiye’de abartılan bir şey, çalışma da hor görülen bir şey. Benim 27 yaşıma kadar olan bir performansımı izleyen hiçkimse benim için yetenekli demez. Çalışarak bir fark yaratılabileceğine inanıyorum. Kendimi çok çalışkan da görmüyorum. Yetenek yok demiyorum ama yetenekle kastedilen şeyin çok abartılmasını, özellikle bizim gibi bir kültürde çok yanlış buluyorum. Adamın yeteneği var diye yeterince para kazanıyor ama ağzını açtığında saçmalayan saçmasapan bir figür oluyor. Veya ağzını açınca güzel ses çıkıyor diye onu tercih ediyoruz. Bu da saçmasapan bir şey. Türkiye’de müzikte de ışıltılı bir sürü genç insan var. Onların potansiyellerini hayata geçirmek için gereken şeyler neler? Bunlarla uğraşıyoruz. Bunun için bir sürü şeyin oturması, biraz da şans gerekiyor. O insan sadece müziğini yaparak yaşayabilecek hale gelmeli. Onu sağlayamadığınızda bir sürü insan müzik yapacağına maaşlı bir iş yapmak durumunda kalıyor.”

yyk
Yüzyüzeyken Konuşuruz

TUHAF İSİMLİ MÜZİK GRUPLARI BANA ÇOK UMUT VERİYOR 

“2013’te son stüdyo albümümüz çıktı. Mor ve Ötesi şimdi yeniden başka bir tempoya girecek. Bunu yavaş yavaş hissettiriyoruz, ruh hastası şeyler de yapmak istiyoruz. 2013 sonrası hepimizin şoka girdiği, balık gibi kaldığı bir dönem. Çok zorluklar yaşayan insanlar oldu. Ama hayatında ilk yaptığı müzikler bu döneme denk gelen bir sürü insan oldu. Onlar mükemmel bir kuşak oldu. Tuhaf isimli müzik grupları denilen, hepsi de canımız; Yüzyüzeyken Konuşuruz, Son Feci Bisiklet, Büyük Ev Ablukada… Bu müzikler bana çok umut veriyor. Ezhel’ler, trapçiler… Bir yandan takati kalmamış birileri varken, birilerinin de daha ilk laflarını ettikleri dönem oldu. Şimdi yara sarma dönemi başlıyor. “

Yayının tamamını dinlemek için:

Örnek’in Spotify’daki diğer yayınlarına buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR