Ana SayfaHaberlerHarun Tekin'den biletli online konser: Hediyeler

Harun Tekin’den biletli online konser: Hediyeler

Türk rock müziğinin en iyi şarkı yazarlarından Harun Tekin, Twitter hesabından 28 Haziran’da biletli bir online konser vereceğini duyurdu.

Türkçe rock müziğin en köklü gruplarından mor ve ötesi solisti Harun Tekin, resmi Twitter hesabından “Hediyeler” adını verdiği online bir konser vereceğini duyurdu. 28 Haziran’da gerçekleşecek ve geliri İhtiyaç Haritası ile paylaşılacak olan konser hakkında Tekin şunları yazdı:

“Salgın döneminde canlı performanslar konusunda söylemek istediğim birkaç şey var. Canlı performanslara dair modellerden en sık görülenler: 1) biletli etkinlik, 2) sponsorlu etkinlik, 3) devlet/belediye/stk destekli/himayesinde etkinlik. Bazen bunların ikili ya da üçlü kombinasyonları da oluyor. Bu üç yolun da aslında faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Fakat 2 ve 3’teki sorunlarla çok uğraşırken, 1’le ilgili pek konuşmuyoruz.

Dediğim gibi her iki modelin de mutlaka faydaları var; ve iyileştirilerek devam etmeliler. Ancak 1 (biletli konser) tamamen atlandığı zaman,
konser veya performans bilet alınan bir etkinlikten, bedava olması doğal bir etkinliğe dönüşüyor. İnsanlara bir etkinliği bedelsiz sununca, sunduklarımıza ve sunanlara bir fayda sağladığımız ortada. Ancak bunu başka yöntemlerle desteklemeyince özellikle müziğin ve tüm sahne sanatlarının sanki dünyevi dertleri, borcu, kirası, çoluğu çocuğu olmayan insanlarca icra edildiği gibi bir his yayılıyor toplumda.

Bütün fikri emek alanları için geçerli olmak üzere, biraz ‘sahne önünde’, ‘ekranda’, ‘spot ışığı altında’ olmak derhal ‘zaten maddi sorunu olamaz’ şeklinde bir izlenime yol açıyor. bu tepeden tırnağa yanlış. Müzik ve eğlence endüstrisinin görünen kısmının bile çok büyük bölümü orta ya da alt düzeyde & düzensiz gelir sahibi, tasarrufu yok ile çok az arasında değişen, kirada oturan insanlar.

Ea9s0B2WsAA1 VI

(…)

Benim bildiğiniz gibi mor ve ötesi dışında devam eden bir solo müzik kariyerim yok, grubuma da tutkunum ve umarım yeni albümler dahil pek çok şeyi birlikte paylaşacağız. ama bunu önce kendi üstümde denemem lazım. eğer bu modelin ilk denemesinden anlamlı sonuçlar çıkarsa bunu nelerin takip edebileceğine dair de birkaç fikrimiz var. biletli bir online canlı performans kararına bu düşünceler eşliğinde ulaştım. Biletler Biletix’te olacak, çok makul bir bilet fiyatı olacak, gelirini İhtiyaç Haritası ile paylaşacağız ve hafta boyunca çeşitli yayınlara, mecralara konuk olup bizde ve dünyada çıkış yolları arayan müzik sektörünün konularını dinleyicinin gündemine getirmeye çalışacağım.

Etkinliği de 28 haziran akşamına koyduk çünkü doğumgünümü, şarkı söyleyerek, hepimiz için alternatif bir yolu deneyerek ve birbirimizle uzaktan da olsa buluşarak kutlamak güzel olur diye düşündüm. Konser My Open Stage adresinde olacak. Sevdiğim, bana etki eden, birer hediye gibi gördüğüm şarkıları akustik gitarımla çalıp söyleyeceğim. Olabildiğince iyi bir ses, görüntü ve canlı yayın için testler tamamlandı. Haftaya pazar akşamı saat 19.30’da.”

Harun Tekin’in Twitter duyurusunun tamamı;

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR