Ana SayfaMüzikHatırlanmaya değer 13 90'lar şarkısı

Hatırlanmaya değer 13 90’lar şarkısı

90’larda yayınlanmış, artık pek de playlist’lerimizde denk gelmediğimiz ama çaldığında bizi o yıllara anında götüren 13 hatırlanmaya değer hit şarkıyı bir araya getirdik. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

90’lı yıllara dair nostalji hissimiz bir gün körelmeye başlar mı bilmiyoruz ama o dönem üretilen işleri, yayınlanan albümleri ve hit şarkıları düşününce bu dönemi saygıyla anmaya devam edeceğimiz kesin. Tabii bir de o dönemi kanlı canlı yaşadıysanız, radyo başında sevdiğimiz şarkının çalmasını bekleyip heyecanla kasete kaydettiğimiz o emek yoğun anıları da göz ardı etmemek lazım. İşte tam da bu hislerden yola çıkarak, radyoda çaldığı anda kayıt tuşuna bastığımız şarkıları tek bir dosyada toplamak istedik. Keyifli dinletiler!

Smashing Pumpkins – ‘1979’ (1995)

90’larda grunge akımının yükselişiyle birlikte Smashing Pumpkins de alternatif rock sahnesinin önde gelen gruplarından biri haline gelmişti. 1995 yılında çıkardıkları, Grammy ödülü alan ‘Bullet with Butterfly Wings’ şarkısının da yer aldığı “Mellon Collie and the Infinite Sadness”, ‘1979’, ‘Tonight, Tonight’ ve ‘Thirty-Three’ başta olmak üzere birçok hit şarkı içeriyordu.

Third Eye Blind – ‘Semi-Charmed Life’ (1997)

Müzik kariyerlerine halen devam etmekle birlikte 90’larda yayınladığı albümler ve şarkılarla nostaljiyi sonuna kadar yaşatan bir grup Third Eye Blind ve ‘Semi-Charmed Life’ ise 2000’lerde Beyoğlu barlarında çalan, dinleyici coşturan “the” şarkılardan biriydi.

En Vogue – ‘Free Your Mind’ (1992)

“Freeeee Your Mind” diye girişinden sonuna kadar ezbere bildiğimiz bu şarkı dönemin en güçlü kadın vokalleri arasında yer alan Cindy Herron, Maxine Jones, Dawn Robinson ve Terry Ellis‘ten oluşan En Vogue‘a aitti.

Mazzy Star – ‘Fade Into You’ (1993)

Ergenliği 90’lara gelen ve o büyüme sancısını sonuna kadar yaşayanların sığındığı bir grup varsa o da Mazzy Star‘dı. Hope Sandoval‘ın o yumuşacık sesinden ‘Fade Into You’yu dinlemek hala tüylerimizi diken diken yapıyor.

Portishead – ‘Sour Times’ (1994)

Bu listede Mazzy Star olur da Portishead olmaz mı! “‘Cause nobody loves me / It’s true /Not like you do” diyerek aşk acısını yaşayanlar, şu an bunu okuyorsanız, derin bir iç geçirdiniz değil mi? 🙂

Brandy ve Monica – ‘The Boy Is Mine’ (1998)

Brandy ve Monica‘nın unutulmaz düeti ‘The Boy Is Mine’, 1998’de yayınlandığında Amerika’da yılın en çok satan şarkı olmuş ve Billboard Hot 100 listesinde 13 hafta boyunca 1 numarada kalarak rekor kırmıştı.

Natalie Imbruglia – ‘Torn’ (1997)

90’lı yıllarda yayınlanmış “one hit wonder” şarkıları bir araya getirdiğimiz bir liste yapıyor olsak, bunun başında Natalie Imbruglia‘nın ‘Torn’u yer alırdı. Dünyanın en mutlu ama bir o kadar hüzünlü şarkısı değil mi sizce de? Şarkıya eşlik ettikçe kendinizi daha güçlü hissetmeniz de mümkün.

Beck – ‘Loser’ (1994)

‘Loser’, Beck‘in 1994’te yayınladığı üçüncü stüdyo albümü “Mellow Gold”da yer alıyordu ve grubun 90’larda yıldızının parlamasını sağlayan şarkıydı.

 

New Radicals – ‘You Get What You Give’ (1998)

İlk filmiyle birçok ödül alan bir yönetmenin bir sonraki filminde yaşadığı o baskıyı ve başarılı olma gerekliliğini hayal edin, işte New Radicals‘ın 1997’de kurulmasının ardından çıkardığı ilk şarkısı ‘You Get What You Give’ bir nevi grup adına böyle bir laneti de beraberinde getirdi.

4 Non Blondes – ‘What’s Up?’ (1992)

2015 yılında yayınlandığında büyük ses getiren “Sense8” dizisiyle birlikte 90’lı yılların tozlu arşivlerinden gnümüze ışınlanan 4 Non Blondes‘un ‘What’s Up?’ şarkısı “one hit wonder” tabirini sonuna kadar hak eden ve dinlemekten asla sıkılmadığımız parçalar arasında yer alıyor.

Garbage – ‘Stupid Girl’ (1995)

Shirley Manson‘ın solistliğini üstlendiği Garbage grubunun ilk stüdyo albümü, ‘Stupid Girl’ başta olmak üzere birçok hit şarkı içeriyordu ve grubun müzik sahnesine iddialı bir giriş yapmasına olanak tanımıştı.

No Doubt – ‘Just a Girl’ (1995)

90’lı yıllarda ska’nın yeniden yükselişe geçtiği dönemde No Doubt yayınladığı üçüncü stüdyo albümü Tragic Kingdom” ile bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Bu albümde hit olmayan şarkı bana kalırsa yok. 13 yaşındayken satın aldığım ilk kasetlerden biri olmasının da bunda etkisi olabilir tabii. 🙂

Ace of Base – ‘The Sign’ (1993)

90’lı yılların hatırlanmaya değer şarkılarını bir araya getirip de Ace of Base‘ten bahsetmemek tabii ki olmazdı. İsveçli grubun ülke sınırlarını aşarak isimlerini dünyaya duyurdukları ve hatta grammy adaylığı aldıkları “The Sign” albümünün aynı isimli çıkış şarkısı işte o unutulmaması gereken efsane parçalardan.

Bu arada tabii ki bu listeye 90’lara damgasını vurmuş olan Nirvana, Temple of the Dog, Björk, Mariah Carey, Aaliyah, Blur, Pearl Jam, Jay-Z gibi birçok sanatçı ve grubun ekleyebileceğim daha birçok parçası var ama şu an bize ayrılan vaktin sonuna geldik. Eğer bu nostalji turu hoşunuza gittiyse, belki de bir yazı dizisi olarak ikincisini de hazırlarız kim bilir…

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR