Kimisi Oscar ödüllü, kimisi IMDB’de yüksek puanlarla gönüllerin şampiyonu… İşte her iyi dinleyicinin mutlaka izlemesi gereken 10 müzik belgeseli…

Kurt Cobain’in hayatını görünmeyen kısımlarını animasyon versiyonuyla izlemeye, James Hetfield’ın alkol problemi yüzünden Metallica’nın dağılma noktasına geldiği günleri görmeye, Amy Winehouse’un daha küçük bir kız çocuğuyken bile ne kadar yetenekli olduğuna tanık olmaya hazır mısınız? Müzik belgeselleri, sevdiğimiz bir müzisyenin ya da grubun hayatına tanık olmamızı, kolaymış gibi görünen şov dünyasının perde arkasında aslında ne kadar zorluklar yaşandığını gözler önüne seriyor. Sizler için seçtiğimiz bu müzik belgesellerinden bazıları Oscar ödüllü, bazıları da türünün en iyi örnekleri arasında. Keyifli seyirler… 

AMY (2015)

IMDB: 7.8
27 yaşında aramızdan ayrılan,  R&B ve caz müziğin genç yaşında efsanesi olmuş ismi Amy Winehouse’un yaşamından kesitlerinin olduğu bu belgesel Asif Kapadia tarafından çekildi. Winehouse’un kariyerindeki inişleri çıkışları anlatan bu belgeselde Winehouse’a ait orijinal ses ve görüntü kayıtları da yer alıyor. 

 

COBAIN: MONTAGE OF HECK (2015) 

IMDB: 7.5 

Brett Morgen tarafından çekilmiş olan Montage of Heck (Kahrolası Montaj) Nirvana’nın solisti Kurt Cobain hakkında yapılmış en kapsamlı belgesel. Orijinal kayıtlar, kamera arkası görüntüler, konserler, kendi çektiği görüntüler… Nirvana hayranlarının kesinlikle izlemesi gereken belgesel, Cobain’in Aberdeen’deki çocukluk yıllarından Nirvana’yla zirveye çıktığı ve sonrasında girdiği depresyondan intihara nasıl sürüklendiğini açık açık işliyor. 

 

HOMECOMING: A FILM BY BEYONCE (2019)

IMDB: 7.4 

Bu belgeselde dünya starı olan Beyoncé’nin 2018 yılındaki Coachella festivalinin perde arkası, festivale hazırlık süreci gibi detaylar yer alıyor. Homecoming aynı zamanda; Amerika tarihindeki siyahi üniversiteleri de konu ediniyor. Beyoncé’nin efsanevi performansını konu edinen bu belgesel 8 ay gibi bir sürede 150 kişilik ekip ile hazırlandı. Belgeseli Netflix’te izleyebilirsiniz. 

 

TUPAC: RESURRECTION (2003) 

IMDB: 7.9

Oscar Ödülleri Töreni’nde “En İyi Belgesel dalında aday olan “Tupac: Resurrection” Hip-hop dünyasının en önemli isimlerinden Tupac Shakur’un sansasyonel hayatını anlatıyor. Bu belgeselde, efsanevi rapçi Tupac kendi sözleriyle hayatını anlatıyor. Belgeselde Tupac’ın daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış konser görüntülerine ve günlüğünden alınmış sözlere de yer veriliyor. Filmin müzikleri ise Stevie Wonder, Eminem ve Elton John gibi isimler tarafından yapıldı.

 

WOODSTOCK (1970) 

IMDB: 8.2

Oscar ödüllü bir belgesel olan Woodstock, 15 -18 Ağustos 1969’da New York’a yakın Bethel ‘de bir mandırada gerçekleşmişti. Hippi festivali olarak bilinen festivale yaklaşık 80 bin hippi katılmıştı. Hala en iyi müzik festivali olarak anılan Woodstock’ın anlatıldığı bu belgesel Michael Wedleigh tarafından çekildi. Belgeselde Richie Havens, Joan Baez, The Who gibi efsane performanslar yer alıyor. 

 

MICHAEL JACKSON’S THIS IS IT (2009) 

IMDB: 7.2

Pop’un Kralı Michael Jackson’un son günlerine, konser provalarına ve onunla ilgili çok daha fazla bilgiye ışık tutan bu belgesel, en iyi müzik belgeselleri arasında yer alıyor. Dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan Jackson’ın yaşamından kesitlerin sunulduğu belgeselin yönetmeni Kenny Ortega. 

 

NO DIRECTION HOME: BOB DYLAN (2005) 

IMDB: 8.5

Günümüzün yaşayan efsanesi Bob Dylan’ın 1961 ve 1966 yılları arasında bir folk yıldızıyken birdenbire içinde olduğu jenerasyonun sesine, bir rockstara dönüşmesi konu ediliyor. Belgeselin yönetmeni Oscar ödüllü Martin Scorsese. No Direction Home (Eve Dönüş Yok), Dylan’ın Minnesota’daki gençlik günlerinden sanatçının müziğe başladığı ilk dönem ile müzik tarihini değiştiren bir ilaha dönüşümü arasındaki süreci ele alıyor. Dylan’ın müzik serüveninde önemli etkileri olan Joan Baez ve Allen Ginsberg gibi ustaların bizzat kendilerinin ya da arşiv görünütülerinin de yer aldığı üç saatlik belgeselde, daha önce hiç görülmemiş görüntüler ve özel röportajlar bulunuyor. 

 

METALLICA: SOME KIND OF MONSTER (2004)

IMDB: 7.5

Orijinal hali 2003 yılında hazırlanan St. Anger albümü hakkında bir dokümantasyon iken zaman içinde filme çevrildi. Yönetmenliğini Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky’nin üstlendiği film 4:3 görüntü oranıyla kaydedildi. St. Anger’ın yapım aşamasında Jason Newsted’in gruptan ayrılması, James Hetfield’ın alkol sorunu yüzünden bozulan ilişkileri, işler daha da kötüye gidince bir rehabilitasyon merkezine yatışı ve en sonunda Metallica’nın küllerinden yeniden doğuşu… Orijinal ses ve görüntü kayıtları kullanılarak yapılan tamamen gerçek bir hikâye.

 

SEARCHING FOR SUGAR MAN (2012) / BİR ŞARKININ PEŞİNDE

IMDB: 8.2

70’li yılların başlarında farkında olmadan bir müzik efsanesine dönülen Detroit’li bir yerel müzisyenin hikayesini ele alan belgesel, Sixto Rodriguez’in efsaneleşme ve ortadan kaybolma sürecini işliyor. Rodriguez, kısa süreli amatör kariyeri boyunca iki adet satmayan albüm kaydeder ve ilk albümün ardından Güney Afrika’da bir efsaneye dönüşür. İlk albümün ardından bir araya gelen iki Güney Afrikalı hayranı, bu kıtada neredeyse John Lennon’a dönüşen bu müzisyenin peşine düşerler. İşin ilginç yanı ise Rodriguez’in bu şöhretten haberi olmamasıdır. Malik Bendjelloul’un yönetmenliğini yaptığı ve Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan film, iki hayranın yolculuğunu ve Rodriguez ailesine ulaşmasını konu alıyor.

 

GAGA: FIVE FOOT TWO

IMDB: 7.0

Chris Moukarbel’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, Lady Gaga’nın albüm hazırlık sürecine bu süreçte sanatçının yaşadıklarına odaklanılıyor. Gaga’nın Joanne isimli albümünü kaydederken hayatında yaşadığı değişimi, fibromiyalji (kronik ağrı sendromu) adlı hastalığıyla savaşması belgeselin ana konusunu oluşturuyor. Lady Gaga sevenlerin kaçırmaması gereken bir belgesel.