Dinlerken bazen bazı şarkıların melodisine kaptırır, sözlerinin altında yatan anlamları geri plana atarız. Oysa ruhumuza dokunan pek çok şarkının arkasında çoğu zaman gerçek hikâyeler yatar.

Bu şarkılar kimi zaman kalpleri kırmış bir sevgiliden, kimi zaman bir ayrılıktan bahseder. Kimi zamansa her şeyin daha iyiye gideceğini umar. Bu tam da, “sanat mı yaşamı taklit eder, yaşam mı sanatı?” diye kendimize sorduğumuz o noktaya tekabül ediyor aslında. İşte şarkıların ilginç hikâyelerinden sizler için seçtiklerimiz… 

Taylor Swift- Tolarate It 

Eğer hepsi kafamın içindeyse şimdi söyle bana
Bana bir şekilde yanlış anladığımı söyle
Biliyorum aşkım kutlanmalı
Ama bunu tolere ediyorsun

Taylor Swift şu sıralar şüphesiz ki üretkenliğinin doruklarında. Folklore albümünün üstünden daha çok az bir zaman geçtikten sonra yayınladığı Evermore albümü bunun ispatı. Swift’in Evermore albümünde yer alan “Tolerate It” şarkısı, Swift ve prodüktörü Aaron Dessner imzası taşıyor. Piyano eşliğinde yavaş yavaş akıp giden bir şarkı olan “Tolarate It”, karşılıksız bir aşk hikayesini anlatıyor. Swift, bu şarkıyı Daphne du Maurier’in “Rebecca” kitabından esinlenerek yazmış. “Okurken fark ettim ki, kocası Rebecca’yı hep tolere etmiş. Kadın bütün bunları yapıyor, çok çabalıyor, onu etkilemeye çalışıyor ve her zaman ona tahammül ediyor. Bununla ilgili bir şey yazmak istedim, çünkü hayatımın bir noktasında ben de öyle hissettim” diyor, şarkısını anlatırken. 

Billie Eilish- When The Party is Over 

Zaten çok fazla şey bilmiyor musun?
Eğer izin verirsen sadece seni inciteceğim
Bana arkadaş de, ama daha yakın tut
Ve parti bittiğinde arayacağım seni

Son dönemin en büyük yıldızlarından biri olan Billie Eilish’in ağabeyi Finneas’la birlikte kaydettiği “When The Party is Over” aslında tam olarak arkadaşlık ve sevgililik kavramlarını sorgulayan bir şarkı. “Arkadaştan çok, sevgiliden az” tanımlamasının bestelenmiş hali de diyebiliriz bu şarkı için. “Bu aslında üzgün bir şarkı değil” diyor, Billie Eilish. “Parti bittiğinde seni arayacağım, diyor. Zor ve zehirli bir ilişkiyi tarif ediyor.” Eilish, onun için ne yaparsa yapsın terk edildiğini, kendine yalan söylediğini söylüyor. Sonrasında, “Bir arkadaş olarak beni ara, ama beni daha yakın tut” diyor. Ne olursa olsun, o kişiyi hayatından çıkarmak istemiyor. “When The Party is Over” biraz da, iki tarafın da ayrı ayrı gittiği partileri, parti bittiğinde ise birbirlerini aramaları ve bir şekilde birbirlerinin hayatında olmaya çalışmalarını simgeliyor. 

Childish Gambino- Redbone 

Günışığım
Doğru oynamayacakmışsın hissiyle uyandım
Daha önceden biliyordum ama artık bu halt doğru hissettirmiyor
Gururumu bir köşeye bırakmaya zorladı
Uzun zamandır
Uzun zamandır bir zenciyi bekletiyorsun

Kaliforniyalı bir aktör, dansçı, müzisyen, şarkıcı, komedyen, yapımcı ve söz yazarı olan Danny Glover’ın müzikteki mahlası Childish Gambino. 30 Rock dizisinin de senaristlerinden olan Glover, mahlasını Wu-Tang isim jeneratöründen almış. Grammy ödüllü Childish Gambino, 2016’daki Awaken! My Love albümünde yer alan “Redbone” şarkısında bir sevgili ve sadakati hakkındaki batıl inançlarını ve paranoyasını açıkça dile getiriyor. Ve her şeye rağmen birlikte olabileceklerine ve başarabileceklerine inandığını söylüyor. Şarkıda politik ve sosyal farkındalık için “Stay Awake” ifadesine benzer şekilde “Stay Woke” ifadesi (Uyanık kal) kullanılıyor. “Redbone” terimi de, daha açık tenli karma ırktan siyahi kişileri anlatmak için kullanılan argo bir terim. Şarkı, Gambino’nun davul çaldığı bir andan sonra ortaya çıkmış.

Lady Gaga- Poker Face 

Tutunmak istiyorum tıpkı onların oynadıkları Texas oyunları gibi
Katla beni bu artışı vurmama izin ver bebek ve benimle kal
Okuyamaz benim
Hayır o benim ifadesiz yüzümü okuyamaz
O kimsenin aşkına sahip değil

Bu şarkının hikâyesinin biseksüellikle ilgisi olduğunu biliyor muydunuz? Lady Gaga, daha önce bu şarkının kumar ve erkeklerle ilgili olduğunu söylemişti: “Kumar oynuyorum ama aynı zamanda gerçekten seks, içki ve kumarla ilgilenen birçok erkekle çıktım, bu yüzden erkek arkadaşlarımın da seveceği bir şarkı yazmak istedim.” Ancak daha sonra, “Poker Face” ifadesini, daha önce yazdığı ama hiç yayınlamadığı “Blueberry Kisses” adlı bir şarkısından aldığını söyledi. Sonra da bu şarkının aslında bir erkekle beraberken bir kadını da düşünmekle ilgili olduğunun altını çizdi. Her ne kadar poker masasındaki duyguları anlatsa da, Gaga aslında bu şarkıda “poker surat”a yani ifadesiz bir yüze sahip olduğu için karşı tarafın onun ne düşündüğünü anlayamadığını belirtiyor. 

Bob Marley- No Woman No Cry 

Oturduğumuzu hatırladığımı söyle
Trenchtown’daki hükümet sahasında
İkiyüzlüleri gözlerdik
Tanıdığımız iyi insanları aralarına katarken
Sahip olduğumuz iyi arkadaşlar ve kaybettiğimiz iyi arkadaşlar
Yol boyunca
Geçmişini unutabilirsin bu parlak gelecekte
Böylece gözyaşların kurur söylediğim gibi

Her ne kadar bu şarkı ilk bakışta “Kadın olmazsa gözyaşı da olmaz” olarak algılansa da, işin aslı öyle değil. Bob Marley, 1975’te yayınlanan bu klasik şarkısında “Hayır, kadın, hayır ağlama” diyor, aslında. Bu şarkı hem politik hem de kişisel durumları kaleme alıyor. Marley, “Hükümetten ve gerçekten nefret ettiği ikiyüzlülerden” bahsederken, o anda ağlayan ve bunu ona söylemeyen bir kadınla konuşur. Marley ona güzel günlerin geleceğini, her şeyin iyi olacağını söyler. Trench Town’ın korkunç yoksulluğuna rağmen basit zevklerle hayatı yaşanabilir kıldığını belirtir. Wailers’ın basçısı Aston “Family Man” Barrett, şarkı hakkında şunları söylemişti: “Şarkı elbette annenin, kadınların gücü hakkında. Omurgası olan kadınları seviyoruz. Kadınlar dişi birer aslan gibi olmalılar. Güçlü kadın, erkeğe bağlı değildir. Tabii ki adam sana yardım etmek için oradadır, o zaman her başarılı erkeğin yanında bir kadın bulunur.” 

The Killers- Mr. Brightside 

Bırak da gideyim, bakamam buna
Bu beni öldürüyor, kader beni çağırıyor
Sabırsız gözlerimi açıyorum
Çünkü ben Bay İyi Niyet’im 

The Killers solisti Brandon Flowers bu şarkıyı onu aldatan eski kız arkadaşı için kaleme almış. “Uyuyordum ve içgüdüsel olarak bir sorun olduğunu hissederek uyandım. Crown and Anchor’a gittim (İngiltere’de ünlü bir pub) ve kız arkadaşımı başka bir adamla orada gördüm.” Bu kötü tecrübeden sonra Flowers bir gün piyanist Dave Keuning ile birlikte 2001 yılında The Strokes’un o zaman yayınlanan Is This It? albümünü almaya gitmiş. “Albüm o kadar iyi tınlıyordu ki, yapmak istediğimiz sound’un bu olduğunu anladık. Yazdığımız tüm şarkıları çöpe attık. Depresyondaydım. Geriye kalan tek şarkı ‘Mr. Brightside’ idi. O bendim! Ben ‘Bay İyi Taraf’tım. O şarkıyı kaydederken yaralarım daha çok tazeydi, her şey çok yeniydi. Bence bu şarkının bu kadar ilgi görmesinin nedeni tamamen gerçek olması. İnsanlar böyle şeyleri fark eder. Sadece birkaç saat içinde kaydettik ama yaptığımız her şey bize doğru geldi” diye anlatıyor şarkının öyküsünü.

Nirvana- Smells Like Teen Spirit 

Işıklar kapalıyken, bu daha az tehlikeli
İşte buradayız şimdi, eğlendir bizi
Kendimi aptal ve bulaşıcı hissediyorum
İşte buradayız şimdi
Eğlendir bizi

90’larda Nirvana’yı grunge rock ekolünün zirvesine taşıyan hit şarkı “Smells Like Teen Spirit” idi. Bu şarkının adının Bikini Kill grubundan Kathleen Hanna’nın bir zamanlar solist Kurt Cobain’in otel odasının duvarına yazdığı graffitiden geldiği söylenir. Graffitide, o sırada Cobain’in kız arkadaşı Tobi Vail’ın kullandığı deodorant markasına atıfta bulunarak “Kurt Teen Spirit gibi kokuyor” yazıyor. Teen Spirit’in ne olduğunu bilmeyen Cobain’in bunu devrimci bir slogan olarak yorumladığı da söylentiler arasında. Teen Spirit aslında bir deodorant markasıydı. Her ne kadar Cobain bu şarkıyı Pixies ruhundan ilham alan basit bir rock şarkısı gibi yazmak istediğini söylemişse de, şarkıda geçen nihilist tavır çok benimsendi ve büyük başarı kazandı. Kurt Cobain’in ise Teen Spirit’in ne olduğunu anlaması şarkının yayınlanmasından aylar sonra oldu. 

Kaynak: Storyofsong.com