Ana SayfaHaberlerHollywood'daki grev müzik endüstrisine de yansıdı

Hollywood’daki grev müzik endüstrisine de yansıdı

11,500 senaristi temsil eden Writers Guild of America, 2 Mayıs’ta greve gitti ve onu, 160,000 oyuncuyu temsil eden SAG-AFTRA, 14 Temmuz’da takip etti. İki işçi grubu, Hollywood stüdyolarının temsilcileri ile bir araya gelerek daha yüksek ödemeler ve yapay zeka kullanımına yönelik kısıtlamalar da dahil olmak üzere taleplerini ilettiler. Ve grev hala devam ediyor. Üstelik müzik endüstrisini de etkilemeye başladı.

Devam eden Hollywood grevi, yazarlar ve oyuncular tarafından, şu anda üretimde olan ve en çok beklenen TV şovlarını ve filmleri durdurmuş vaziyette. Stüdyolar, grevi bekleyerek zaten ellerindeki hazır materyalleri tüketirken sonbahar ve ilkbaharda reality show ağırlıklı bir program planlamaktalar. Malum çekimler durdu… Öte yandan müzik endüstrisi profesyonelleri de bu kolektif eylemleri gönüllü olarak desteklediklerini belirtiyorlar. Yakın dönemde bu sürecin müzik işine ekonomik etkisinin artacağı söyleniyor, tabii ki iyi yönde değil…

Konuyu karmaşık hale getiren şeylerden biri sanatçıların genellikle yeni albümlerini tanıtmak için canlı performans sergilediği TV şovlarının, yazarlar grevi başladığında ilk son verilen şeylerden biri olması.

1960’tan bu yana ilk kez gerçekleşen yazar/oyuncu çift grevi, önümüzdeki ödül törenlerini ve sevdiğiniz müzik yıldızlarının yer aldığı TV dizileri/filmleri nasıl etkileyecek dersiniz? Örneğin, 2023 MTV Video Müzik Ödülleri, 12 Eylül tarihini mayıs ayında duyurdu. Hala New Jersey’deki Prudential Center’dan yayınlanması planlansa da, bir sözcü, grevin şovu nasıl etkileyebileceği konusunda henüz yorum yapmadı. Ya da 4 Şubat’ta canlı yayınlanacak olan 2024 Grammy Ödülleri’nin akıbeti belli değil. Geçen ekim ayında, bir grup Netflix müzik yönetmeninin, Ulusal İş İlişkileri Kurulu’nda bir sendika seçimi için dilekçe vermiş ama bu talebinin reddedildiğini söyleniyor.

COVID’in erken günlerinde müzik topluluklarının birçoğu, belirsiz bir süre boyunca gelir daralmasıyla karşı karşıya kalmıştı. Ancak pandeminin aksine, bu sefer Hollywood yazarları ve aktörleri, müzisyenlerin kendileri için arayamayacakları haklar için de savaşıyorlar.

Talepler karşılığında çözüm şu an uzak görünüyor olsa da, Showtime/Paramount+ tarafından hazli hazırda tamamlanmış bir takım müzikle ilgili şovun prömiyer tarihleri belirlenmiş durumda. Bunlar arasında: “I Wanna Rock: The ’80s Metal Dream” (18 Temmuz), “Mixtape” (1 Ağustos), “Reinventing Elvis: The ’68 Comeback” (15 Ağustos) ve Tribeca Festivali’nde prömiyer yapan Biz Markie biyografisi “All Up in the Biz” (11 Ağustos’ta Paramount+/Showtime’da prömiyer yapacak)

Bakalım bu grev dünyada da destekçilerini bulacak mı ve sonucu nereye varacak?

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR