Ana SayfaHaberlerHozier yapay zeka tehdidi nedeniyle grev olursa greve katılacağını söyledi.

Hozier yapay zeka tehdidi nedeniyle grev olursa greve katılacağını söyledi.

Bağımsız müzisyen Hozier yapay zeka tehdidi nedeniyle grev olursa “kesinlikle” greve katılacağını söyledi.

Bitmek bilmeyen yapay zeka tartışmalarına tanıklık etmeye devam ediyoruz. Şu anda yapay zeka teknolojisi, vokalleri taklit etmek, söz ve prodüksiyon tarzlarını replike etmek ve hatta beyin taramalarından müzik oluşturmak için kullanılıyor. Yani hayatımızın artık resmen bir parçası.

Müzik endüstrisi insanları, özellikle son 1 yıldır teknolojinin sanatçılar için yararlı mı yoksa bir tehdit mi olduğu konusunda başından beri bölünmüş durumda. Çünkü artık çok daha belirgin bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Grimes ve David Guetta gibi sanatçılar, yapay zekaya ilgi gösterdiler ve desteklediler. Bununla birlikte Will.I.Am ve Nick Cave gibi diğerleri daha endişeli tutumlar sergilemişlerdir.

Hozier, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajında görüşlerini şöyle dile getirdi: “Yapay zeka sanat mı değil mi, bence neredeyse elsefi bir tartışma konusu. Yapay zeka, insan deneyimine dayalı bir şey yaratamaz. Bu nedenle sanatın tanımına uyup uymadığını bilmiyorum. Şu anda büyük grevler var. Ve evet, bunun büyük bir kısmı yapay zekanın insan emeği olmadan bir ürün oluşturmak için kullanılabilir olmasından dolayı. Eğer bu konuda eylem olursa dayanışma içinde katılmak mı? Kesinlikle.”

Yapay zeka tartışmaları biter mi bitmez mi ya da durulur mu derken el artırarak devam etmesi hepimizde merak uyandırmıyor değil.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR