Ana SayfaHaberlerİçerik üreticileri için müzik platformu: Uppbeat

İçerik üreticileri için müzik platformu: Uppbeat

Yeni müzik platformu Uppbeat; YouTuber, podcast ve yayıncıların videolarında kullanabilecekleri kaliteli ücretsiz müzik bulmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Techcrunch’ın haberine göre, telif hakkı taleplerinin karmaşıklığını gidermek için tasarlanan sistem, YouTube’un kendi Ses Kitaplığı ve Creative Commons’ın videolar için yasal olarak sunduğu müzikler de dahil olmak üzere mevcut ücretsiz müzik platformlarına bir alternatif sunuyor.

Music Vine’ın İngiltere merkezli kurucu ortakları Lewis Foster ve Matt Russell tarafından geliştirilen Uppbeat Eylül 2020’de hayata geçti ve geçtiğimiz pazartesi günü kullanıma açıldı.

Spotify’a benzer şekilde, Uppbeat web sitesi başlangıçta ücretsiz bir modelden yararlanıyor. İçerik oluşturucular sitenin kabaca 1000 parçalık müzik kataloğunun yaklaşık yüzde 50’sine ve ayda 10 adetle sınırlı bir indirmeye hak kazanıyor. Ücretli planda ise, Uppbeat tam katalog erişimi sunuyor ve indirme sınırı bulunmuyor.

Sanatçı tarafında ise Uppbeat, ücretsiz kullanıcılar tarafından bile indirilen müzikler için ödeme yapıyor. Premium aboneliklerden ve reklamlardan elde edilen gelir, sanatçının aldığı indirme sayısına orantılı olarak, sanatçılar arasında aylık olarak paylaştırılıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR