Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir için neler çalındı, neler söylendi? İşte içinde İzmir geçen 8 şarkı…

Havası bir başka, suyu bir başka… Kendi gibi, insanları da güzel İzmir’in. Yalnız Ege’nin değil, tüm Türkiye’nin incisi güzel İzmir elbette Kordon’undan Karşıyaka’sına, Konak’ından Güzelbahçe’sine gezip görülecek pek çok yer sahip. Üstelik müzik dünyasının en güneşli şarkılarına imza atan, en çalışkan müzisyenlerinin de İzmir’den çıktığını söyleyebiliriz. İşte içinde saklı cennet İzmir’in geçtiği 8 şarkı…

İzmir’de Bir Gün Batımı- Deniz Tekin 

deniz tekin

Alternatif sahnenin en başarılı isimlerinden Deniz Tekin’in 2017 yılında yayınladığı ilk albümü KozaKuluçka’da yer alan “İzmir’de Bir Gün Batımı”, İzmir için yapılan en naif, en unutulmaz güzellemelerden birine sahip. Bu şehre âşık olduğu her halinden belli olan müzisyen, 1997 İzmir doğumlu…

Başka bir şehri istemem artık
Gönlümün güneşi sensin İzmirim
Kordonun büyüsüne yedi düvel aşık
Gözümün bebeği, canım İzmirim 

İzmir’in Kızları- Sezen Aksu

sezen aksu 1

Elbette İzmir’in simgelerinden biri de Sezen Aksu. Aksu’nun 2008 yılında yayınlanan ve düzenlemesi Mustafa Ceceli imzalı en ünlü şarkılarından biri de, “İzmir’in Kızları”. Hatta bu şarkı, Sezen Aksu şarkılarından oluşan ve başrolünde Gökçe Bahadır’ın yer aldığı müzikale de ismini vermişti. Aksu bu şarkıda, İzmir’in güzel kızlarını tasvir ediyor.

Aksu’nun 2009 yılında yayınlanmış “Yürüyorum Düş Bahçeleri’nde” albümünde yer alan “İzmir Yanıyor”unu da unutmayalım.  

İzmir’in kızları
Bir elinde de cımbızları
Dişidir, anadır, efedir gidinin tatlı huysuzları;
Çıktılar mıydı ipek çoraplarla Kordon Boyu’na
İzmir’in kızları
Korku yok kitabında
Çal bre bir harman dalı delikanlı makamında
İzmir’in kızları
Ayıptır söylemesi laf aramızda
Sevişe sevişe de ölür, dövüşe dövüşe de icabında

İzmir- Grogi, Ege Çubukçu 

grogi ve ege

Grogi’nin 2018 yılında yayınladığı Bir Cevabım Var albümünde kendisi gibi İzmirli olan Ege Çubukçu’yla birlikte kaydettiği “İzmir” de rap dünyasının unutulmaz şarkılarından… Şarkının İzmir’in huzurunu anımsatan sakin bir beat üzerinde akan güçlü sözleri sayesinde, gözlerinizi kapattığınızda kendinizi bir Ege kasabasında gibi hissedeceksiniz.

İzmir benim gettom
Eş dost ile tek yol
Metroya kentkart bas bin
Pahalılaştı petrol
Sonra altın yol Karşıyaka Göztepe için karşıya bak
Tribünün ateşini tat
Kordona çıkıp aşkı yaşa

İzmir Çetesi- Cash Flow, Pi

cash flow

Elbette İzmir yalnızca sakin flow’lara evsahipliği yapmıyor. Özellikle rap dünyasında İzmir’den tansiyonu yüksek şarkılar da çıkabiliyor. İzmir’in karanlık sokaklarından çıkan, “polislerle Tom ve Jerry” gibi kovalamaca oynayan Cash Flow ve Pi şarkısı “İzmir Çetesi” de bunlardan biri. Şarkı, 2014 yılında yayınlanan Cash Flow albümü Gayri Meşhur içinde yer alıyor. 

Delirme silahı bırak elinden, mikrofon elimde
Sokak organize çalışır, beynim dilimle
What the f… getirtme beni oraya
Evine girebilir İzmir çetesinin suikast timi

Balçova- İzmir- Gürol Ağırbaş

gürol ağırbaş

Müzik dünyasının en yetenekli bas gitaristlerinden Gürol Ağırbaş’ın 1998 yılında yayınladığı Bas Şarkıları (İki) albümünde pek çok şehre ve İstanbul’un Arnavutköy, Fatih, Cihangir gibi semtlerine atıfta bulunan şarkılar vardı. Bu şarkıların içinde en unutulmaz olanlardan biri de “Balçova- İzmir” adındaydı. Enstrümantal olan parça, Ege’ye doğru yapacağınız bir araba yolculuğunda fonda çalmak için birebir.

Sonbahar’da İzmir’e Özlem- Kırıka 

kırıka

“Dondurmam Gaymak” ve “Organize İşler” gibi filmlerin müziklerinden de hatırlayabileceğimiz Kırıka, 2008’de ilk albümü Kaba Saz’la dikkatleri çekmişti. Tangolar, rebetikolar, zeybekler, oyun havaları çalan ekip melez şarkılar geleneğinin en afili gruplarından olmuştu. Kırıka’nın İzmir sevdasını dile getirdiği “Sonbahar’da İzmir’e Özlem”, unutulmayan İzmir şarkılarından biri oldu.

Titretiyor içimi yıllar var ki özlemin
Rüyalarımı süsler mavi gözlü körfezin
Ufukta beyaz martı gurubun akşam vakti
Çalar Konak saati tin tin tin
Ne kadar zormuş ah özlemin İzmir

Köşe Yastığı- Sıla 

sıla

Sıla’nın aşk şarkıları, malum. Dinleyicinin içine işler, kalbine ateşler salar, nasıl olduğunu anlamadan bir anda şarkılarına eşlik ederken bulursunuz kendinizi. İşte bu şarkılardan biri de, Sıla’nın 2012 yapımı Joker albümünde yer alan “Köşe Yastığı”… İzmirli sevgiliye yazılmış bir aşk şarkısı olan bu şarkı da unutulmaz İzmir şarkılarından biri…

Bir İzmirliye vuruldum
Tanısanız anlarsınız
Kapandı mevzu desem
Kuyruklu yalan olur
Anlatsam ağlarsınız

From Ankara to İzmir- Jerry Douglas

jerry douglas

Kariyerinde bugüne kadar tam 14 kez Grammy ödülü alan ABD’li gitarist Jerry Douglas’ın İzmir yollarına düşmek üzerine besteleği bir şarkısı olduğunu biliyor muydunuz? “Ankara’dan İzmir’e” anlamına gelen “From Ankara to İzmir” parçası, sanatçının Skip Hop & Wobble albümünde yer almıştı. Douglas, enstrumantal olan bu parçada, özellikle iki şehir arasında yapılan tren yolculuklarını gitarını konuşturarak anlatıyor. 

BUNLARI DA UNUTMAYIN 

  • Pek çok müzisyenin yorumladığı ama Türk bayraklarını yurtdışında açtırarak göğsümüzü kabartan Ümmet Özcan’ın “İzmir Marşı”nı,
  • Bendeniz’in “İzmir” şarkısını,
  • Candan Erçetin’in “İzmir’in Kavakları” yorumunu,
  • Deniz Tuzcuoğlu’nun “Kader İzmir’den Yana”sını,
  • İstanbul Blues Kumpanyası’nın “İzmir’e Dönüş”ünü…