Ana Sayfarockİçinde sonbahar geçen en sevdiğimiz 7 şarkı

İçinde sonbahar geçen en sevdiğimiz 7 şarkı

Dökülen sarı yapraklar, daha erken kararan akşamlar, birden bastıran yağmurlar, kollarımızı ürperten rüzgârlar… Geçmiş olsun, yaz bitti. İşte sonbaharı anlatan en iyi 7 şarkı…

Sonbaharı, kalbimize işleyen sonbahar şarkılarıyla karşılamak istedik. Güneşin bir şiir gibi doğduğu, denizin renginin daha bir koyu olduğu bu mevsimde hüzünlerin, yoklukların, ayrılıkların acısını daha bir sağlam hissederiz derinlerimizde. Ama bu hüznün de tadı bir başkadır. Özellikle de müziğin sizi nasıl onaracağını, tüm dünyanızı nasıl iyileştireceğinizi biliyorsanız. Kulaklıklar hazırsa, listemize başlayalım. 

Teoman – ‘İstanbul’da Sonbahar’

Teoman’ın “Gönülçelen” albümünde yer alan ‘İstanbul’da Sonbahar’ için sonbahar mevsiminin milli marşı desek abartmış olmayız herhalde. Teoman 2001 yılında yayınlanan bu albümü J.D. Salinger’in “Gönülçelen” (kimi zaman da “Çavdar Tarlasında Çocuklar” adıyla bilinir) romanından esinlenerek kaydetmişti. Bu şarkı daha sonra Teoman’ın “Koyu Antoloji” albümünde de yer aldı. 

“Akşama doğru azalırsa yağmur
Kız Kulesi ve adalar
Ah burda olsan çok güzel hala
İstanbul’da, sonbahar”

mor ve ötesi – ‘Sonbahar’

Türkçe rock dünyasının en köklü ekiplerinden mor ve ötesi, 2008’de yayınlanan “Başıbozuk” albümlerinde de bir sonbahar şarkısına yer vermişti. Şarkı sözleri ve duruşlarıyla her zaman direnişi savunan hem de yıllar boyunca kalitesini korumayı başaran ekiplerden olan mor ve ötesi’nin ‘Sonbahar’ şarkısı, mevsime dair dinleyicilerin sevdiği en özel şarkılardan biri oldu.

“Bir nefes aldım kendime geldim ki sonbahar
Evimin önünde hüngür hüngür ağlıyor
Aynaya baktım kendime sordum, eşsiz miyim?
Ayna ağladı yalan söyleyemedi”

Bubituzak – ‘Hoşgelmedin Sonbahar’ 

Söz ve müziği Çilekeş ve Lalalar gibi gruplarından da tanıdığımız Ali Güçlü Şimşek’e ait olan ‘Hoşgelmedin Sonbahar’, Bubituzak’ın “Bir Varmış Bir Yokmuş” filmi için yaptığı şarkılardan biri. Başrollerini Melisa Sözen ve Mert Fırat’ın paylaştığı film 2015 yılında vizyona girmişti. Soundtrack de aynı yıl yayınlandı. Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Atay’dan oluşan Bubituzak son albümleri “Boyutlar”ı 2017’de yayınlamıştı. 

“Hoşgelmedin Sonbahar
Çağırıyor kara bulutlar
Göç vakti son yolcular damla damla bekliyor gözlerimde
Hoşgelmedin sonbahar
Değişmek ne zor karar
Çatırdıyor yaşlı buzullar
Ayrılık vakti çattı kıtalar parça parça kopuyor göğsümden”

Patron – ‘Bir Sonbahar Şarkısı’ 

Türkçe rap müziğin üretken isimlerinden Patron, 2007 yılında yayınladığı “Söndürülmüş Yıldızlar & Şaşal” albümünde ‘Bir Sonbahar Şarkısı’ adını verdiği bu şarkısını yayınlamıştı. Patron’un kıyıda köşede kalmış en iyi şarkılarından biri olarak kabul edilen ‘Bir Sonbahar Şarkısı’nda Patron, annesinin yokluğunda hissettiklerini kaleme alıyor.

“Bu bir sonbahar şarkısı kopar dilimden
Şarap kokar biraz karanlık uzak evimden
Veda büyür gözümde çıkamaz oldum artık erden
Kanar beden bu yük ağır ölüm görünmez keşkelerden”

She Past Away – ‘Sonbahar’ 

Yerli post punk ve darkwave sahnesinin en başarılı ekiplerinden She Past Away’in üçüncü albümü olan “Disko Anksiyete”de yer alan ‘Sonbahar’ da listemizde yer alan en iyi sonbahar şarkılarından biri. 2006 yılında Bursa’da kurulan She Past Away, gotik imajları ve kendilerine has sound’larıyla ülkemizden çıkan en sıra dışı gruplardan biri.

“Sessiz bekleyişte, fersiz gözlerimde
Sonbahar
Ve sancılar
Yürüyorum, dört duvar
Sanrılar, sarsıntılar
Haykırıyorum, kim duyar?”

Feridun Düzağaç – ‘Son Yaprağıydı Güzün’

Konumuz sonbahar olur da, bu liste Feridun Düzağaç’sız olur mu hiç? Melankolik şarkıların vazgeçilmez isimlerinden Feridun Düzağaç’ın kelime oyunlarıyla yazdığı aşk şarkılarından biri olan ‘Son Yaprağıydı Güzün’, şarkının hüzünlü yapısıyla da unutulmazlar arasında. Düzağaç’ın bu şarkısı, meşhur ‘Dipteyim, Sondayım, Depresyondayım’ın da yer aldığı 2001 tarihli “Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir” albümüne ait. 

“Son yaprağı düştü güzün 
İçimin buruk çığlığı artık yüzün 
Aşk bazen bir düş yarası 
Ne çok tanıdık bildik bu hüzün 
İstersen yağmurlardan anlamlar çıkar kendince 
İstersen dayanırsan ben susayım sen dinle
Sensiz elbette ölmem 
Ama inan kalbim kekeler 
Bir sokak köpeği gibi yitik bakar gözlerim 
Gözyaşlarım seni heceler”

Pilli Bebek – ‘Eylül Akşamı’ 

Belki adında sonbahar geçmiyor ama, her hücresinde sonbaharı hissettiğimiz bir Pilli Bebek şarkısı ‘Eylül Akşamı’. Unutulmaz dizilerden Behzat Ç.’nin de soundtrack’i içinde yer alan ‘Eylül Akşamı’, grubun 2007 tarihli “Olsun” albümünde yer alıyor. ‘Eylül Akşamı’nı ne zaman dinlesek, aklımıza Ankara’nın sonbaharı geliyor, nedense…

“Gözlerin umutlardan bir haber veriyor
Aşık olacak gibisin, gözlerinde atıyor kalbin
Ve bir eylül akşamında yaprak çıtırtılarıyla yürüyorsun
Yorgunsun akan sudan daha çok yorgunsun
Yalnızsın bir damla kadar göl içinde yalnızsın
Aşka dönecek gibisin, gözlerinde atıyor kalbin
Ve bir eylül akşamında yaprak çıtırtılarıyla yürüyorsun”

BU ŞARKILARI DA UNUTMAYIN 

  • Sapan – ‘Yersiz Sonbahar’
  • Bülent Ortaçgil – ‘Eylül Akşamı’
  • Zakkum – ‘Her Gün Sonbahar’
  • Candan Erçetin – ‘Onlar Yanlış Biliyor’ 
  • Levent Yüksel – ‘Sonbahar’ 
  • Ajda Pekkan – ‘Sonbahar Rüzgarları’ 
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR