Ana SayfaMüzikİlham Perileri: Çocukluk anılarını hatırlatan o tatlı bakışlar

İlham Perileri: Çocukluk anılarını hatırlatan o tatlı bakışlar

Sevdiğimiz şarkıların bestelenme anlarını ve ortaya çıkış hikayelerini anlattığımız İlham Perileri köşemizin bu haftaki konuğu bir Guns N’ Roses klasiği olan ’Sweet Child O’ Mine’!

Kaan DENK / [email protected]

İkinci bölümüne İlham Perileri’ne biraz büyük bir hit ile devam ediyoruz. Guns N’ Roses’ın kariyerlerine bambaşka bir noktada başlamasına vesile olmuş “Appetite for Destruction”da yer alan 1988 çıkışlı teklisi ‘Sweet Child O’ Mine’ın aslında ilgilisi tarafından ana hatlarıyla bilinen bir ortaya çıkış öyküsüne sahip. Yayınlandığı zaman dahil olmak üzere kendinden sonraki on yıllarda dahi hala ilk günkü gibi etkileyen böylesine güçlü bir şarkının bestelenme aşaması kuşkusuz ki her müzikseverin bir kere olsun merak ettiği bir konu olmuştur.

Şarkının tüm radyo ve televizyonlarda bangır bangır çaldığı dönemlerde MTV gibi müzik kanallarının altın çağını yaşadığını düşünürsek grubun sık sık röportaj vermek durumunda kaldığını tahmin etmek güç değil. Bu vesileyle aslında ‘Sweet Child O’ Mine’ın ortaya çıkış hikayesi de hiçbir zaman çok gizli kalamamış tabii ki. Grubun hayranları ve araştırmaya üşenmeyen meraklı müzikseverler çoktan defalarca anlatılan besteleme sürecinin akışına ana hatlarıyla hakim olmuşlardı bile.

Yine de kuşkusuz ki böylesine büyük bir hit şarkının ilk notalarının basıldığı o anların her müzikseverde ayrı bir önemi oluyor. Hiç duymamış olanlar için meşhur hikayenin temel kısmını kısaca anlatalım. Davulcu Steven Adler ve Slash, grubun birlikte kaldığı evde enstrümanlarıyla ısınırlarken Slash bugün hepimizin çok tanıdığı 8 vuruşlu melodiyi tekrarlayarak parmaklarını açıyormuş. O sırada grubun ritim gitaristi Izzy Stradlin gelip Slash’e devam etmesini söyleyerek aralarına katılmış. Stradlin’in eklediği akorların üzerine de Duff McKagan şarkının unutulmaz bas gitar riff’lerini yazmış. Yıllar sonra çıkardığı otobiyografisinde Slash “Gitar egzersizim bir saat içerisinde bambaşka bir şeye dönüşmüştü” diye yazarken yıllar içinde defalarca bu şarkıyı sevmediğini de dile getirmişti.

Rivayet odur ki bu bahsi geçen “kutsal saat” esnasında Axl Rose da aynı evde üst kattaki odasından arkadaşlarının çaldığı melodileri dinleyerek o dönemki kız arkadaşına ithafen ‘Sweet Child O’ Mine’ın bugün ezbere bildiğimiz sözlerini yazmış. Aslında dürüst olmak gerekirse hikayenin başlangıç noktasının doğru olma ihtimali ne kadar yüksek olsa da sonrasında her şeyin adım adım eklenerek bu kadar hızlı yapılmış olması biraz kurgusal yazarların elinden çıkmış işlere benzediğini kabul etmek gerek. Yine de grubun her üyesinin ağız birliği ederek yıllar içinde katıldıkları her röportajda anlattıkları hikaye bu. Ancak şarkının bu tıkır tıkır bestelendiği meşhur bir saatinin sonrasındaki kısımlar da oldukça ilginç.

Yapımcı Spencer Proffer ile stüdyoda şarkının birkaç demo kaydını alan grup üyelerine Proffer’in bir önerisi olmuştu: Şarkının son kısmına tekrar yükselmeden önce farklı bir bölüm eklemek. Bu öneriyle birlikte tekrar kayda giren grup, Slash’in efsane gitar solosunun ardından ana melodiye dönmeden önce es verdikleri bir köprü bölüm ortaya çıkmıştı. Bu bölümde Axl Rose kayıt kabinine bakarak “Where do we go now?” (Şimdi ne yapıyoruz?) diye sorunca Proffer bu soruyu tekrar etmesini istemiş. Böylece şarkının bugün tüm müzikseverler tarafından bilinen toplu vokalli “Where do we go now?” bölümü de bu şekilde ortaya çıkmış. Sonrası malumunuz olan ödüller, bir numaralar ve rock müzik tarihine geçmiş bir klasiğin yolculuğu… Bazen bu hikayede benzerini gördüğümüz gibi özel anlarda ilham perileri gelip çok özel eserlerin çıkmasına vesile olabiliyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR