Ana SayfaHaberlerİngiltere'de 2021'in "normale yakın" ilk festivali

İngiltere’de 2021’in “normale yakın” ilk festivali

Mayıs ayında İngiltere’nin Liverpool şehrinde yer alan Sefton Park’ta düzenlenecek olan festival bir çeşit pandemi deneyi olacak.

Birleşik Krallık, Covid-19 nedeniyle gerçekleşemeyen konserler için mayıs ayında bir festival düzenleyerek ilginç bir deneye evsahipliği yapacak. The Guardian’ın haberine göre 2 Mayıs’ta düzenlenecek olan etkinlikte maske takmak veya sosyal mesafe gibi kurallar gerekli olmayacak.

Toplam 5 bin bilet için sadece Liverpool’da yaşayan insanlar başvuru yapabilecek. Belirlenen bir merkezde test yaptıracak olan katılımcıların sonuçları e-biletlerine işlenecek. Bağışıklığı düşük ve hamile olan katılımcılar başvuru yapamayacak. Konsere giden herkesin bir aile hekiminin olması da şart koşuluyor.

BAŞARILI OLURSA DEVAMI GELECEK

Konserdeki araştırmacılar tüm katılımcıların hareketlerini gözlemliyor olacak. Etkinlik günü ve 5 gün sonrasında da katılımcıların PCR testi yaptırması zorunlu olacak. Böylece olası bir yayılımın engellenmesi planlanıyor. Eğer bu etkinlik başarılı olursa, 21 Haziran’da benzer bir festival daha düzenlenecek.

Bu bilimsel araştırmanın ilk ayağı Dünya Snooker Şampiyonası ile başladı. Şampiyonalar 3 Mayıs’a kadar devam edecek ve günde 1000 seyirci ile Sheffield Crucible tiyatrosunda kapalı oturma düzenini test etmek için çalışmalar sürecek.

Sefton Park’taki festivalde Blossoms sahne alacak.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR