Bazı şarkıların adı neden kısaltma? Bu kısaltmalar neyi anlatıyor? Yoksa içlerinde gizli anlamlar mı saklıyor? 

Fadıl DİNÇER / [email protected]

Bir şarkıda en önemli şey nedir? Yani bir şarkıyı güçlü, güzel, hit yapan bileşenleri nelerdir ve bunların önem sıralaması nasıl olmalıdır? Sözleri, bestesi, aranjesi, yorumu, adı, klibi, PR’ı, pazarlaması, ulaşılabilirliği vs vs uzayan bir liste var ve geçmişten beri hep şu denir: iyi şarkı kendini belli eder!

Acaba günümüz şartlarında bu tespitin bir geçerliliği var mı? Düşünsenize, dijital okyanusta kendini belli edemeyen yüzlerce güzel şarkı var ama biz keşfedemiyor olabiliriz.. O zaman günümüz dünyasında  pazarlamanın, PR’ın önem sırası değişiyor olabilir mi? Mesela şarkı isimleri bunun bir örneği olabilir mi?

Şarkının ismi şarkı ile ilgili en büyük ipucunu veren araçtır aslında. Şarkının kafa kaydıdır. Şarkının neyden bahsettiğini hatta temposunu bile isminden anlayabiliriz. Şarkı yazarları şarkı adına karar vermenin en sıkıntılı işlerden birisi olduğunu söylerler hep. Şarkıda bahsedilenleri bir – iki kelimeye indirip bir manşet atmanız gerekir.  Ama bazı durumlarda  sanatçılar ve gruplar farklı yollar izleyebiliyorlar. Şarkının anlattıklarını bir iki kelimeye sığdıramayacaklarını anladıkları an şarkının adını sadece baş harflerini kullanarak kısaltma yoluna gidebiliyorlar ya da şarkının sözleriniyle harf oyunları yapabiliyorlar. Bu ne kadar dahiyane bir fikirdir bilemem tabii ama uzun şarkı adlarını akılda daha kalıcı hale getirdiği için kısaltmaları ben çok severim; özellikle sözlerde bi gönderme, gizli bir mesaj olan kısaltmalardan daha da keyif alırım.

Sizler için isimleri kısaltılmış hem yerli hem yabancı 10 şarkı derledim. Umarım beğenirsiniz.

Nat King Cole – L.O.V.E

Efsanevi  şarkıcı ve caz piyanisti Nat King Cole’un söylediği L-O-V-E dünyanın gelmiş geçmiş  en çok coverlanan şarkılardan bir tanesidir. 1965 yılında Bert Kaempfert ve Milt Gabler tarafından yazılan şarkının ismi nakaratta kullanılan akrostiş sanatından gelmektedir.

L – is for the way you look at me
O – is for the only one I see
V – is very, very, extraordinary
E – is even more than anyone that you adore can

Korn – A.D.I.D.A.S.

Korn’ un ikinci albümü Life Is Peachy‘de yer alan ADIDAS şarkısı çıktığı dönem beraberinde epey tartışmalara da yol açtı. Korn’un konserlerinde, turnelerinde, kliplerinde  görmeye alışık olduğumuz adidas markası, şarkının açılımının “All Day I Dream About Sex” (Her Gün Seksi Düşünüyorum) olmasının da etkisiyle, açıklama yapma gereği duydu ve şirketin adını kurucusu Adi Dassler’den aldığını, şarkıdaki açılımla ilgisi olmadığını duyurdu.

Lady Gaga – G.U.Y.

Lady Gaga’nın 2013  yılında yayınlanan üçüncü albümü ARTPOP dünyasından bir şarkı G.U.Y. İsmi “Girl Under You” sözcüklerinin kısaltmasından oluşan şarkının yazım tarafında Lady Gaga ve Zedd’i görüyoruz. Feminizm, cinsel roller, cinsel baskınlık gibi birçok konudan bahseden şarkıyı dinlemediyseniz hemen dinleyin derim.

Billie Eilish – NDA

Kızım gibi sevdiğim Billie Eilish’in 2021 yılında çıkardığı ikinci  albümü Happier Than Ever da yer alan bir şarkı “NDA”. Abisi Finneas ile birlikte yazdığı “Non-disclosure Agreement (Gizlilik Sözleşmesi)'”nin  kısaltılmışı  olan NDA, Eilish’in “ün ve mahremiyet” konularında verdiği savaştan ve ilişkilerinden bahsediyor.

Village People- Y.M.C.A

Amerikalı grup Village People’ın 1978 yılında yayınladığı Y.M.C.A. o kadar büyük bir şarkı ki, yayınlandığı yıllarda Amerika listelerinde 2 numaraya İngiltere listelerinde ise 1 numaraya kadar yükseldi ve oldukça uzun zaman da bu yerlerini korudu. “Young Men’s Christian Association (Genç Hristiyan Erkekler Birliği)“‘nin baş harflerinden oluşan şarkının günümüze değin popülerliği devam etmektedir. Şarkı kendisi kadar dansıyla da kült olmuştur.

Athena – D.İ.H:O

Athena’nın Erovision sonrası çıkardığı ve içinde “For Real”in de olduğu beşinci albümü US’da yer alan “Durmaz İnsan Hayvan Olunca” isimli şarkının kısaltılmış hali “D.İ.H.O.” Sözleri  oldukça sert olan “D.İ.H.O.”yu iyi dinlemeli ve söylediklerini dikkate almalıyız 🙂

“Kulan at beni harca buruştur sat
Dilediğin gibi öldür yaşat…”

Feridun Düzağaç – F.D

Benim için çok anlamlı ve önemli bir şarkıdır F.D ki benim adımın ve soyadımın bununla çok alakası vardır tabii 🙂 Feridun Düzağaç’ın 2003 yılında çıkardığı Orjinal – Alt Yazılı albümünün çıkış şarkısı olan F.D‘de, Feridun Düzağaç şarkının adından da anlaşılacağı üzere hikayede başrolde. Şarkı ismi konusunda da çok net davranmış: FD 🙂

Buyrun efendim.

BEGE feat Emir Taha – B.S.G.

Müzik kariyerinde BEGE mahlasını kullanan Berkcan Güven ile son dönem adından sıkça bahsedilen Emir Taha’yı birlikte görüyoruz B.S.G. şarkısında. BEGE’nin 2021 yılının başlarında çıkardığı BEGEFENDİ albümünde yer alan şarkının sözlerine baktığımızda şarkı isminde neden kısaltımaya gittiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Şarkı çok güzel, buyrun lütfen…

Dilan Balkay – K.D.G.

“Derken”, “Hepsi Kafamda”, DKTT ile birlikte söyledikleri “Zor” gibi şarkılarla müthiş bir başarı yakalayan Dilan Kalkan’ın 2021 Ekim ayında çıkardığı KUYU albümünde yer alan KDG‘nın en büyük özelliği ise Dilan Baykal’ın ilk bestesi olması. “Karanlığa Döndüğüm Gün”ün kısaltılmışı olan K.D.G. Çok güzel şarkı.

Elden ele lütfen.

 

MFÖ – M.V.A.B.

Vee herkesin bildiği büyük hit bir şarkıya geldik. M.V.A.B.

MFÖ klasiklerinden sayılan, Mazhar Alason’un yazdığıMazeretim Var Asabiyim Ben” ile ilgili bir tereddütüm var sadece.  95 yılında çıkan albümün adı M.V.A.B. Olarak yazıyor, şarkı adı iseMazeretim Var Asabiyim Ben” şeklinde uzun yazılmış. Burada bana bir komplo mu var diye sorular geliyor aklıma ve şarkıyı size emanet edip iznizi rica ediyorum.

Görüşmek üzere!