Müzik dünyasında her şey hakkında şarkı olur da, sevdiğimiz şarkıcılar ve oyuncular hakkında şarkı olamaz mı? Elbette olur! İşte şarkılarının isimlerini sevdikleri ünlülerden esinlenerek koyan o müzisyenler… 

Zeynep Bastık- Marlon Brando

Bu ne tavır, bu ne hava
Sanki Marlon Brando bana
Bi sakin ol, biraz rahat olsana sen

Zeynep Bastık’ın sözlerini ve bestesini Emir Can İğrek’le birlikte kaleme aldığı “Marlon Brando”, ilk albümü Zeynodisco’dan yayınlandı. Sade bir dans altyapısı üzerine saf bir pop tınısının yerleştiği “Marlon Brando” bir ayrılık şarkısı. Sevgilisine “Marlon Brando değilsin ya, bu havalar niye?” diyen bir kadını dinliyoruz bu şarkıda. 20. yüzyılın en önemli sinema oyuncusu olarak gösterilen Marlon Brando, Oscar ödüllü ABD’li bir aktör. Sadece oyuncu kimliğiyle değil, asi tavrıyla da hafızalara kazındı. Mesela 1972’de The Godfather filmiyle aldığı Oscar’ı reddetti. Amerika’nın Kızılderililere karşı uyguladığı politikayı protesto etmek için İkinci Oscar ödülü de almaya gitmedi. 

Sıla, Ozan Doğulu – Alain Delon

Ba-ba-bak havalara nasıl da geriniyor
Alain Delon’um benim nasıl da kasılıyor
No no no almiyim, başkası alsın
Tipim değilsin, üstü kalsın

Ozan Doğulu’nun 2016 yılında yayınlanan 130 BPM albümünde yer alan Sıla ve Ozan Doğulu işbirliği “Alain Delon” yayınlandığı yıl listelerden inmemişti. Sıla 2012 yılında yayınladığı Joker albümünde de bu şarkıyı yeniden yorumlamıştı. Dünyaca ünlü Fransız aktör Alain Delon’u konu alan ve sözleri Sıla’ya ait şarkıda, Sıla sevgilisine “Sanki Alain Delon’sun, nasıl da geriniyorsun!” diyor ve onu bu tavırlarından ötürü küçük görüyor. Alain Delon, özellikle bir jenerasyonun beyazperdede izlemekten çok keyif aldığı, yakışıklılığı ve oyunculuğuyla nam salmış bir aktör. 

XİR- Angela Merkel

Hava kararıyo’ bize henüz erken
Rüzgara ben açarım yelken
Değil olamaz hiçbiri engel
Al beni Berlin’e Angela Merkel

2017 yılında yayınlanan XİR şarkısı “Angela Merkel”, Almanya başbakanı Angela Merkel’in ismini taşıyan bir şarkı. Şarkıda 1985 yılından beri yürürlükte olan Schengen vizesine de göndermeler var, hatta “Schengen yok, Karaköy’e sen gel!” diyerek Merkel’e açık bir davet var! Karaköy, Xir ve İstanbul Trip’in kurulduğu ve en çok takıldıkları semt. Zaten şarkıda Perşembe Pazarı, Arap Camii gibi yerlerin de bahsi geçiyor. Angela Merkel, Almanya’nın en genç ve aynı zamanda ilk kadın başbakanı oldu. Şarkının sözleri XİR, müziği ise Noiseart imzası taşıyor. 

Kargo- Marilyn Monroe 

Paranoya, keder ve ağrı
Marilyn Monroe, Marilyn Monroe
And she said help help help Marilyn Kennedy

Kargo’nun başyapıtlarından biri olarak gösterilen Yalnızlık Mevsimi albümünde yer alan “Marilyn Monroe” dünyaca ünlü aktris Marilyn Monroe’nun hüzünlü hayat hikayesini anlatan bir eser. Sinemada “aptal sarışın” karakteriyle özdeşleşen Monroe’nun çalkantılı bir yaşamı oldu. 1962 yılında 36 yaşındayken ilaç zehirlenmesi nedeniyle yaşama veda etti. Pek çok komplo teorisi, Monroe’nun dönemin ABD başkanı John F. Kennedy’yle olan ilişkisi nedeniyle aslında Kennedy’ler tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Zira Monroe, ölümünden kısa bir süre önce bu ilişkiyi basına açıklayacaktı. Kargo’nun 1998 tarihli Yalnızlık Mevsimi albümündeki şarkıların tamamı Mehmet Şenol Şişli (MŞŞ) tarafından yazılmış ve albüm tüm zamanların en iyi Türkçe rock albümlerinden biri olarak kabul edilmişti. 

Ben Fero- Demet Akalın

Hava kapalı ama akalım
Arabaya bindim yürü bakalım
Tabii radyomuzda yine Demet Akalın
Bi’ kez olsun bizi çalmadın adamım

Son dönemin en ses getiren şarkılarından biri olan “Demet Akalın”, Ben Fero’nun Türkçe pop müzikte “atarlı şarkılar”ıyla popüler olan şarkıcı Demet Akalın’dan bahsettiği hatta klibinde de Akalın’la birlikte kameralar karşısına geçtiği şarkısı. Ben Fero, 2019 yılında yayınladığı Orman Kanunları albümüyle Türkçe rap dünyasında fırtına etkisi yarattı. Radyoların rap çalmadığını, kendi şarkılarına yer vermediğini ti’ye alan Fero, şarkıda Eminem ve YouTuber, şarkıcı Berkcan Güven’e de atıfta bulunuyor. Fero, Demet Akalın’ı neden seçtiği konusunda “Özel bir sebebi yok, sadece kafiyelerle onun adı denk gelmişti” demişti. 

Korhan Futacı ve Kara Orkestra – Bülent 

Korhan Futacı ve Kara Orkestra’nın 2012 yılında yayınlanan Pavurya albümlerinde yer alan bu enstrümantal eser, aslında DandadaDan zamanından kalan bir parça. Bu şarkının divamız Bülent Ersoy için yapılıp yapılmadığına dair kesin bir bilgi yok. Bir TV programında “Bu şarkı Bülent Ersoy şarkısı” dedikleri rivayet ediliyor. Ama Türkiye’de de en yaygın kullanılan 12. erkek ismi “Bülent”. Bize kalırsa bu şarkı baştan aşağı Bülent Ersoy’u resmediyor. Öyle ki gözlerinizi kapatıp dinlediğinizde bir gazinoya gitmişsiniz ve en önde yerinizi alıp Diva’yı izlemek üzere hazırlanıyorsunuz gibi hissettiriyor.

Nil Karaibrahimgil- Madonna Olacakmış

Madonna ol’cakmış, gülmeyin, belki yarası var
Çok gülümsemiş, mutsuz olmamış, belli şakası var
Beş dakika durup bi’ dinleyin, belki bi’ sözü var
Hemem gitmeyin, bekleyin, ayrıca bişi var

2002 yılının mayıs ayında bir dergi kapağı gibi yayınlanan Nil Dünyası albümü, pop dünyasının en sevdiği albümlerden biri. Nil’in dünyaca ünlü popstar Madonna’ya gönderme yaparak “Bizden farklıymış, evet deyin, e sen öylesin, doğuştan starmış” cümleleriyle kendi üslubunda kendini anlatıyordu. Nil, bir köşe yazısında Madonna’nın hayatı boyunca idolü olduğunu, onu çok güçlü bir kadın olarak gördüğünü ve bu şarkıyı bu şekilde kaleme aldığını yazmıştı. Ancak Madonna’nın son dönemlerindeki hareketleri ve herkese benzer tavırları nedeniyle artık onu takip etmediğini “Madonna olmayacakmış artık” cümleleriyle paylaşmıştı dinleyicileriyle. Bu şarkının hemen arkasından gelen bir “hidden track” geldiğini de ekleyelim. 

referanssarkilar