Ana SayfaDünyadanİskoç müzisyen Sophie, 34 yaşında yaşamını yitirdi

İskoç müzisyen Sophie, 34 yaşında yaşamını yitirdi

Deneysel elektronik pop müzikte ilk albümüyle Grammy adaylığı kazanan genç prodüktör Sophie 34 yaşında Atina’da yaşamını yitirdi.

Prodüktör Sophie Xeon’un Yunanistan’ın başkenti Atina’da “ani bir kaza” neticesinde vefat ettiği öğrenildi. Sanatçının dolunayı seyretmek için çıktığı bir yerden düşerek hayatını kaybettiği açıklandı.

Madonna ve Charlie XCX gibi isimlerle çalışan Glasgow doğumlu müzisyen için çalışma arkadaşları, “Son 10 yılın en etkili müzisyenlerinden biriydi” dedi. Sophie, 2017 yılında “It’s Okay To Cry” şarkısı için çektiği bir videonun sonrasında trans olduğunu açıklamıştı.

Pop, trans ve underground müzik türlerinin bir bileşkesi olan müziği pek çok müzisyeni peşinden sürükledi. Madonna, “Bitch, I’m Madonna” şarkısının yapımcılığı için Sophie’yle çalışmıştı.

Sophie’nin ilk albümü Oil of Every Pearl’s Un-Insides ise kimlik ve uyumsuzluk gibi konuları işliyordu. Albüm daha sonra en iyi dans ve elektronik kategorisinde Grammy adayı oldu. Sophie, 2018 yılında “Yenilikçi müzisyen” olarak aldığı Association of Independent Music (AIM) Awards (Bağımsız Müzik Derneği Ödülleri)’nde “Bu ödülü gerçekten hak etmek, yalnızca günümüz müziğinin sound’unu değiştirmeyi değil, aynı zamanda ökleşmiş ve kusurlu ataerkil toplumu parçalamayı da içeriyor” demişti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR