Hassas, duygu dolu, eşsiz ve hep çok güzel olan kuşları andığımız, başlığında kuşlar uçan 9 şarkıyı seçtik. 

Türkçe’de en çok benzetmeyi yaptığımız hayvandır belki de kuş. Kuş gibi hafifler, kuş gibi gideriz. Kuş gibi öteriz veya kuş olur uçarız… Elbette her şeyiyle dünyanın en nadide hayvanlarından biri olan kuşlar, şarkılarımıza da girmiş ve dillerimize dolanmıştır. Bazen sevginin, bazen umudun, bazen özgürlüğün ayak sesi olurlar. Bazense yalnızlığın, acının, bazense kederin simgesi olurlar. Hassas, duygu dolu, eşsiz ve hep çok güzel olan kuşları andığımız, başlığında kuşlar uçan 9 şarkıyı seçtik. 

Yaşar- Kuşlar 

Nasıl ki evlerin odaları varsa
Nasıl ki kuşların yuvaları varsa
Gönlün, mabedimdir
Ömrüm, al senindir

Pop müziğin 90’lardaki yakışıklı, Akdenizli, gitarlı ve romantik çocuğu Yaşar’ın “Kuşlaaaar!” diye haykırdığı şarkısını nasıl unutabiliriz? 1998’de yayınlanan Esirinim albümünde yer alan “Kuşlar”, sevgilisine kuş gibi yuva yapmayı teklif eden, ama bir yandan da göç mevsimi gelirse kuşlar gibi gitmemesini tembihleyen bir adamın şarkısıydı. 1998 yılında hit olan bu şarkı, yıllar geçse de hiç eskimedi ve pop müziğin en efsane şarkıları arasında yerini aldı. 

 

Göksel- Yalnız Kuş

Senin gökyüzünde benim yerim yoktu
Kuru dallarında kanatlarım kırılıp koptu
Senin toprağında benim evim yoktu
Kader aynı sondu, yazdığı son hikaye buydu
Yanlış yerde geziyor bu kuş
Bu yüzden yalnız uçuyor bu kuş

Pop dünyasının en güçlü vokallerinden biri olan Göksel’in 2012 yılında yayınladığı Bende Bi’ Aşk Var albümü, müzik eleştirmenlerinin en beğendiği Göksel albümlerinden biri… “Yalnız Kuş” parçası ise, albüme adını veren “Bende Bi’ Aşk Var” cümlesinin geçtiği şarkı idi. Prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu’nun üstlendiği albümde yer alan “Yalnız Kuş”, özellikle de olmadık sevgiler peşinde koşanların milli marşı haline geldi. “Yalnız Kuş”, Göksel’in aynı zamanda ne kadar derinlikli bir şarkı yazarı olduğunun da kanıtı olan şarkılardan biri. 

 

Düş Sokağı Sakinleri – Hüzün Kovan Kuşu

Hüzün kovan kuşu gelmiş
Gecenin yanağına konuvermiş
Ay tenli aşık şarkıma karşılık vermiş

Kuşlar özgürlüğün olduğu gibi umudun da simgesi. Bir kanat çırpmalarına mutlu olduğumuz kuşları Düş Sokağı Sakinleri’nin efsane şarkısı “Hüzün Kovan Kuşu”nda aynı hisle dinliyoruz. Murat Çelik ve Murat Yılmazyıldırım’dan oluşan ekip, 1999 yılında yayınladıkları Üç albümlerinde yer verdi bu şarkıya. Grup bu albümden sonra birlikte albüm kaydetmedi. “Hüzün Kovan Kuşu”nu daha sonra Cem Adrian da seslendirdi ve yeni nesil, Adrian’ın sesiyle de bu şarkının eşsiz ruhuna aşina oldu. 

Yüksek Sadakat – Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer

Belki üstümüzden bir kuş geçer
Kanadından bir tüy düşer
İner döne döne gökyüzünden
Hiç bir yüz güzel değil senin yüzünden

1997’de Filinta adıyla kurulan Yüksek Sadakat, 2004’te ismini değiştirmiş ve 2006 yılında kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini yayınlamıştı. Albümde yer alan “Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer” parçası da yayınlandığı sene çok ilgi görmüştü. Sevgiliye el verip uzaklara gitmeyi, belki orada daha güzel şeylerin yaşanacağı umudunu dinleyene aşılayan şarkı, alaturka ezgileri de yüklenen başarılı bir rock şarkısıydı.  

Teoman – Mavi Kuş ile Küçük Kız

Bulutlar iç içe ve her an başka bir resim oluyorlar
Başka bir adla, başka bir zamanda rastlasaydım demiştim ya o gün sana
Vazgeçtim, kaçmak yok, söz bu kez
Çok güzel uyuyorsun diye yanımda

Teoman’ın 2013 yılında yayınladığı Yavaş Yavaş albümünde yer alan “Mavi Kuş ile Küçük Kız”, kıyıda köşede de kalsa değerinden eksilmemiş bir Teoman şarkısı. Her ne kadar sözlerinde “Pek iyi olmadı şarkı/ En iyisi gel Ortaçgil dinleyelim” dese de, anlattığı hikâyeyi dinleyicinin ruhuna geçirmeyi başarıyor, Teoman. Hem mutlu eden hem de hüzünlendiren “Mavi Kuş ile Küçük Kız”, sonu iyi bitmeyen bir masalı anlatıyor gibi. 

Gaye Su Akyol – Bir Yaralı Kuştum 

Ömür ömür üstüne
Yaralar sirayet etmiş her yerime
İzini kaybettim artık
Yarım kaldı bu hikaye
Bi’ yaralı kuştum
Uçtum uçtum senden uzaklara

Gaye Su Akyol’un 2018 yılında yayınladığı İstikrarlı Hayal Hakikattir albümünde yer alan “Bir Yaralı Kuştum”, çoğu GSA şarkısında gördüğümüz kederli ruh halini, bir ayrılık acısının üstüne uçup başka diyarlara giden bir kadının duygularını dile getiriyor. Biraz arabesk, biraz saykedelik tınılar, biraz Anadolu rock derken ortaya çıkan şarkı da, yayınlandığı senenin en ses getiren eserlerinden biri olmuştu. Tabii şarkının düzenlemesinde Ali Güçlü Şimşek ve Görkem Karabudak’ın yer aldığını da eklemeden geçmeyelim. 

Cem Karaca- Sevda Kuşun Kanadında 

Sevda kuşun kanadında
Ürkütürsen tutamazsın
Ökse ile sapanla
Vurursun da saramazsın

Tadına doyulmaz bir Cem Karaca klasiği, “Sevda Kuşun Kanadında”. Karaca’nın tıpkı bir hikâye anlatıyor gibi ustalıkla yazılmış sözleri aşkın tam anlamıyla kusursuz bir tarifi gibi. 1988 yılında yayınlanan Töre albümünde yer alan bu şarkı, hayatının sırrının öyle kolay bulunamayacağını, aşkın bir kuşun kanadında bir an gelip, bir anda gidivereceğini ve giden aşkın bir daha geri gelmeyebileceğini anlatıyor. “Sevda Kuşun Kanadında”, büyük usta Cem Karaca’nın ardında bıraktığı en müstesna eserlerden biri olarak bugün de kulaklarımızda yaşıyor.

Sagopa Kajmer- Budala Kuş 

Ben yer altı efsanesiyim yavru kuş adım gamlı baykuş
Gagamla tokuş yaptırırım alayına Alaska’da buz gibi duş
Şimdi kur düş seni düşmüşten beter eder kaf kef adlı berduş
Bakışlar betuş bu dala konma budala kuş da nereye uçuşursan uçuş

Türkçe rap müziğin en usta kalemlerinden Sagopa Kajmer’in en sert şarkılarından biri, “Budala Kuş.” 2009 yılında yayınlanan Saykodelik EP’sinde yer alan bu parçanın müziklerinde Pesimist Orkestra yer alıyor. Hak ettiği değeri bulamadığı düşünülen bu şarkıda Sagopa, yeraltı camiasında adının “gamlı baykuş” olduğunu söylüyor ve kendi bulunduğu dala uçanları kendi üslubunda uyarıyor. 

İkiye On Kala – Hergün Bi Kuş Uçuyo Aklımdan

Her gün bi kuş uçuyo aklımdan
Korkuyorum artık mutluluklardan
Hani ilaç olurdu zaman
Anılar gibiyiz bir köşede tozlanan

Alternatif müziğin en akıcı kalemlerinden Uğur Uras, nam-ı diğer İkiye On Kala, 2018’de yayınladığı Yaka Faça albümünde “Hergün Bi Kuş Uçuyo Aklımdan” şarkısına yer vermişti. “Her Gün Bi Kuş Uçuyo Aklımdan”, her geçen gün tükenen bir umudu, zamanın acılara bir türlü ilaç olmadığını, kötü sonların hala geçerli olduğunu ve onu bekleyen koyu bir yalnızlık olduğunu söylüyordu.