Ana SayfaMüzikRuhun gıdası: İştah kabartan yemekli şarkılar!

Ruhun gıdası: İştah kabartan yemekli şarkılar!

Müzik açlığı yatıştırır mı bilmiyoruz ama bazen iştah kabartabilir! Aniden yemek tarifi vermeye başlayan şarkılardan, yemekleri yalnızca metafor olarak kendi dertlerine alet edenlerine dek hafızalarımızda ve iştahımızda yer etmiş yemekli şarkılardan bazılarını sizler için bir araya getirdik.

Leziz içecekler, şekerli ürünler, meyveler ve dahası… Çalma listelerimizde denk geldiğimizde aklımızı alıp mutfağa götüren yemekli şarkılar her zaman gerçekten adını andıkları yiyeceklerden bahsetmiyor olsalar dahi gastronomik bir dünya yaratıyorlar. Bazen bunun bilincinde dahi olsak dinlerken aklımıza adı anılıp duran yemeklerden başka bir şey gelmediği de olmuyor mu?

‘Watermelon Sugar’ – Harry Styles

Harry Styles’ın iki yaz önce dünyanın her köşesinde duyduğumuz kaçması zor hit’i ‘Watermelon Sugar’ kalbe giden yolu mevsim meyvelerinden geçiriyordu. Karpuz, çilek ve envai çeşit meyvenin verdiği spesifik hissi notalara döken şarkı, bu yiyecekler üzerinden yaz mevsimini ve onun havasını betimliyordu. “Yaza damgasını vuracak hit mi istiyorsunuz?” diyerek bir dilim karpuz uzatan Styles’ın bu listenin başında yer almasında şaşılacak hiçbir şey yok.

‘Savoy Truffle’ – The Beatles

Yemekli şarkılar - George Harrison - Savoy Truffle - The Beatles

Bu şarkı aslında hepimizin değil, tek bir kişinin iştahını kabartmak için yazılmıştı: Eric Clapton’ın… George Harrison, tatlı yemeye bayılan yakın dostu Clapton’a diş muayenesi sonrasında artık tatlı yememesi gerektiğinin tembihlendiğini öğrenince alıyor eline gitarını! The Beatles’ın birbirinden en kopuk şarkılarının yer aldığı dev beyaz albümleri “The Beatles”da yayınlanan Harrison bestesi ‘Savoy Truffle’ sadece Clapton’ı özendirmek için yazılmış melodik bir şeker koması aslında! Mandalina kreması ve Montélimar nugasıyla başlayıp aklına gelen her türlü tatlıyı saydıktan sonra nakaratta dostuna acı haberi veriyor: “Ama o çikolatalı trüften sonra tüm dişlerini çektirmen gerekecek”

‘Domates Biber Patlıcan’ – Barış Manço

Bahsini ettiklerimiz gibi doğrudan yemekler özelinde yazılmış şarkılar olduğu gibi, bazen konunun hiç alakasının olmadığı anlarda aniden yankılanan örnekler de mevcut. Barış Manço’nun müthiş klasiklerinden biri olan ‘Domates Biber Patlıcan’ tam olarak böyle bir şarkı. Barış abimiz içinde biriken yoğun hislerin gerginliği ve sevdiği kişiye açılmanın tüm heyecanıyla boğuşurken bir anda bütün dünyasını karartan o ses nakaratta bizim de dikkatimizi dağıtıyor: “Domates biber patlıcan!” O kadar akıldan çıkmayan ve dikkat dağıtan bir anons ki bu gerçekten de cesaretini toplayabilmiş ve açılmaya hazır vaziyetteyken bu fırsatı kaçırdığı için üzülen Barış Manço’nun derdini biz dinleyenler bile unutuyoruz. Mutfak kültürümüzdeki birçok leziz yemeğin ana maddesi olan bu tehlikeli üçlü belki de tüm sevda dertlerine iyi gelebilecek güçtedir, kim bilir!

‘Milkshake’ – Kelis

Dediğimiz gibi bazı şarkılar bazı gıda maddelerini yalnızca metafor olarak kullanabiliyorlar… Bu yazıda bu kullanımlardan birine örnek vermek gerekirse en uygun tercihin ‘Milkshake’ olabileceğini düşündük. 2000’li yılların en büyük hit’lerinden biri olan ‘Milkshake’te Kelis şarkıda da söylediği gibi herkesi etrafına toplamıştı. Kelis’in şarkıda, cinsel açıdan karşısındaki herkesin aradığı ve tav olduğu şeylerin bütününü temsil ettiğini söylediği milkshake, eğer şarkının videosunda kullanılmasaydı bir içecek olarak anlamını çoktan yitirmiş olabilirdi!

“Viva! La Woman” (Tüm albüm!) – Cibo Matto

Aslında “müzikleriyle iştah kabartan sanatçılar/gruplar” gibi bir başlık hazırlamış olsaydık başlıktaki çoğul eklerini gereksiz bırakacak kadar bu alan üzerinde hakimiyete sahip bir grup Cibo Matto. Bugün artık bir kült klasik haline gelen ilk albümleri “Viva! La Woman”ın şarkı listesine bakarsanız adında herhangi bir gıda ürünü geçmeyen şarkı bulmanız zor. Her biri farklı konulardan bahsetse de derdini sofra üzerinden anlatmaya tercih eden bu şarkılardan oluşan albüm içinde ‘Sugar Water’, ‘Birthday Cake’, ‘Beef Jerky’ ya da ‘Artichoke’ gibi yıllar içinde büyüyen eserleri barındırıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR