Ana SayfaMüzikİstanbul'da ziyaret edebileceğiniz plak dükkanları

İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz plak dükkanları

Bugün Dünya 45’lik günü! Ülkemizde kullanımı 1970’lerde yaygınlaşmaya başlayan bu plaklar, günümüzde 33’lük plaklar kadar rağbet görmese de halen popülaritesini koruyor. 90’larda başlayan plak koleksiyonerliği furyası ise 2010’lardan bu yana ivme kazanan “retro” ve “geriye dönüş” modası ile her zamankinden daha da popüler. Sonu gelmeyen dijitalleşmeye rağmen plaklar ve plak kültürü müzikseverler için çok şey ifade ediyor. Biz de Dünya 45’lik günü vesilesiyle İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz, kendinizi plaklar arasında kaybedebileceğiniz plak dükkanlarını sizler için derledik.

Erhan BİLEN / [email protected]

Zihni Müzik, Kadıköy

plak dükkanları zihni müzik

Sahaflarıyla bilinen Kadıköy Akmar Pasajı’nda yer alan Zihni Müzik, bünyesinde plakların yanı sıra kasetler ve CD’lere de yer veriyor. Özellikle 60’lar ve 70’ler Türkçe pop plaklarıyla öne çıkan dükkan, İstanbul’un en eski plak dükkanlarından bir tanesi.

Mühürdar Cad., Akmar Pasajı, No:70, D:13, Caferağa, 34710, Kadıköy/İstanbul

Analog Kültür, Beyoğlu

image 1

2014 yılında, tüm dünyada nisan ayının üçüncü cumartesi günü kutlanan Dünya Plak Dükkanları Günü‘nde (Record Store Day) faaliyetine başlayan Analog Kültür, şu anda Beyoğlu’ndaki yerinde hem DJ Kaan Düzarat‘ın kendi stüdyosu hem de plak dükkanı olarak hizmet veriyor. Ağırlıklı olarak ikinci el plaklara yer veren dükkanda 80’ler ve elektronik başta olmak üzere birçok türden ve yıldan plak bulmak mümkün.

Şahkulu, Seraskerci Çk., No:4, D:A, 34421, Beyoğlu/İstanbul

Feriköy Antika Pazarı, Bomonti

plak dükkanları

Her pazar kurulan Feriköy Antika Pazarı‘nda her türden ve yıldan birçok 45’lik ve 33’lük plağa ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda oldukça iyi durumda ikinci el pikaplara da denk gelebilirsiniz. Bir pazar aktivitesi olarak kendinizi plaklar, kasetler ve CD’ler arasında kaybedebilirsiniz.

Cumhuriyet Mahallesi, Semt Pazarı, No:8, 34380, Şişli/İstanbul

Outro Record Store, Kadıköy

278226477 724537661894649 29787159481626846 n

2016’da Kadıköy Moda’da müzik tutkunu üç arkadaş tarafından açılan Outro Record Store, rock, indie, funk ve caz gibi ilk akla gelen türde albümlerin yanı sıra, nadir bulunan koleksiyon parçalara da yer veren geniş yelpazesiyle ziyaretçilerini bekliyor. Dükkanda aynı zamanda dinleti ve performans etkinlikleri de düzenleniyor.

Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Kefeli Pasajı, D:81/3, 34710, Kadıköy/İstanbul

Groove, Teşvikiye

image 2İkinci el ve sıfır plakların yanı sıra pikapların ve plağa dair hemen her şeyin bulunabildiği Groove, Teşvikiye’de yer alıyor. 2000’lerin başında kurulan dükkan, aynı zamanda arayıp bulamadığınız plakları sizin için temin ediyor.

Teşvikiye, Ömer Rüştü Paşa Sk., No:27, Kuğu Apt. D:6, 34357, Şişli/İstanbul

Vintage Records, Kadıköy

image 3

80’lerin başından beri koleksiyonerlik yapan Mete Avunduk tarafından 2006’da kurulan Vintage Records, Kadıköy’de yer alan plak dükkanlarından bir diğeri. Klasik rock albümlerinden alternatife, cazdan funk’a birçok türde plağı barından bir arşive sahip olan Vintage Records, aynı zamanda bünyesinde bulundurduğu kitaplar, dergiler, oyuncaklar, müzik aletleri, tekstil ürünleri ve aksesuarlar gibi farklı koleksiyon nesneleriyle de ziyaretçilerini adeta bir zaman yolculuğuna davet ediyor.

Caferağa, Dr. Esat Işık Cd., No:20, 34710, Kadıköy/İstanbul

Kontra Plak, Beyoğlu

image 4Beyoğlu’ndaki en geniş plak arşivlerinden birine sahip olan Kontra Records‘ta 10 yıldır aynı zamanda söyleşiler, performanslar ve dinletiler de düzenleniyor. “Müziksevere hak ettiği ya da eksikliğini hissettiği bir ortam sunabilmek” amacıyla yola çıkan dükkanda CD’ler, müzik kitapları ve tişörtler de bulunuyor.

Tomtom Mah., Yeni Çarşı Cad., 60/A, 34433, Beyoğlu/İstanbul

Rainbow45 Records, Kadıköy

image 5

Salih Karagöz tarafından 2011’de açılan Rainbow45 Records, geniş blues, rock ve caz arşivinin yanı sıra kendi plaklarını da üretmesiyle diğer dükkanlardan ayrılıyor. MFÖ, The Ringo Jets ve Bülent Ortaçgil gibi önemli isimlerin plakları bunlardan yalnızca birkaçı.

Caferağa, Sakız Sk., No:2, 34710, Kadıköy/İstanbul

Opus 3A, Beyoğlu

5828209166 752b55030d c

Klasik müzik ve caz türündeki plaklarıyla öne çıkan Opus 3A, bünyesinde DVD, CD ve müziğe dair kitaplara da yer veriyor.

Pürtelaş Hasan Efendi, Cihangir Cd., 3A, 34433, Beyoğlu/İstanbul

Lale Plak, Beyoğlu

image

1960’larda kurulan Lale Plak, İstanbul’un sembol plak dükkanlarından bir tanesiydi. Oldukça geniş bir caz arşivi bulunan dükkan yalnızca yeni basım plak satıyor ve ikinci el plaklara yer vermiyordu. 2019’un sonunda faaliyetlerine son veren Lale Plak, Beyoğlu’nun halen geçmekte olduğu kültürel değişimden maalesef ki nasibini aldı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR