Türkçe rap sahnesinin yetenekli MC’lerinden Jako’yla son şarkısı “Kir” vesilesiyle rap müziği, Samsun’daki hayatını, gelecek hayallerini konuştuk.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Samsun’un underground sahnesinde rap yapmaya başlayan, içinde Sefo, Revart, Lukhan gibi isimlerin de olduğu 362Tuzak oluşumu içinde dikkat çekmeye başlayan bir MC, Jako. Hip hop camiası içinde bilinen ve takip edilen bir MC’yken onu, “Işıklarım Ol” şarkısını beğenip onunla işbirliği yapmak isteyen sosyal medya fenomeni Berkcan Güven’le birlikte çok daha geniş kitleler tanıdı. Babasının arabesk, pop ve rock kasetlerini dinleyerek kendi kendine kayıtlar alan; Ceza, Fuat ve Sagopa Kajmer dinleyerek Türkçe rap dünyasının kapılarını küçük yaşta aralayan Jako’yla yeni şarkısı “Kir” vesilesiyle merak ettiklerimizi sorduk.

Yeni şarkınız “Kir”, müziğe başladığınızdan beri harcadığınız emeği, hayalinizin peşinde koşmanızı anlatan bir şarkı… Müziğe olan tutkunuzu ilk ne zaman fark ettiniz? Sahnelerde olmak istediğinizi, şarkılarınızı dinleyicilerinizle buluşturmak istediğinizi ilk ne zaman anladınız? 
Müziğe olan ilgilimi farkettiğimde henüz ilkokula başlamamıştım. Yazı yazmayı dahi bilmiyorken, çeşitli melodiler oluşturmayı ve bunları anne & babamın telefonunu kullanarak kendi kendime kayıt altına almayı öğrenmiştim. O zamanlar müzik türleri arasında pek fazla ayrım yapamıyordum, yalnızca anlatmak istediğim bir şeyler olduğunu ve bunu cümleleri ve melodileri kullanarak yapmak istediğimi o zamanlarda fark etmeye başlamıştım.

Çocukken nasıl müzik dinlenen bir evde büyüdünüz? Samsun’da büyüdüğünüz mahalle nasıldı, çevre nasıl bir çevreydi, müzikal olarak size rap yapma isteğini aşılayan neydi? 
Çocukken Babamın arabesk kasetlerini ve çeşitli Türkçe pop ve rock parçaları dinlerdim. Rap müzikle tanışmam ilkokula başladığım sıralarda abimin bana Ceza’nın Medcezir albümünü dinletmesiyle oldu. Kısa sürede Medcezir parçasını ezberlemiştim ve daha sonrasında o yaşlarda Sagopa, Fuat gibi isimleri tanıma fırsatım oldu, böylelikle artık bambaşka bir müzik türü tanımıştım. Ortaokula başladığım sıralarda arkadaşlarım aracılığıyla çevremizde de bu müziği yapmaya çalışan insanlar olduğunu öğrendim. Dinamik mikrofon ile ilk kaydımı 11-12 yaşlarımda bir arkadaşımın evinde kaydettim. Kısa süre sonra kendi kayıtlarımı yapmaya başladım ve Samsunda Underground organizasyonlarda yer alarak bu kültürün içinde yaşamaya başladım. Bu sayede arkadaşlıklarım, ilişkilerim, hayatım rap müzikle şekillendi.

JAKO1 2

“Işıklarım Ol 2.0”da sosyal medya fenomenlerinden Bege ile birlikte çalıştınız. Yollarınız nasıl kesişti? Nasıldı onunla işbirliği yapmak? 
“Işıklarım Ol’’ geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde audio olarak dinleyiciyle paylaştığım bir solo parçaydı. Karantina döneminde olduğumuzdan şarkıyı müzik videolu yayınlayamamıştım. Şarkı çıktıktan kısa süre sonra Spotify’da güzel bir ivme yakaladı ve 500 bin stream’e ulaştı. Bu sıralarda Berkcan ortak bi arkadaşımızdan bana ulaşıp parçayı çok beğendiğini ve destek olmak istediğini söyledi. Birlikte ‘’Işıklarım Ol-Remix’’ adı altında bir Ft. çalışması yapmayı ve bunu müzik videolu bir şekilde LNC music kanalından yayınlamayı teklif etti. Bu şekilde arkadaşlığımız başladı, karantina bitiminde İstanbula döndüğümde yeni versiyonu tamamlayıp klibimizi çekip yayınladık. Bu şekilde şarkı yeni versiyonuyla ‘’Jako Ft. Bege – Işıklarım Ol – 2.0’’ olarak dinleyiciyle tekrar buluştu. 

Bundan sonraki projeniz nasıl bir şey olacak, ne zaman dinleyeceğiz? Yine bir single hazırlığı mı yoksa EP ya da albüm niyetiniz var mı? 
Hala hazırda kayıtlı olan ve yayınlamayı bekleyen birçok projem var. Bunlar sırasıyla müzik videolu bir şekilde Sony Music etiketiyle yayınlanacak. EP ya da albüm yapmayı ilk etapta düşünmüyorum. Single olarak parçaları yayınlamanın şu an benim için daha doğru olduğuna inanıyorum.

Sizin de bir parçası olduğunuz 362 Tuzak’tan bahseder misiniz? Bu oluşum nasıl kurulmuştu, sizde nasıl bir yeri var, size müzik hayatınızda neler kattı? 
362Tuzak oluşumu Sefo, Revart, Lukhan, Divxrse, 1998arthur ve T’one dan oluşan; sanat, tasarım ve müzik ile ilgilenen arkadaşların bir araya gelerek oluşturduğu bir oluşum. Bu temelde Samsunlulardan oluşan bir arkadaş grubu fakat kendi içinde bütün aşamaları sorunsuz gerçekleştirebilen bir prodüksiyon ekibi de aynı zamanda. İçerisinde MC’ler, DJ’ler, beatmaker’lar ve tasarımcılar bulunuyor. Oluşum Sefo, Revart ve T’one tarafından 2014 yılında kuruluyor. Benim ekibin bir parçası haline gelmem ise Sefo’yla olan arkadaşlığımızın başlamasıyla oldu. 362 Samsun’un alan kodu ve 362Tuzak Ekibi de dostlarımızla güçlerimizi birleştirerek çatısını oluşturduğumuz bir oluşum haline geldi. 

JAKO3 2

Bundan seneler önce rap müzik underground kalıyordu, ana akım kanallarda ya da mecralarda kendine yer bulamıyordu. Sizce ne oldu da böyle büyük bir dönüşüm gerçekleşti?
Bunda en büyük pay internetin ve sosyal medyanın gelişimi bence. Yıllar önce şarkılarımızı Myspace gibi platformlara yüklediğimizde internet kullanımı bugünlere göre çok daha seyrekti. İnternet kullanıcılarının sayısının artması, yeni platformların oluşması ve sanatçıların ürünlerini geniş kitlelere kolay bi şekilde ulaşabilmesi, dinleyicinin de bu müziğe kolay erişebilmesi rap müziği underground olmaktan çıkardı.

Şarkılarınızı nasıl yazıyorsunuz, üretim sürecinizi bize biraz anlatır mısınız? Size neler yazdırıyor?
Şarkılarımı deneyimlediğim veya hayal ettiğim her şeyi harmanlayarak ortaya çıkarıyorum denebilir. Gerek duygusal, gerek psikolojik, veya sosyolojik; yaşanmış veya beni etkilemiş olan tüm olaylar ve durumlar müziğimi doğrudan etkiliyor diyebilirim. Üretim sürecime genellikle birlikte çalıştığım prodüktörlerin bana uygun olduğunu düşünerek gönderdiği alt yapıları dinlerken şarkının hissini kafamda şekillendirerek başlıyorum. Sonrasında melodi denemeleri yaptığım sıralarda, anlatacağım konunun ne olduğu ve hangi cümleleri kurarak bunu yapacağıma karar veriyor oluyorum. Nihayetinde ortaya çıkan şarkı bütünüyle benden bir parça haline geliyor.

KISA KISA 

• Günün en sevdiğim saati gece yarısından sonra. O zamanlar kendimi çok üretken hissediyorum.
• Kendimde en sevmediğim huyum işlerimi son güne bırakmam.
• En çok eğlenmek için para harcarım.
• En son sürekli dinlediğim ve bayıldığım albüm Sch’ın Rooftop albümü oldu.
• Ne zaman TV karşısına geçsem izlemekten bıkmayacağım dizi Yalan Dünya.
• Samsun’u diğer şehirlerden ayıran en önemli özelliği bence çocukluk anılarımın olması.