Ana SayfaalternatifJakuzi: "Türkiye'nin en iyi rock grubu Duman'dır"

Jakuzi: “Türkiye’nin en iyi rock grubu Duman’dır”

Jakuzi solisti Kutay Soyocak, Gain’de yayınlanan Sahne Arkası programında Duman’ın tartışmasız olarak Türkiye’nin en karizmatik ve en iyi rock grubu olduğunu dile getirdi.

Gain’de yayınlanan Sahne programı için Duman’ın “Öyle Dertli” şarkısını coverlayan Jakuzi ekibinin solisti Kutay Soyocak, yine aynı platformda yayınlanan Sahne Arkası programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Müzik üretme şekli olarak elektronik altyapıyı kullanmak Türkiye’de yeni bir biçim, olabileceğine inandığım bir şey Jakuzi. Müzik üretmek eskiden stüdyoya girip çalmaktı, oradan ne ses geliyorsa onun üzerine bir şey üretmek gibi bir algı üzerine kuruluyordu. Jakuzi açıkçası kendim içinde bulunduğum durum içinde de bunu biraz daha farklı bir üretim şekliyle olabileceği bir yerden sunmak istiyorum. Benim en çok tutunduğum şey o. Sadece 80’ler 90’lar ya da bir dönem müziği değil, biz çünkü bir parodi müziği yapmak istemiyoruz. 80’lerin çeşitli renk, ses paletlerinden sonra 90’larda, biraz bunun Nirvana’yla da alakalı olduğunu düşünüyorum, üç akorlu estetikle başlayan bir akım oldu. Ve üç akorlu estetikten sonra aslında 80’lerin geniş ses paleti biraz unutuldu ve ben bunu nostaljik bir şey olarak algılamıyorum. O dönemi sanki çok hızlı geçmişiz gibi geliyor. (…) Varsayalım ki biz 80’lerde yaşamak istemiş olalım, bu da bence çok naif bir duygu.”

“‘I WANNA BE KAAN TANGÖZE (KAAN TANGÖZE OLMAK İSTİYORUM) DİYORUM”

“Kral TV’de tesadüfen Bebek şarkısının klibine denk geldim. Türkiye’de ilk kez denk geldiğim karizmatik şeydi Duman. Duman’ın biraz daha kendi alanını tuttuğu bir yer var ve açıkçası cover yapmak biraz o alana uyum sağlamak ve o alan içinde kendi yorumumuzu bulmakla ilgili. Duman’ın bir şarkısını coverlamak çok istiyordum. Bir yandan da öyle çok kültleşmiş bir şarkı olmasını istemiyordum ‘Öyle Dertli’ bence Duman’ın kendi döneminde yeni sayılabilecek bir külliyata sahip bir şarkı. Eğer rock adına konuşuyorsak, Türkiye’nin en iyi rock grubu Duman. Tartışmasız. Hani şey var ya, Radiohead’in ‘I Wanna be Jim Morrison’ diye bir şarkısı var. Ben ‘I Wanna be Kaan Tangöze’ demek istiyorum.

Röportajın tamamını Gain Medya üzerinden izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR