Ana SayfaMüzikJames Bond soundtrack'lerine yolculuk

James Bond soundtrack’lerine yolculuk

1962 yılından beri koskoca 25 tane James Bond filmi ve bu filmlerle beraber birbirinden güzel soundtrack’ler hayatımızda mı? Hayatımızda. Peki en güzel 9 tanesini hatırlamaya ne dersiniz?

İpek ATCAN / [email protected]

Bugüne kadar her en az filmler kadar soundtrack’leri de konuşuldu James Bond serisinin. Ve her film için dönemin en popüler isimleri boy gösterdi. Şimdi gelin bu şarkıları hep beraber hatırlayalım. Zaten muhtemelen “Aaa e ben bunların hepsini biliyormuşum!” diyeceğiniz şarkılar sizleri bekliyor.

Nancy Sinatra – You Only Live Twice (1967)

Sıralamayı geçmişten günümüze doğru yapayım dedim ve Nancy Sinatra ile başlıyorum. Kendisinden önce Bond soundtrack’lerinde yer alan Tom Jones ve Shirley Bassey gibi isimleri hakkıyla takip etmiş diyebiliriz.

Duran Duran – A View To A Kill (1985)

Alışılageldik Duran Duran şarkılarından son derece farklı bir Duran Duran şarkısı.

Garbage – The World Is Not Enough (1999)

Garbage filme özel yapılan bu şarkıda kendisini aşıyor ve -asla asla deme- David Arnold ile çalışıyor. Sözler ise Don Black‘e ait. Ama Shirley Manson söylemese bu şarkı böyle olur muydu? Hiç sanmıyorum.

Madonna – Die Another Day (2002)

En iyi Madonna şarkısı diyemeyiz ama güzel Madonna kliplerinden biri diyebiliriz belki. Sanırım şarkıda neredeyse hiç söz olmaması ve kendini sürekli tekrarlaması Bond soundtrack’leri arasında da bu şarkıyı son sıralara koyuyor.

Chris Cornell – You Know My Name (2006)

Şöyle bir Bond soundtrack’lerine bakınca az sayıda rock müzisyeni olması göze çarpıyor. Ve onlardan en öne çıkanı da hiç şüphesiz ki Chris Cornell. Bu şarkı da David Arnold ile beraber yapılıyor ve Chris Cornell‘in muhteşem sesiyle taçlanıyor.

Alicia Keys & Jack White – Another Way To Die (2008)

Yazıyı yazarken ne kadar şok şarkının içinde ‘die’ kelimesi geçiyor diye düşünmeden edemedim… İşte bu ‘die’lı şarkıların en güzellerinden biri de Jack White ve Alicia Keys‘in beraber yaptığı bu şarkı. Her ne kadar en sevilen Bond şarkılarından biri olmasa da ben öyle düşünmüyorum 🙂

Adele – Skyfall (2012)

Yine sorsanız “Yok ya bu da hiç Bond filmine uymamış.” denilecek bir şarkı da Adele‘den. Ama Adele‘in güçlü sesi ve bence güzel sözleri ile gayet de olmuş bir şarkı.

Sam Smith – Writing’s On The Wall (2015)

Oscar’larda ödül alan bir Bond şarkısı ile devam ediyorum. İşin garibi bu da pek sevilmiyor iyi mi? Sizleri sevilmeyen Bond şarkıları yolculuğuna çıkarmış olabilir miyim? Aranızda Sam Smith‘in bu şarkıyla ne kadar konuşulduğunu hatırlayanlar olacaktır muhakkak.

Billie Eilish – No Time To Die (2020)

Billie Eilish hayatımıza bir girdi, tam girdi. Her festivalde, her ödül töreninde ve -bizde olmasa da- birçok reklamda yer alarak dünyanın her yerini kapladı. İşte bu dünyanın her yerini kaplayışta bir Bond şarkısı da yapmamak olmazdı elbet.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR