Ana SayfaMüzikJoe Lynn Turner'ın unutulmaz işbirlikleri

Joe Lynn Turner’ın unutulmaz işbirlikleri

Efsane müzisyen Joe Lynn Turner, bugün 71 yaşına bastı. Gelin onun dahil olduğu unutulmaz işbirlikleri ile keyifli bir müzik yolculuğuna çıkalım.

Rainbow

Led Zeppelin, Jimi Hendrix gibi grup ve isimlerden ilham alarak müziğini 1960’lı yıllarda şekillendirmeye başlayan Joe Lynn Turner, 1977 yılında Fandango‘ya dahil oldu ve dört albüm boyunca grubun solistliğini ve gitaristliğini üstlendi. Ancak müzik kariyerindeki en önemli dönüm noktalarından biri Fandango‘nun dağılmasından sonra gerçekleşti. Rainbow‘a dahil olmasıyla birlikte hem grup hem de kendi adına önemli başarılara imza atmaya başladı. Gelin o dönemi Rainbow‘un en sevilen şarkılarından ‘I Surrender’la analım.

Deep Purple

1984 yılında dağılan Rainbow‘un ardından solo kariyerine ağırlık veren Joe Lynn Turner, 1990 yılında Deep Purple‘a katıldı ve “Slaves and Masters” albümünü kaydetti. Albüm çok büyük ses getirdi, ancak Turner 1992’de gruptan ayrılma kararı aldı. İşte o efsane albümden ‘Kings of Dreams’ geliyor sizler için.

Solo kariyerindeki önemli anlar

Joe Lynn Turner, Deep Purple sonrasında devam ettirdiği solo kariyerinde Cher, Billy Joel gibi birçok önemli isimle çalıştı ve işbirlikleri yapmaya devam ediyor. İşte en unutulmaz üç işbirliği:

Cher – “Cher”

Cher‘in 1987 yılında çıkardığı “Cher” albümüne geri vokalde yer alarak katkı sağladı. Bu efsane müzisyenin türler arasındaki geniş skalasını da gözler önüne seren bir çalışma oldu.

TNT – “Intuition”

Joe Lynn Turner, Norveçli bir heavy metal grubu TNT‘nin dördüncü stüdyo albümü olan “Intuition”da geri vokalde katkı sağladı.

Billy Joel – “Storm Front” 

Grammy ödüllü müzisyen Billy Joel‘in 1989 yılında yayınladığı “Storm Front” albümünde Turner yine geri vokalde yer almıştı. O albümden ‘We Didn’t Start the Fire’ ile Turner‘a selam yolluyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR