Ana SayfaMüzikJohnny Cash'in en iyi soundtrack'leri

Johnny Cash’in en iyi soundtrack’leri

Efsanevi müzisyen Johnny Cash’in o unutulmaz şarkılarının hangi yapımların soundtrack’inde yer aldığını biliyor musunuz? 

1971 yılında çıkardığı “Man in Black” albümünün ardından konserlerde de simsiyah giyinmesiyle “siyah giyen adam” lakabını alan Johnny Cash, kendi döneminde country ve rock müziğini derinden etkilemişti. 19 yıl önce bugün hayatını kaybeden Cash‘in dokunaklı şarkıları ise “Kill Bill”den “Logan”a birçok film ve dizinin soundtrack’inde yer aldı. Gelin o unutulmaz şarkılarla keyifli bir yolculuğa çıkalım.

A Satisfied Mind

Quentin Tarantino‘nun bir Johnny Cash hayranı olduğu filmlerinin soundtrack’inde sık sık onun şarkılarına yer vermesinden açıkça belli oluyor. “Kill Bill: Vol. 2”de çalan ‘A Satisfied Mind’ şarkısını hatırlıyor musunuz?

 

Folsom Prison Blues

Margot Robbie‘nin deli mi deli Harley Quinn‘i canlandırdığı “The Suicide Squad” filminin soundtrack’inde yer alan ‘Folsom Prison Blues’, Cash‘in 1968 yılında yayınladığı “At Folsom Prison” albümünün çıkış şarkısıydı ve Cash‘e 11. Grammy Ödülleri’nde En İyi Country Vokal Performansı ödülünü kazandırmıştı.

Further On Up The Road

Filmlerin yanı sıra soundtrack’leriyle öne çıkan “Westworld” ve “Peaky Blinders” gibi dizileri de es geçmemek gerekiyor. Cash‘in ölmeden birkaç yıl önce çıkardığı “American V: A Hundred Highways” albümündeki ‘Further on up the Road’ şarkısı “Peaky Blinders”ın 4. sezon 2. bölümünde yer aldı.

Hurt

Johnny Cash‘in sevdiğimiz şarkılarını sıralamaya başladığımız anda ilk sırada yer alan ‘Hurt’, “Smallville” dizisinin 3. sezon 8. bölümünde yer almıştı.

I Hung My Head

2011 yapımı süper kahraman filmi “The Green Hornet”te baş karakter Britt Ride‘ın babası öldüğünde fonda Johnny Cash‘in ‘I Hung My Head’ şarkısı çalıyordu.

Ring of Fire 

June Carter Cash ve Merle Kilgore tarafından yazılan ‘Ring of Fire’, Cash‘in en popüler şarkılarından biri. 2006 yapımı “Silent Hill” filminin yanı sıra “Westworld”ün 4. sezon 8. bölümünde de karşımıza çıkmıştı.

The Man Comes Around

2017 yapımı “Logan: Wolverine” filminde yönetmen James Mangold, Johnny Cash‘in biyografik filmi Walk the Line” ile Wolverine arasında paralellikler kurar ve filmin  jeneriklerinde ‘The Man Comes Around’ şarkısına yer verir.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR