Ana SayfaMüzikJonathan Glazer imzalı dikkat çekici video klipler

Jonathan Glazer imzalı dikkat çekici video klipler

Radiohead, Blur, Jamiroquai… Hepisinin bir bildiği olsa gerek ki söz konusu şarkılarının klipleri olunca soluğu yönetmen Jonathan Glazer’da alıyorlar.

Sinemada deneysel neo-noir akımının başarılı bir uygulayıcısı olan yönetmen Jonathan Glazer‘ı en iyi Scarlett Johansson‘ın başrolünü oynadığı “Under the Skin” filmiyle tanıyor olma ihtimaliniz yüksek. Ancak kendisi aslen başarılı bir video klip yönetmeni. Bugüne kadar Nick Cave & the Bad Seeds‘den Massive Attack‘e birçok grup ve sanatçının hit şarkısına klip çekti. Gelin bu kameranın arkasındaki dehayı çektiği kısa film tadındaki kliplerle daha yakından tanıyın.

Radiohead – ‘Karma Police’

Radiohead‘in “Ok Computer” albümünün hit şarkılarından ‘Karma Police’in klibinde Jonathan Glazer imzası var. 1997 yılında çekilen klipte, sürücüsü olmayan bir araba geceleri uçsuz bucaksız yolda koşan bir adamı takip eder. Zaman zaman da arabanın arka koltuğunda Thom Yorke nakaratı söylerken belirir. Kovalamaca adam yorulup durana kadar devam eder ve beklenmedik bir sonla karşılaşırız.

Richard Ashcroft – ‘A Song for the Lovers’

Richard Ashcroft‘un 2000 yılında yayınlanan ‘A Song for the Lovers’ şarkısı dönemin alternatif rock sound’unu yansıtan en iyi örneklerden biri olmasının yanı sıra klibinin kurgusuyla da ilginçtir. Özellikle Ashcroft‘un ellerini yıkarken arka plandaki seslerin şarkının önüne geçmesi ya da uzaktan kumandayla pause tuşuna basıp şarkıyı durdurup sonra yeniden başlatması Glazer‘ın kattığı kendine has dokunuşlardan sadece birkaçı.

 

Nick Cave & the Bad Seeds – ‘Into My Arms’

Nick Cave & the Bad Seeds‘in 1997 yılında yayınladığı ‘Into My Arms’ şarkısının o dramatik ruhunu etkileyici bir şekilde yansıtan klip, Jonathan Glazer’ın deneysel neo-noir tarzından da izler taşıyor.

Jamiroquai – ‘Virtual Insanity’

Jamiroquai‘nin 1996 yılında yayınladığı üçüncü stüdyo albümü Travelling Without Moving”in çıkış şarkısı da olan ‘Virtual Insanity’ klibiyle yayınlandığı dönem akıllarımıza kazınmıştı. Yer ve yön duygusunun tamamen farklı bir akışa geçtiği bu klip şarkının kontekstini de mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Massive Attack – ‘Karmacoma’

Jonathan Glazer‘ın adeta bir kısa film tadında çektiği Massive Attack‘in ‘Karmacoma’ şarkısının klibi gerek kurgusu gerek tiplemeleriyle parçanın ruhuna uygun bir görsellik sunuyor.

Blur – ‘The Universal’

Blur‘un 1995 çıkışlı “The Great Escape” albümündeki ‘The Universal’ parçasının klibini izlediğinizde size de bir şeyleri anımsatıyor mu? Sinefillerin bu ipucunu çoktan yakaladığına eminiz, çünkü Jonathan Glazer bu klibi çekerken Stanley Kubrick‘in “Clockwork Orange” filmine göndermede bulunuyor.

UNKLE & Thom Yorke – ‘Rabbit in Your Headlights’

Thom Yorke ve Jonathan Glazer‘ın sanatsal bakış açısının bir noktada kesiştiği açıkça belli oluyor. ‘Karma Police’in ardından 1998’de UNKLE ve Thom Yorke işbirliğinden doğan ‘Rabbit in Your Headlights’ şarkısının klibi kurgusuyla yine ikilinin ilk çektikleri klibi anımsatıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR