Ana Sayfaalternatif1 Ekim Dünya Kahve Günü'nüz kutlu olsun! Kahve içerken iyi gidecek, isminde...

1 Ekim Dünya Kahve Günü’nüz kutlu olsun! Kahve içerken iyi gidecek, isminde kahve geçen 8 şarkı

Okkalı bir Türk kahvesi mi seversiniz, yoksa kıvamlı bir latte mi? Espresso görünce “Duble olsun” mu dersiniz, yoksa gönlünüz filtre kahveden mi yana?

Türü ne olursa olsun, kahvenin hem kültürümüzde hem de alışkanlıklarımızda yeri büyük. Sabah kahvesi olmadan ayılamayanlar, öğlen yemeğinin üstüne “Bir eksik var, ama ne?” diyenler, akşam ayakları uzatıp şöyle güzel bir yorgunluk kahvesi içenler ne demek istediğimizi çoktan anladı bile… Şimdi, kendinize şöyle güzel bir kahve yapın. Ve bu kez de çalma listenizde, kahveden bahseden şarkıları dinleyin… 

Şirin Soysal – Kahve ve Melatonin

Melatonin, vücudumuzda uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormon. Bağımsız alternatif sahnenin sevilen isimlerinden Şirin Soysal, 2020 yılında yayınladığı “Melatonin” albümünde, ‘Kahve ve Melatonin’ adını verdiği şarkısıyla selamladı dinleyicilerini. Tabii, kahvenin yanında bir de “Kürk Mantolu Madonna” kitabı olmazsa olmaz. Sabahattin Ali’nin bu ünlü eseri, ‘Kahve ve Melatonin’ şarkısının sözlerinde de yer almıştı. 

 

Grizu – Bira ve Kahve 

Türkçe rock sahnesinin köklü gruplarından Grizu’nun 1996 yılında walkmen’lerimizden düşmeyen şarkısı ‘Bira ve Kahve’, ekibin “Tuzlabuz” albümünde yer alıyor. Oldukça özgün ve yer yer sert bir aşk şarkısı olan ‘Bira ve Kahve’nin söz ve müziği Emre Akdeniz’e ait. Grizu’nun dinleyici kitlesini büyütmesini sağlayan bu parçası biraz da Beyoğlu’nun barlarını, arka sokaklarını, nefes alıp veren sokaklarını da hatırlattığı için gönlümüzün baş köşesinde. 

 

Güneş Özgeç – Kahve 

Alternatif sahnenin yeni nesil müzisyenlerinden Güneş Özgeç’in ilk şarkısı ‘Kahve’yi 2018 yılında yayınladı. Moda sokaklarında yazın çekilen renkli klibiyle dikkatleri çeken Özgeç, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman bölümünden mezun ve aynı zamanda sesini aslında pek çok çocuk çizgi dizisinden tanıdığımız bir seslendirme sanatçısı. Özgeç’in ‘Kahve’ şarkısı, tam anlamıyla kahveye methiyeler düzerken bir yandan da, kendi iç sesiyle günlük hayatını anlatan bir kadının hikâyesini anlatıyor. 

 

Ece Mumay – Sade Kahve 

Pop dünyasının çok dinlenen isimlerinden Ece Mumay, geçtiğimiz senenin ekim ayında yayınladığı ‘Sade Kahve’yle epey konuşuldu. Özellikle de şarkının tam olarak hangi dil olduğu bir türlü anlaşılmayan sözleri uzun bir süre gündemi meşgul etti. Bu sözlere Arapça diyenler de vardı, Kürtçe diyenler de. Ve bu sözlerin bir çevirisi yoktu! Belki de Ece Mumay, zamanında Rebel Moves’un yaptığı gibi kendi dilini oluşturmuştu, kimbilir? Sonuçta ‘Sade Kahve’ pop dünyasının son dönemde en sevilen şarkılarından biri oldu. 

 

Taladro – Kahve 

Rap dünyasının güçlü kalemlerinden Taladro, sözleri kendisine müziği Rashness ve Rapozof’a ait olan ‘Kahve’ şarkısını 2018’de yayınladı. Dinleyicilerinin kendisine “Damardan girip kalbe giden rapçi” dediği Taladro’nun aşk acısının kitabını yazdığını biliyoruz. Karnı aç olmayan birinin bir kahve alıp, derdini tasasını saydığı bu şarkı yine Taladro’nun kendine has sözleriyle kulaklarda kalan bir şarkı. 

 

Gülçin Ergül – Bi’Kahve 

Türkçe pop müziğin en güçlü seslerinden Gülçin Ergül’ün geçtiğimiz yıl yayınladığı solo albümü “Davet”, birbirinden keyifli şarkılara ev sahipliği yapıyor. Amerikanodan, latteden bahsettiği, “Sensiz olmaz bi kahve” dediği R&B esintili şarkısı ‘Bi’Kahve’ albümün en başarılı şarkılarından biri. Tam anlamıyla hoşlanılan kişiye “Bir kahve mi içsek?” diyen davetkâr bir hikayeyi anlatan Ergül’ün şarkısı çok soft ve çok “cool” bir şarkı. 

 

Burcu Güneş – Kahve Telvesi 

Pop dünyasının en sevilen seslerinden Burcu Güneş’in 2001 yılında yayınladığı “Tılsım” albümü o yılın 1 milyon barajını aşarak en çok satan albümlerinden biri olmuştu. “Tılsım” içinde yer alan ‘Kahve Telvesi’ de sözleri Aysel Gürel’e, bestesi ise Ara Dinkjian’a ait Türk Sanat Müziği esintili bir şarkıydı. Güneş’in hakkı yenen şarkılarından biriydi ‘Kahve Telvesi’ ama albümü dinleyenler için hep özel bir yeri oldu. 

 

Zakkum – Bir Kahve Olsun 

Kahvenin simgelediğinin de tersine, tam anlamıyla bir ayrılık şarkısı ‘Bir Kahve Olsun’ Ekibin 2020’de yayınladığı “Duble II” albümünde yer alan bu şarkının sözleri Cem Şenyücel’e müziği ise Yusuf Demirkol’a ait. “Belki bir gün bir yerde, Bir kahve olsun içmez miyiz?” diye soran şarkı, Ankara’da  Midas’ın Kulaklığı Stüdyoları’nda kaydedildi. Belki de bu yüzden, tuhaf bir şekilde Ankara’yı anımsatıyor dinleyenlere… 

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR