Danimarkalı grup Kalaha, özellikle Hilal Kaya ile birlikte yaptıkları ortak çalışmalarla hem Türkiye’de hem de Danimarka’da ilgi görüyor. Ekiple son şarkıları “Özgürüm Ben” vesilesiyle sohbet ettik.

Sebla KOÇAN/ [email protected]

Pek çok dilde ve sound’da şarkılar yapan Danimarkalı Kalaha ekibi, “Eymen”, “Çok Küstüm” gibi 70’lar saykedelik ve funk sound’una sahip ve Türkçe sözlü şarkılar da yapmaya başlayınca ülkemizde de dikkatleri çekti. Kalaha ekibi gitarda Niclas Knudsen, klavyede Jens “Rumpistol” Christiansen, bilgisayarda Mikael “Spejderrobot” Elkjær, davulda Emil De Waal, vokalde Hilal Kaya’dan oluşuyor. Müziğini geniş bir yelpazeye yayan ve dünyanın dört bir yanından pek çok müzisyenle birlikte çalışan Kalaha, Hilal Kaya ile birlikte olan çalışmalarına bir yenisini daha ekledi: “Özgürüm Ben”. Ekip, 5 Şubat’ta yayınlamayı planladıkları yeni albümleri Mystafa öncesi Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Son şarkınız “Özgürüm Ben”, Covid-19 nedeniyle yaşadığımız sıkıntılı günleri hatırlatıyor. Ekip olarak nasıl geçti sizin için 2020? Evde kalmak sizi nasıl etkiledi? 
Evet, çılgın bir dönemdi (ve hala da öyle). Çok sayıda büyük uluslararası festival konserimiz iptal edildi ve bu bizim için çok üzücü oldu. Diğer yandan ayrı ayrı kendi stüdyolarımızda albümümüzü bitirmeyi, müzik dosyalarını ileri geri göndermeyi ve çevrimiçi sanatsal toplantılar yapmayı başardık.

Hem Türkiyeli hem Danimarkalı bir grupsunuz. Yollarınız nasıl kesişti? Nasıl karar verdiniz 70’lerin saykodelik ve funk müziğini yapmaya?
Müziğimiz her zaman birçok ülke ve türden eklektik bir müzik karışımı olmuştur. Bizi Hilal Kaya ile tanıştıran muhteşem bağlamacı Orhan Özgur ile tanıştık. Sadece sound’larını çok sevdik ve böylece son albümlerimizde üzerinde çalıştığımız tarzlardan çok da uzak olmayan funk ve saykedelik 70’lerin müziği yönünde çalışmak için ilham aldık.

Kalaha2 2

Bize biraz yeni albümünüz Mystafa’dan bahseder misiniz? Nasıl bir albüm olacak, içinde nasıl şarkılar olacak? Albümün ismine nasıl karar verdiniz? 
Yakında çıkacak olan yeni albümümüz Mystafa’da Brezilya, Mali, Türkiye, Danimarka, ABD’den müzik stili  ve 70’ler, 80’ler, indie rock, Americana, psychedelia ve birçok farklı elektronik tarz var. Bir bakıma, korona yüzünden evde kalarak dünyayı geziyor ve albümümüzde hâlâ tüm şahane uluslararası müzik konuklarıyla birlikte çalışabiliyoruz.

Albümümüzün adı olan Mystafa ise bize göre müziği yansıtıyor: Hem mizah tadı var, hem de mistik bir Orta Doğu ismi olan Mustafa’nın bir karışımı… Grubumuzun adıyla birlikte kulağa hoş geliyor.

Kalaha pressefoto 1 Lis Kasper Bang 1

Kalaha pek çok dilde şarkılar yapan bir topluluk. Son dönem şarkılarınızın Türkçe olmasına nasıl tepkiler alıyorsunuz dinleyicilerinizden? 
Dinleyicilerimiz eklektik sanatsal hareketlerimize alışkın. Ayrıca Türkçe kelimeleri anlayamasalar da Türkçe’nin tınısına bayılıyor ve şarkının ne dediğini anlamak için meraklı oluyorlar.

Hilal Kaya’nın vokali Kalaha şarkılarına nasıl etki ediyor, birkaç şarkıda birden Kaya ile çalışma sebebiniz nedir? Hilal hanım, siz Kalaha’yla nasıl birlikte çalışmaya karar verdiniz? 
Kalaha: Hilal Kaya’nın sesinin güzelliği bizim aklımızı aldı. Bizim makülen müzik evrenimize güzelliklerle dolu bir feminenlik getirdi. 

IMG 20200212 221728 514 2

Hilal Kaya: Kalaha ile tanışmamız Orhan Özgür Turan isminde ortak müzisyen bir arkadaşımız sayesinde oldu. Kalaha, Özgür’ün, Çok küstüm’e yazdığı sözleri, kadın vokalistin söylemesenin daha iyi olacağını düşününce benimle iletişime geçtiler. Şarkıyı söyleyemeyi çok istedim ama bir yandan da Danimarkalı bir grubun Türk müziğine bu kadar hakim olması bana çok ilginç gelmişti. İlk kez sohbet ettiğimizde, grubun beğendiği Türk müzisyenlerin benimkilerle aynı olmasını duymam, gelecekte birlikte daha çok iş yapacağımızı düşündürdü, keza öyle oluyor.

70’lerin Türkçe saykodelik ve funk tipi şarkıları günümüzde de dinleyiciler tarafından çok seviliyor. Siz o dönemlerden kimleri dinler, kimleri seversiniz? 
Eskilerden; Selda Bağcan, Erkin Koray, Neşe Karaböcek, Mustafa Özkent, Özdemir Erdoğan, Moğollar & Barış Manço. Günümüzden ise Gaye Su Akyol, Altin Gün, Lalalar, BabaZula, Büyük Ev Ablukada Levent Yüksel, Ayyuka & Baris K.

Kalaha pressefoto 2 Lis Kasper Bang

Danimarka Müzik Ödülleri Caz 2020’de sahne aldınız ve yeni şarkınızı ilk olarak orada çaldınız. Nasıl bir geceydi, sahnede olmak nasıl bir duyguydu? 
Sahne almadan önce biraz gergindik çünkü şarkı çok yeniydi ve ulusal kanalda canlı olarak yayınlanacaktı. Ama performansımızdan sonra aldığımız olumlu reaksiyonlar bizi çok mutlu ve şaşkına dönmüş hissettirdi. 

Bundan sonraki yeni adımınız ne olacak? “Özgürüm Ben” için bir video olacak mı? Yeni albüm çıkana kadar bir yeni single daha yayınlama planınız var mı? 
“Özgürüm Ben” için yakında bir video yayınlayacağız. 2021’in başlarında ise Hilal Kaya ile birlikte bir single’ımız daha yayınlanacak.