Ana SayfaalternatifKalben'den "Dişil Sözlük" girişimi

Kalben’den “Dişil Sözlük” girişimi

Alternatif sahnenin en sevilen isimlerinden Kalben, önce dilde başlayan ayrımcı ve uzaklaştırıcı tavrı, kurucusu olduğu “Dişil Sözlük” ile yok etmeyi amaçlıyor.

Son albümü Kalp Hanım’la ve bugüne kadar yazdığı şarkı sözleriyle her zaman eşitlikçi, yenilikçi ve var edici bir bakış açısı olan müzisyen Kalben, şimdi de Dişil Sözlük adını verdiği yeni bir girişimi dinleyicilerine müjdeledi. Kalben, Dişil Sözlük’le ilgili şunları kaleme aldı:

“Gerçeği bulmak..
Birbirimizle iletişim kurmak..
Birbirimizi anlamak, kabul etmek..
Öfkeyi, nefreti, şiddeti, korkuyu ve yok oluşu umutla, bağlılıkla, hoşgörüyle, alçakgönüllülükle ve yaşamla takas etmek..
Savaşı bitirmek.
Cinayeti durdurmak.
Aşkı doğurmak..
Barışı getirmek..
Ne büyük hayaller.
Büyük hayallerde buluştuk yine ve birlikte Dişil Sözlük’ü başlattık. Yepyeni kelimeler var ediyoruz el ele. Yaprakların arasından süzülen ışığa, bir kediyle konuşurken değişen sese, tamirden hoşlanan insana, mutluluktan zıplamaya, baskılanma biçimlerinden özgürlük arzularına… Her bir ana, duruma, eyleme, ataerkil sistem araçlarından bağımsız kalmaya çabalayarak özgün isimler koyuyoruz. Devrim ile dil kardeştir. Dünyada her canlının ruh dilinde özgür olması için dua etmeye devam ediyoruz birlikte. Korkulan kelimedir ‘devrim’, oysa ne güzeldir. Herkesi bir araya getirmek ister, iki hecelidir. Sevgi gibi. İnsanı insandan, ağacı kökten, toprağı gökten ayıran sistemlerin her türlüsüne kendimizce karşılık vermeye devam ediyoruz işte. Başta görsel dünya başkanı Bengisu ve kelime üreten tüm candan arkadaşlar olmak üzere, merak eden, paylaşan herkese sevgimle. Dişil sözlüğümüzün kitabı da olacak. Kitabını yazdığımız özgürlüğü kadın, erkek, yahut cinsiyetsiz (nacins mi desek? Hadi yeni kelimeler peşine..) , çocuk, genç, yetişkin tadacağız da. Eminim.”

https://www.instagram.com/p/CEEPFkWH8kF/
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR