Ana SayfaalternatifKalben'den şarkılarının hikâyeleri

Kalben’den şarkılarının hikâyeleri

Alternatif sahnenin sevilen seslerinden Kalben, şarkılarındaki göndermeleri, yapılışlarındaki hikâyeleri dinleyicileriyle paylaştı.

Alternatif sahnenin popüler isimlerinden Kalben, pek çok şarkısının hikâyesini resmi Instagram hesabında takipçileriyle paylaştı.

“Bazı şarkılarımda sol cebi kullanırım. İnsan kalbi solda, o cebin altında diye. Orhan Veli’nin beceriksiz sol eli gibi beceriksiz kalbimle dalga da geçerim inceden. Eski erkekler derim O Ye Bebek’te, güzeller güzeli trans kadınlardır onlar. Ateşböcekleri Kızılay’da patlamada ölen anne-kız için, öyle kaybettiğimiz güzel insanlar için yazılmıştır. Sonsuza Kadar kurumsallaşan aşkın rahmetine kavuşurken çıkardığı son seslerdir. Yara, toplumun her katmanından insanın ortak kırılmalarına yazılmıştır. Kurduğumuz hayallerin, özel günlerimizin, anlamlarımızın yok oluşuna… Yine de umutludur. Son Adalar eski Kalben’in ölümü, ayık ve bilinçli Kalben’in doğuşudur. Çiçekçi, kocası tarafından öldürülen Çiçekçi’ye yazılır, ve Bağdat Caddesi’nde öldürülen, katili zengin çıkan bahtsız Çiçekçi’ye. Seni Özlerim her cinsiyet yöneliminden, kimliğinden insanın özgürce sevmesi, sevişmesi ya da kendiyle yaşayabilmesi ümidiyle yazılır. Adada hatıraları kovalar ama bir türlü yakalayamam. Zaman geçmiştir. Son Bir Gece’de mala mülke kalpten çok değer veren, herkesi kutulayıp yargılayan korkak insanlara hareket çekmiş kadar rahatlarım, hem de çekmeden… Oh. Kız Kulesi’ne kapatılmış tüm kızlara, kadınlara seslendiğim bir dizinin kapanış şarkısıdır. Kız Kulesi’nin anahtarıdır. Çek’in ilk Ah’ı Didem Madak’ındır. Ömür Geçmez’deki maviler ve yeşiller de. Kasımpatılar’ın bacasındaki is, Metin Eloğlu’ndan hediyedir. Taşikardi’deki vokal teklemesi The Who My Generation’a göndermedir. Oh, oh, oh. Daha neler neler var şarkılarda… Paylaşabildiklerimiz de oldu, yorumladıklarımız da, sandığımız da, kabullendiğimiz de. Bu haftaya dolunayın seksapeliyle başladım. Memelerimize kuvvet!”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR