Her yazın unutulmaz bir şarkısı mutlaka olur. İşte her çaldığında akıllara hatıralarla dolu yazlarımızı getiren, ismiyle de bize yazı hatırlatan unutulmaz 7 yaz şarkısı… 

Havalar sıcak, yaz tüm haşmetiyle geldi. Tatil hayalleri kurarken, ne zaman bize yazı hatırlatacak bir şarkıya denk gelsek, eşlik etmeye başlıyoruz. Bazen yolda olduğumuzu hayal ediyoruz, bazen de denizden çıkıp güneşlendiğimizi… Yaz şarkıları yalnızca gelip geçici pop hitlerinden ibaret değil elbette. İşte dinlerken ruhumuzu da yaz rüzgarları gibi okşayan, bize unutulmaz yazlarımızı hatırlatan 7 yaz şarkısı…

TNK- Yine Yazı Bekleriz

Türk rock müziğinin ödüllü ekiplerinden TNK’nın unutulmaz şarkısı “Yine Yazı Bekleriz”, özlemle dolu seven kalplerin en sevdiği şarkılardan biri… Vokal, gitar ve piyanoda Caner Karamukluoğlu, bas gitarda Basri Hayran, davulda Onur Ertem ve klavyede Özgür Aksüyek’ten oluşan Ankaralı ekip, bu şarkıyı 2010’da yayınlanan Söyle Ruhum albümünde yayınlamıştı. Şarkı, 2011 yapımı “Aşk Tesadüfleri Sever” filminde de çalmış ve ilgi uyandırmıştı.

Belki de saklarız onu
Kalbimizde bir delik açar gibi
Belki denize ulaşır, içimizdeki nehirler bir gün
Yine yazı bekleriz

 

MFÖ- Bodrum 

“Nasıl anlatsam, nerden başlasam…” diye çalmaya başladığında, hangimiz devamına eşlik etmedik ki? MFÖ’nün klasikleşmiş şarkılarından “Bodrum”, grubun 1984 tarihli Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünde yer aldı. Söz ve müziği Mazhar Alanson’a ait olan şarkı, Bodrum’da geçen bir yaz aşkının ardından kaleme alındı. Geçen günleri, yaşanmış fırtınalı aşkları hatırlatan şarkı, zamanın acımasızlığını hatırlatır.

Nasıl anlatsam
Nerden başlasam
Kaç kişiydik o zaman bak
Kaç kişi kaldı şimdi

Bir zamanlar aşık olmuştum
Ama şimdi ismi neydi unuttum

Ege- Yaz Aşkım

Yaz mevsimi geldi mi, radyolarda bu şarkı çalmadan neredeyse gün geçmez! 1995 yılında Levent Ak, nam-ı diğer Ege’yi pop dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getiren “Yaz Aşkım”, sanatçının Senden Uzak albümünde yer alıyor. Sözleri Ege’ye, beste ve düzenlemesi Sarp Özdemiroğlu’na ait olan şarkı, yaz aşklarının milli marşıdır adeta… Orijinali ise Yunan müzisyen Antonis Remos’un  “Ma den Ginetai”sidir. 

Başlamam
Gideceğini bile bile bu aşka başlamam
Ne seni ne de kendimi ateşe atamam
Anla beni yaz aşkım

Bulutsuzluk Özlemi – Güneye Giderken

Kliması az çalışan bir otobüste, muavinin az evvel verdiği kahveyi üstünüze dökmemeye çalışarak güneye doğru tatile gittiğinizi hayal edin… İşte bu şarkı, yolda gördüğünüz her şeyi resmediyor. Bulutsuzluk Özlemi’nin 1986 tarihli aynı adlı albümlerinde yer alan “Güneye Giderken”ini mor ve ötesi de coverlamıştı. Grup bu şarkıyı 2005 tarihli Yaz EP’lerinde seslendirmişti. 

Uyu dedin uyudum
Devam et dedi muavin
Yolda güneş yükseliyordu
Güneye giderken
Solda güneş yükseliyordu
Güneye giderken

Teoman- O Yaz

2000’lerde Türkçe rock ortalığı yakıp yıkarken, Teoman da kariyerinin en iyi albümlerinden biri olan 17’yi yayınlamıştı. Orijinalini Zerrin Özer’in yorumladığı “O Yaz” Teoman’ın en iyi coverlarından biri. Aşkın en duru anlatımlarından olan “O Yaz” çalarken; yazlık aşkları, yaz geceleri yasemin kokan sokaklar, parlak yıldızlarla dolu gökyüzü, çocuk kalplerin masumiyeti canlanır gözümüzde.

Çocuk kalbimize dolan gamla
Oturup ağlamıştık sessiz çardakta
Çaresiz erken inen akşamla
Veda edip ayrıldık biterken o yaz
Sen bana ben sana komşu evlerde
Kök sarmaşıklar gibi sarıldık o yaz

Ege Çubukçu- Yaz Geldi

Yaz demek biraz da hareketli geçen bir gece hayatı demek… En azından bazılarımız için öyle. Ege Çubukçu’nun 2005 tarihli 1 Gün albümünde yer alan ve türünün belki de tek örneği olan “Yaz Geldi” şarkısı işte biraz da yaz mevsiminin bu bölümünü anlatıyor. Kıvama gelmek, geceye hazırlanmak, dans etmek, çılgınca eğlenmek gibi pek çok konuya referans veren “Yaz Geldi” verdiği hissiyatla yaz eğlencelerini hatırlatıyor.

Yaz geldi her gece kulüpte hadi
Az geldi vur şişenin dibine
Gaz geldi atla dans pistine hadi
Bir Bacardi, gecenin vakti, ghetto party

Nil Karaibrahimgil- Bronzlaşmak


Gerçekten yaz gibi bir şarkı “Bronzlaşmak”. Tam anlamıyla idealize edilen tatilleri anlatıyor: Oteller, yeni bikiniler, en çok satan kitaplar, ayakların yanması… Dinlerken neredeyse denizin tuzunu, yakıcı yaz rüzgarını, kumsalın yumuşaklığını hissediyorsunuz. Şarkı, Nil Karaibrahimgil’in 2004 tarihli Nil FM albümünde yer alıyor. Özellikle de tatili özleyenler için her yıl en az bir kere kulaklarda yankılanıyor. 

Ben bu yaz bronzlaşmak
Kendimle uzlaşmak
Yer yer yozlaşmak
Uzaklaşmak istiyorum

BU ŞARKILARI DA UNUTMAYIN 

  • Sezen Aksu- Yaz 
  • Yüzyüzeyken Konuşuruz- Bodrum
  • Zeynep Bastık- Her Mevsim Yazım 
  • Teoman- Yaz Yanığı 
  • Can Bonomo- Yaz Gelsin 
  • Zeynep Casalini- Bu Yaz 
  • MFÖ- Yaz Tatili 
https://open.spotify.com/playlist/3HfXAq6REMsgkZQZcIUGih?si=9ijSGy-uQTWOhCal8hpNuw
 
2021yazsarkilari