Rapçi, magazin figürü ve bir stil ikonu… 29 Ağustos’ta beklenmedik bir anda yeni albümü Donda’yı yayınlayan Kanye West’e yakın markajdayız.

Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok. Çünkü küstah, kendine aşırı güvenen, övünen ve alaycı tavrıyla oldukça sivri bir tip. Eşi, dünyanın en gözde magazin figürü Kim Kardashian. Şu aralar boşanmanın eşiğindeler gibi görünüyor ama kimbilir, belki bu da bir PR malzemesidir! Kardashian’ın Donda‘nın üçüncü lansmanında gelinlikle sahne alması da bu tezimizi doğrular nitelikte. Zira Kanye, tıpkı eşi gibi kendinden nasıl bahsettireceğini ve gündemde nasıl kalacağını çok iyi biliyor. Yeni albümü Donda bitene kadar Atlanta United stadyumunda konakladı. Ve hiç beklenmedik bir anda 29 Ağustos’ta 27 şarkıdan oluşan Donda‘yı yayınladı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz sözünün neredeyse tam karşılığı olan Kanye West hakkında bilmemiz gerekenlere bir göz atalım. 

13 YAŞINDAYKEN İLK RAP ŞARKISINI YAPTI 

Kanye’nin tam adı Kanye Omari West. Bu ad Swahili dilinde “tek” olarak tercüme edilir. Kanye beş yaşında şiir yazmaya başladı ve üçüncü sınıftayken rap yapmaya başladı. 13 yaşındayken, Dr. Suess’in ünlü “Green Eggs and Ham” şiirine yeni bir yorum getiren ilk rap şarkısını kaydetti.

kanye west

ANNESİ ESTETİK OPERASYON SONRASI YAŞAMA VEDA ETMİŞTİ

Kanye’nin annesi Donda’nın adını taşıyan son albümü dün yayınlandı. Ünlü sanatçının gerçekten ilginç bir ailesi var. Anne Donda, Clark Atlanta Üniversitesi’nde İngilizce profesörüydü. Estetik operasyon geçirmek için hastaneye yattı ama ne yazık ki hastaneden çıkamadı. Resmi adli tabip raporunda, plastik cerrahi prosedüründen sonra bazı ameliyat sonrası komplikasyonlar yaşarken kalp hastalığından öldüğünü söyledi. Kanye, merhum babası Ray West ile de gurur duyuyordu. Baba Ray Atlanta Journal-Constitution gazetesindeki ilk siyahi foto muhabirlerinden biriydi. Aynı zamanda bir Kara Panter, Hıristiyan evlilik danışmanı ve tıbbi bir illüstratördü. (Tıbbi illüstrasyon, tıbbi, anatomik ve ilgili bilgileri kaydetmeye ve yaymaya yardımcı olan bir biyolojik gösterim şeklidir.)

ANNESİYLE BİRLİKTE ÇİN’DE YAŞADI 

West, Chicago’da doğmamış olabilir, ama kesinlikle orada büyümüş ve bunu sır olarak saklamıyor. Kanye’nin anne ve babası o daha 3 yaşındayken boşandı. Kanye de annesiyle, annesinin Chicago Eyalet Üniversitesi’nde profesör olarak işe alındığı Chicago’ya taşındı. Chicago yani “Rüzgarlı Şehir”, Kanye’nin şarkı sözlerinin çoğunda belirgin bir şekilde yer alır ve belki de şehirle en çok ilişkilendirilen ünlü Kanye diyebiliriz. Bu yüzden, Kanye’nin daha gençken bir yıl boyunca Çin’de yaşadığını öğrenmek birçok hayranı için muhtemelen sürpriz olacak. Annesi bir değişim programıyla Nanjing Üniversitesi’nde bir yıl öğretmenlik yaptı ve on yaşındaki oğlunu da yanında götürdü. West, orada öğrendiği Mandarin dilini unuttuğunu kabul etse de, bu onun için hayli ilginç bir deneyimdi.

NEREDEYSE ÖLÜYORDU AMA YİNE MÜZİK YAPTI 

Kanye, müzik yaparken hiçbir şeyin onu yavaşlatmasına izin vermiyor. Direksiyon başında uyuyakaldıktan sonra bir araba kazasında neredeyse ölüyordu. 2002 yılında stüdyodan eve dönerken geçirdiği bu kazada çenesi parçalandı. Çenesine metal bir plaka yerleştirildi ve iyileşmesi için epey uğraşıldı. Kanye çenesi kapalıyken nasıl rap yapacaktı? Ama durmadı elbette. Hastanede iyileşirken elektronik bir davul makinesi istedi. Bu deneyim hakkında “Through the Wire”ı yazdı ve hatta çenesi birbirine bağlıyken dizeleri çaldı. İlginç değil mi? Kanye, şarkıları üzerinde çok titizlikle çalışıyor. Mesela “Stronger” şarkısı üzerinde 8 ayrı prodüktörle 50 farklı versiyon kaydedecek kadar çok çalıştı. 

RUH SAĞLIĞIYLA MÜCADELE EDİYOR

Kanye üç kez tutuklandı, tüm olaylar paparazzilerle olan tartışmalar sonucu meydana geldi. Denetimli serbestlik, zorunlu öfke yönetimi danışmanlığı ve toplum hizmeti gibi cezalar aldı ve bu tutuklamalar sonucunda hapis yatmak zorunda kalmadı. Tüm bu fevri hareketlerinin arkadasında aslında ruh sağlığıyla mücadelesi vardı ve o bunu hiç saklamadı. Geçmişte depresyon, bipolar bozukluk ve paranoya ile mücadele ederken intihar düşünceleri olduğunu bile itiraf etti.

kanye west4

BAŞARILAR DİLERİZ SANA KANYE

Kanye West Rolling Stone dergisinin 2012’deki “Tüm zamanların en iyi 500 albümü” listesinde, üç çalışmasıyla birden yer aldı. Time dergisi tarafından 2005 ve 2015’te olmak üzere iki kez dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Ayrıca, 2007’de GQ dergisi onu Yılın Adamı seçti. Bugüne kadar çok sayıda Grammy kazandı. Bu sayı toplamda 21 ve Kanye Jay Z ile birlikte en çok Grammy’e sahip sanatçılar listesinde 10’uncu sırada yer alıyor. 

KARDASHIAN MESELESİNDE SON DURUM 

Kanye West , 24 Mayıs 2014’te Kim Kardashian ile evlendi. Dört çocukları olan çift şimdilerde boşanma aşamasında. 44 yaşındaki Amerikalı rap şarkıcısının yeni albümünde yer alan “Love Unconditionally” adlı şarkısının da, boşanma aşamasında olduğu reality show yıldızı Kim Kardashian ve evliliğinin bitişiyle ilgili olduğu söyleniyor. Şarkının sözlerinde “Ailemi kaybediyorum” “Tatlım nasıl gidebiliyorsun?” ve “Sevgilim bana geri dön” sözleri dikkat çekiyor. Kardashian, West’in albüm lansmanlarına giderek ona destek olmaya devam ederken, bu boşanmanın arkadaşça olduğu söyleniyor. 

kanye west2

GERÇEKTEN YETİŞKİN FİLMLERİ YILDIZI OLMAYI DÜŞÜNDÜ

Kanye, müzik kariyerine devam etmek için üniversiteden ayrıldıktan sonra, geçimini sağlamak için tuhaf işler yapmaya zorlandı. Bu süre zarfında, perakendeci Montgomery Ward için kredi kartı sahiplerine sigorta satan bir tele pazarlamacı olarak çalıştı. Kanye West, yine müzikten önce iki kez yetişkin filmi yıldızı olmayı para kazanmanın bir yolu olarak düşündüğünü söylemişti. 

HER YER AMA HER YER YEEZY! 

Sadece müzik dünyasında değil, Kanye moda dünyası için de çok şey ifade ediyor. Bu yaz her yerde gördüğümüz Yeezy terlikleri bir düşünün! Kanye her zaman iyi giyinen bir sanatçıydı. Hatta “Stronger” klibinde giydiği bir ceketi sormak için Michael Jackson onu aramıştı! Şimdilerde Gap ile ortaklık kuran Kanye’nin 2008 yılında Grammy Müzik Ödülleri’nde giydiği Nike Air Yeezy’si de 1.8 milyon dolara (yaklaşık 14 milyon TL) satılmıştı. 

Kaynaklar: Sözcü, Usmagazine, NTV, The Fact Site, Money Inc, Music in Minnesota
Görseller: Universal Music Turkey