Kış mevsiminin gerçek anlamda hissedildiği kasım ayında mutlaka keşfedip, playlist’lerinize eklemeniz gereken 8 yeni şarkıyla sizi tanıştıralım. 

Neredeyse seneyi devirmek üzereyiz. Zorlu geçen 2020’yi sesleriyle aydınlatan, müzikleriyle yaralarımızı iyileştiren müzisyenlere teşekkür borçluyuz. Yerli alternatif sahnede boy gösteren müzisyenler için bu yıl, yaşadığımız pandemi süreciyle belki de hiç olmadığı kadar üretken geçti. Çoğunluğunu evde geçirdiğimiz süreçte ne yazık ki şartlar sahne almalarına çok az imkân verdi ama pek çok müzisyen evinde, stüdyosunda üretmeye devam etti. İşte Kasım ayı içinde yayınlanan en yeni seslerden sizler için seçtiklerimiz… 

Düşüngeç – Akşam Güneşi Gezginleri 

1992, İstanbul doğumlu Ekrem Erkmen Diken grafik ve ses tasarımı alanlarında uzman, pratik zekasını fikirleri ve çok yönlülüğü ile birleştiren bir video kurgu ve ses sanatçısı. Yapımcılığını üstlendiği sayısız video müzik projesi ve prodüktörlüğünü yaptığı üç resmi albümün yanı sıra kurumsal kimlik tasarımları ve onlarca animasyon çalışması bulunmakta. Düşüngeç olarak en yeni şarkısı da “Akşam Güneşi Gezginleri”. Dikey olarak çektiği videosunu tamamen kendi imkanlarıyla yayınlayan sanatçı ilk kez chillhouse bir altyapıda çalıştığını söylüyor. 

Bu Şarkılarına da Dikkat: Artık Başkasının Problemisin, Aklımdasın

Nukan – Dünya 

Müzik eğitimine 90’ların sonunda gitar ve piyano dersleri ile başladı. Gökçen Taşkıran’dan klasik gitar eğitimi aldı, Emrah Sarıtunalılar ve Alp Ersönmez ile armoni ve bas gitar üzerine çalışmalar yaptı. İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere birçok farklı şehir ve mekanda 10 yılı aşkın süre canlı performanslar sergiledi, Emre Yücelen ile şan tekniği üzerine çalışmalar yaptı. YouTube’daki coverlarıyla da dikkat çeken Nukan, son single’ı “Dünya” ile iddialı. 

Bu Şarkılarına da Dikkat:  İki Kelime, Eylül 

Emre Azaklar – Ölmek Gibi 

Daha önce yayınladığı şarkıları “Çukur”, “Erkenci Kuş” gibi dizilerde çalan Emre Azaklar’ın aralık ayında çıkaracağı albümden önce yayınladığı son şarkısı “Ölmek Gibi” tüm dijital platformlarda yayınlandı. Türkülerden etkilenen “Ölmek Gibi” sakin, derdini direkt ve yalın anlatan bir şarkı olarak dikkat çekiyor. Daha önce yayınladığı “Seni Ben Nasıl Saklarım”, “Dedikodu”, “Deli Sohbet”, “Deniz Kokan Kent”, “Hiç Gerek Yok” gibi şarkılardan form olarak farklı olan kayıtta Emre Azaklar’a perdesiz gitarıyla Can Ercan eşlik ediyor.

Bu Şarkılarına da Dikkat:  Seni Ben Nasıl Saklarım, Dedikodu

Kuzey Işıkları- Aykuşağı 

Kuzey Işıkları, İzmirli bir alternatif müzik grubu. 2018 yılında Çağan Kaya ve Can Birgehan tarafından kurulmuş ve 2019 yazında ilk teklileri Rüya ile Spotify hesaplarını oluşturmuşlardır. Kuzey Işıkları’nın bu şarkıları, Ezginin Günlüğü’nü hatırlatan sakin, dingin bir şarkı. Şarkının söz ve müziği de Kuzey Işıkları’na ait. 

Bu Şarkılarına da Dikkat:  Kaybeden, Rüya 

Yaren Özhuy- Geç 

İlk teklisi “geç” ile lokal alternatif müzik sahnesine yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Yaren Özhuy, yaptığı düzenlemelerle dikkat çekiyor. Tarzını belirli bir müzik janrına yakıştırmaktansa, kendini tekrar eden ama bir o kadar da tekdüzelikten uzak, kendi deyimiyle “sınırsız” şarkılar yayınlamak istiyor. Çoklu vokal düzenlemelerine odaklanarak söz ve müziğin tüm öğelerini kendisi oluşturan Yaren, sadece “his” üzerine çıktığı bu yolculukta ilk durağı olan “Geç” ile Kasım 2020’de tüm dijital platformlarda yerini aldı. Özhuy’u O Ses Türkiye’deki başarılı performanslarıyla da hatırlıyoruz. 

Can Koç- Binalar Dar 

İstanbullu şarkıcı, söz yazarı Can Koç, şair kimliğiyle ön plana çıkmakla beraber, yazdığı şarkıların sözlerinde imgesel dünyayı dolanıyor, varlığını sorgulamaktan, acıyı hissetmeye kadar derin ve tehlikeli sularda geziniyor. Bilmemeyi kendi dünyasının temeline oturtan sanatçı, bilmenin ağırlığından kaçınmayı ihmal etmiyor. Uzun yıllardır, şarkı yapan ve söz yazan Can Koç, 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan pandemiyle beraber, kendisine dönmek için daha fazla fırsat buldu ve böylece 2020 yılı son çeyreğinde Fono Müzik etiketiyle, ilk teklisi Binalar Dar’ı dinleyicisiyle buluşturdu.

Salman Tin- Rüzgar Beni Savururken 

İlk olarak “Gözlerinde Bi’ Yer” teklisiyle dijital mecralarda sesini duyurdu. “Bir Yol Bulunur Bir Son Bulunduysa” teklisiyle dinleyici kitlesini genişleten sanatçı, ardından gelen ilk EP’si “Ben Garsonken” ile yükselişini sürdürdü. Kendini “şarkı yazan bir şair” olarak tanımlayan Salman Tin, şarkı yazma konusunda bu kadarla da sınırlı kalmadı ve prodüktör BKE ile ‘Deephouse’ tarzında da şarkılar yayınlamaya devam ediyor. KÖFN adıyla harika işler yapan ekibin yeni EP’si DANS eylül ayında yayınlandı. 

Bu Şarkılarına da Dikkat: Gözlerinde Bi’ Yer, Bir Yol Bulunur Bir Son Bulunduysa 

Vincent Baykal Ada – Gölgeler 

Vincent Baykal Ada (VBA) müzikal yolculuğuna 2009 yılında İstanbul’da başlayan ve birlikte albüm, EP, ve single’lar çıkardığı, ödüller kazandığı ve One Love, Rock’n Coke gibi önemli festivallerde sahne aldığı eski grubu Sapan ile başladı. Grubun dağılmasından bu yana, VBA yeni şarkılar üzerinde bireysel olarak çalıştı. VBA, indie rock ve shoegaze sularında dalış yaparken, köklerinden dolayı Fransızca, İngilizce ve Türkçe şarkı sözü yazmaya devam etmeyi hedefliyor.

Bu Şarkılarına da Dikkat: Your Name, Kids Again