İyi ki doğdun Kenan Doğulu! Türkçe pop müziğin medar-ı iftiharı yıldızı Kenan Doğulu’yu çok zor da olsa, Kenan Doğulu yapan şarkılarını seçtik. 

Sahnedeki enerjisinden mi bahsedelim, Türkçe pop müziğin gelmiş geçmiş en iyi şarkılarını besteleyen bir müzisyen olduğundan mı? Şarkı sözlerindeki eğlenceli ve anlamlı ifadeleri mi masaya yatıralım yoksa ülkemizin en iyi erkek vokallerinden biri olduğunu mu anlatalım? Müzik hayatının 28. yılında olan Kenan Doğulu, bugün 47. yaşını kutluyor! Kenan Doğulu’yu Kenan Doğulu yapan şarkıları seçmek çok zordu. Hatıraları zihnimizde olan, kalplerimizde bambaşka yerlerde olan tüm şarkıları filtrelemek yerine, 10 şarkıyı farklı Kenan Doğulu albümlerinden seçtik. Nice güzel yaşlara, sevgili Kenan Doğulu! 

Yaparım Bilirsin (1993) 

Deliyim gözü kara deliyim
Yakarım Romayı da yakarım ben
Bulurum seni yine bulurum
Olurum yine senin olurum

Kenan Doğulu’nun morcivert takım elbisesi ve renkli yeleğinden gözümüzü alamadığımız çıkışı şarkısı “Yakarım, Roma’yı da yakarım!” dediği “Yaparım Bilirsin”di. Aslında “Şşşşş-aparım bilirsin” desek daha doğru… Uzun yıllar vazgeçemediği uzun saçlarıyla çok eğlenceli bir genç adamdı, Doğulu. Yurdaer Doğulu’nun yetenek silsilesi oğlu, henüz 19 yaşındaki Kenan Doğulu’nun ilk albümü aynı isimle yayınlanmıştı. Her işin üstesinden gelebileceğimizi düşündüren, dinledikçe motive eden ve 90’lar Türkçe pop şarkılarının ilk 5’ine kesinlikle girecek olan “Yaparım Bilirsin”le tanıştık, Kenan Doğulu’yla ve güneş kolyesiyle… 

 

Kurşun Adres Sormaz Ki (1994) 

Kurşun adres sormaz ki
Yaktın beni en derinden
Depremlerde yine yüreğim
Yangınlar çaresiz

Kenan Doğulu, ilk albümün başarısından sonra hız kesmedi ve ertesi sene devler ligine yüksekten giriş yaptığı ikinci albümü Sımsıkı Sıkı Sıkı’yı yayınladı. Albümün ilk klibi, albüme ismini veren şarkıya çekildi. Ancak bu albümdeki esas bomba, Kenan’ın kar kış demeden takım elbisesiyle piyano başına geçtiği “Kurşun Adres Sormaz Ki” oldu. Klipte ünlü müzisyene eşlik eden isim ise dönemin ünlü modellerinden Funda Barın’dı. Kenan Doğulu’un ahenkle dans eden saçlarına bir kez daha tanık olduğumuz “Kurşun Adres Sormaz Ki” sanatçının kilometre taşı şarkılarından oldu. 

 

Kandırdım (1996) 

Kandırdım nazlı yâri
Sonunda çılgın sözlerle
Kandırdım
Sonunda güzel gözlümü oyunlarla

90’ların ünlü ilginç ve renkli kostümler giyerek sokaklarda dolaşma temalı bir klibi de Kenan Doğulu’da olmasın mı? Kenan’ın yanına Güven Kıraç, Ozan Doğulu gibi yakınlarını da alarak sevgilisine serenat yaptığı bu klipte, o zamanlar gerçekten de kız arkadaşı olan ABD’li manken Jessica Campbell rol alıyor. Herkesin kendine has olduğu ve birlik içinde eğlendiği zamanları görmek çok keyifli… Kenan Doğulu’nun bu şarkıyı bir arkadaşı için, arkadaşının peşinden koştuğu kadını etkilemesine yardımcı olmak için kaleme aldığı da rivayet ediliyor.

 

Ben Güzelden Anlarım (1999) 

Çok tatlısın çok
Seni veren Allah’a şükürler olsun
Çok güzelsin çok
Ben güzelden anlarım

Veee yıl 1999… Kenan Doğulu’nun uzun saçlarına ve hafif kilolu hallerine veda ettiği, tam bir “milenyum” çılgınlığı içinde yeni albümü Ben Senin Her Şeyinim’i yayınladığı zamanlar… Yıllarca magazin programlarında çala çala bitirilemeyen “Ben Güzelden Anlarım”ın klibinde kimler yoktu ki? Demet Şener, Selin Toktay, Asu Emre, Didem Taslan gibi dönemin en ünlü modelleri Kenan Doğulu’nun 2000’lere girmeye çok hazır klibinde arz-ı endam ediyordu. “Ben Güzelden Anlarım” tam anlamıyla bir Kenan Doğulu şarkısı değil de nedir? 

 

Tutamıyorum Zamanı (2001) 

Kal gittiğin yerde mutlu ol
Ya da gel kalbimde tahta sahip ol
Senin gülen yüzüne kurban bu serseri kalbim
Ama karar ver tutamıyorum zamanı

Kenan Doğulu’nun Ex Aşkım albümündeki en iyi şarkılarından biri olan “Tutamıyorum Zamanı” gerçekten de zamansız bir pop klasiği. Düzenlemede caz öğelerine yer verilmesi de Doğulu’nun gönlünde yatan aslanı aslında bize o yıllardan belli etmişti. Şarkının klibinin Greenwich’te çekilmiş olması da ilginç bir ayrıntıydı. Kenan Doğulu’nun bestecilik yeteneğinin yanı sıra bir şarkı sözü yazarı olarak da gövde gösterisi yaptığı şarkılarından biri, “Tutamıyorum Zamanı”. Şarkıyı Müslüm Gürses de coverlamıştı. 

 

Aklım Karıştı (2003) 

Hangi rüzgar attı seni?
Niye döndün ki geri?
Kimseler seni sevmedi mi?
Umduğun gibi deli deli

Kenan Doğulu’nun yalnız 90’lara değil, 2000’ler Türkçe pop müziğine de damga vurduğunun ispatı niteliğinde bir şarkı. Eski sevgilisinin birden çıkagelmesi üzerine kafası karışan bir adamın hislerini anlattığı bu şarkının klibi de yayınlandığı yıllara göre oldukça cesurdu. Yerçekiminin olmadığı fantastik bir diyarda hem şimdiki hem de eski sevgilisiyle haşır neşir olan Kenan Doğulu, dönemin müzik kanallarında da listelere en tepelerden giriş yapmıştı. Şarkıda Sıla’nın vokalde olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

 

Çakkıdı (2006) 

Çat diye çatlamak üzereyim
Neresinden tutup da düzeleyim
Ortağı olmuşum düzeneğin
Kendimi boğasım var

Ve Kenan Doğulu’nun adeta yeniden doğduğu yıl olan 2006’ya gelelim. “Avrupa Yakası” dizisinde Peker Açıkalın’ın canlandırdığı çizgili pijamalı Gaffur tiplemesinin de bol bol dans ettiği “Çakkıdı” o dönemin fon müziği olabilecek bir şarkı oldu. Söz ve bestesi Sezen Aksu’ya ait olan bu şarkının aranjesi de Mustafa Ceceli imzalıydı. Kenan Doğulu, Festival albümü için ilk kez kendisine ait olmayan bir şarkıyla karşımıza çıkıyordu. O dönem “Çakkıdı Çakkıdı” oynamayan kimse kalmamıştı adeta! İstanbul’un çeşitli bölgelerinde çekilen klibin Umur Turagay imzalı olduğunu da belirtelim. 

 

Bal Gibi (2012) 

Gel de sen savun kolaysa kalbime
Bu sebepsiz ayrılık nedendir ki
Kimse sen gibi kimse ben gibi
Olamaz biliyoruz ikimiz de bal gibi
Hala seviyoruz ikimiz de bal gibi

Kenan Doğulu’nun son yıllardaki en başarılı şarkılarından biri de “Bal Gibi”. Kenan Doğulu’nun adeta yaşayarak söylediği, vokalist olarak çok iyi bir noktaya çıktığı ve anlam olarak da dinleyicisini sarıp sarmalayan bu şarkısı, sanatçının Aşka Türlü Şeyler albümünde yer alıyor. Bu albümde “Rica”, “Tencere Kapak”, “Doktor” gibi sonradan çok daha popüler olan şarkılar da yer alıyor ama Kenan Doğulu diskografisinde “Bal Gibi”nin yeri pek çok dinleyici için halen müstesna bir yerde duruyor. 

 

Aşk Oyunu (2016) 

Aşk oyunu buna derler güzelim
Seçmelisin birini
Bir şöyle bir böyle derken
Kaçırıp harcarsın sevgileri

Kariyeri boyunca sayısız hit şarkıya imza atmış olan Kenan Doğulu, en sonunda onunla özdeşleşen şarkılarını Ozan Musluoğlu’nun ellerine teslim etmiş ve İhtimaller adını verdiği bir caz albümünde toplamıştı. Tamamen canlı kaydedilen bu albümde “İhtimal” adında yeni bir şarkı da vardı. Tabii ki bu alıştığımız standartlarda bir pop albümü değildi. Ama Kenan Doğulu ara albümler yapmayı, şarkılarını farklı formlarda seslendirmeyi hep sevmişti. “Kendi işlerimi deforme etmeyi seviyorum. Söylenmiş şarkıları farklı şekillerde söylemek üzerine hep bir açlığım var. Caz albümü hazırlamak da hep hayalimdi” demişti bir röportajında. Kenan Doğulu’nun bu albümden seçtiğimiz şarkısı, “Aşk Oyunu”. 

 

Yosun (2018) 

Yalnız değil, yenik değil
Çaresiz hiç değilsin
Suç ortağım, dizinin dibindeyim
Hayat sana insafsızca
Ne kadar tuzak kursa da
Yosun gözlerine fedaiyim
Yüzün gülene kadar emrindeyim

Ve geldik 2010’lar sonu Kenan Doğulu’ya… Kenan Doğulu, Vay Be albümünde yer alan “Yosun” şarkısını, hayatının aşkı olarak nitelendirdiği eşi, ünlü oyuncu Beren Saat için kaleme almış. Bu şarkıyı şöyle anlatıyor Doğulu: “Çok özel bir ilişkimiz var. Biz hayat arkadaşlığı yapıyoruz. Birbirimizi besliyoruz, eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Şarkının sözleri bir anda döküldü. Beren’in ağladığını gördüğüm bir gün yazdım. Yosun gözlerine her zaman espriler yapardım, ama bir gün o gözlere böyle bir şarkı yazacağımı bilmiyordum.”