Yerli alternatif dünyanın sevilen ekiplerinden Kendimden Hallice, yeni şarkıları “Hatamı Dansa Kaldırdım”la Dergy’nin konuğu oldu.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Alternatif sahnenin kendine has ekiplerinden biri, Kendimden Hallice. Vokal ve gitarda Ozan Özalp ve prodüktör Samet Türksal’dan oluşan ekip, samimi şarkılarıyla dinleyicilerin radarına takılmayı başardı. Son şarkıları “Hatamı Dansa Kaldırdım”la da yükselişini sürdüren Kendimden Hallice, insanların aslında bildiği, ama yüzleşmekten kaçtığı içsel konuları kaleme almayı tercih ediyor. Dergy’nin sorularını yanıtlayan Ozan Özalp, “İnsanın kendisine duyduğu tezatlığı açık açık yazmayı seviyorum” diyor. Huzurlarınızda, Kendimden Hallice’nin duygusal dünyası…

Merhaba… Son şarkınız “Hatamı Dansa Kaldırdım” yayınlanalı daha birkaç gün oldu. Ne zaman yazıldı bu şarkı, hikâyesi nedir? 
Yaklaşık bir ay önce yazıldı hikaye olarak yazılan bir şarkı değil aslında. Bu şarkıyı yazarken her insanın hata yapabileceğini ve o hataları ile barışık yaşaması gerektiğini anlatmak istedim. 

https://www.youtube.com/watch?v=VuHIhZdj8hg&ab_channel=KendimdenHallice

Kendimden Hallice Ankaralı bir ekip. Ankaralı olmanın müziğinize etkisi ne oldu? Ankara’nın neresinde, nasıl bir çevrede büyüdünüz? Müzikal olarak nasıl beslendiniz?
Grup Ankara çıkışlı ama Ankara’da büyümedim. Ankara’nın müzisyene kattığı en büyük şey şehrin griliğinden gelen ilham kesinlikle. Konservatuardan arkadaşlarım ile görüştüğümü söyleyebilirim müzisyen çevresi olarak da. 

kendimden hallice.3 2

Kendimden Hallice olarak, şarkılarınızdaki sözleriniz çok sade. Onları duru bir yaklaşımla dinleyicisine aktaran bir ekipsiniz. Düşündüğümüz ama çok da dile getiremediğimiz duygular var pek çok şarkınızda. Size en çok neler şarkı yazdırıyor, kalemi elinize aldıran, sizi tetikleyen şeyler neler?
Aslında kendiniz de söylemişsiniz. İnsanların kendince bildiği ama yüzleşip kabul edemediği kaçtığı içsel konuları yazmayı gerçekleri yazmayı, insanın kendisine duyduğu tezatlığı açık açık yazmayı seviyorum. İlham aldığım en büyük şey empati.

Çoğu zaman müzisyenler grup müziği yapmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını söylerler. Sizler peki grup içinde nasıl anlaşıyorsunuz? Birlikte çalmanın, birlikte söylemenin avantajları neler sizce?
Her iki seçiminde dezavantajları var. Grup olmak zor iş. İşin içine egosal durumlar girince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Birden fazla insanın bir konu üzerinde tartışması kriz sürecini uzatıyor. Sorumluluk hissiyatınız daha büyük oluyor grup olduğunuzda.

kendimden hallice.2 2

Kendimden Hallice’nin yapılanlamasında ünlü prodüktör Nino Varon’un etkisi büyük. Böyle bir isimle birlikte çalışmak, onun dokunuşlarıyla şekillenmek nasıl bir duyguydu, size neler kattı?
Nino Varon kesinlikle çok değerli ve ciddi bir isim şu güne kadar çok güzel ve değerli isimler ile çalışmış. Örnek vermek gerekirse Sezen Aksu, Nilüfer, Kayahan, Duman, Bulutsuzluk Özlemi, Tanju Okan gibi değerli isimler. Aslında “Kendimden Hallice” grubunun kurulmasındaki en büyük manevi değer diyebilirim. Nino’dan çok şey öğrendim çok önemli detaylar öğrendim, bir şarkı nasıl yapılmalı bir bestecinin hayatı nasıl olmalı gibi gibi önemli detayların hepsini öğrendim ve daha ondan öğreneceğim epeyce şey var. 

2020 hepimiz için oldukça zor bir sene oldu. Ama müzisyenler için durum iki katı stresli geçti, pek çok emekçi işsiz kaldı, pek çok müzisyen sahnelere hasret kaldı. Sizin için nasıl geçti 2020 şimdiye kadar? 
2020 ciddi anlamda çok kötü bir sene kötüden ziyade çok şey de öğretti aslında. Sahneye çıkmayı içimiz rahat konser vermeyi hatta sevdiğimiz sanatçıların konserlerine gitmeyi çok çok özledik. 

kendimden hallice.4 2

Bundan sonraki yeni projeniz ne olacak? Yeni bir single mı gelecek, ya da planlarınız arasında bir EP, albüm var mı? 
Şu an single şeklinde ilerliyoruz ama daha sonrası için bir EP planı var 4 şarkıdan oluşan. 

Ozan bey, siz Hacettepe Üniversitesi caz bölümünü birincilikle kazandınız ama okula devam etmediniz. Ama hayatınızı yine müzikle devam ettiriyorsunuz. Müzik dışında başka meslekleriniz de var mı? 
Müzik dışında başka bir mesleğim yok. Müziğin hayatımdaki yerini say-say bitmez. Kendimi ait hissettiğim tek yer müzik.

KISA KISA

✓ Günün en sevdiğim saatleri akşamüstü saatleri. İşte o zamanlar üretimimin doruk noktasında oluyorum
✓ Şarkılarından en çok etkilendiğim isim; yerli̇-yabanci çok fazla sanatçı var ama Sezen Aksu’nun yeri bende çok ayrıdır.
✓ Son dönemde döne döne dinlediğim albüm; çok fazla sayıda farklı soundlar dinlediğim için bunun tam bir cevabı yok.
✓ Asla tahammül edemeyeceğim müzik türü aslında her şeyi dinliyorum ama arabesk rap falan açarlarsa koşarak uzaklaşırım oradan tabii…”
✓ Kendimden Hallice’yle en büyük hayalim Türkiye ile sınırlı olmayan büyük turnelere çıkmak.