Ana SayfapopKeşif: Alya'nın "Bekledim" single'ı gelecek vaadediyor

Keşif: Alya’nın “Bekledim” single’ı gelecek vaadediyor

Pop dünyasının yeni yeteneklerinden Alya, “Bekledim”le karşımızda. Genç sanatçıyı Keşif bölümümüzde ağırladık. 

Hukuk fakültesini bitirdiniz. Ayrıca çok genç yaşlardan beri voleybol da oynuyordunuz. Ve ilk şarkınız “Bekledim”i yayınladınız. Müziğin yanı sıra başka işler de yapacak mısınız, yoksa sadece müzikle mi ilerlemek istiyorsunuz bundan sonra?
Ben hayatım boyunca tek bir işle asla uğraşamadım. Mutlaka aynı anda birden fazla alanda veya sektörde yeni şeyler üretmek ister halde buluyorum kendimi. Sanıyorum ki her birinden öğreneceğim çok şey var hala. Kitaplarımı müziğime, müziğimi kendime katarak çıktığım bu yol çok heyecanlı benim için. Her an her şey olabilir, ihtimaller dünyasında yüzüyoruz ve bu çok özgür hissettiriyor. Mutlaka müziğin yanında başka işler de yapacağım fakat günün sonunda tüm alanları birbirine entegre edebileceğim büyük projelere imza atmak istiyorum.

Aynı zamanda isminizi lise yıllarınızdan beri yazdığınız kitaplarla da tanıyan pek çok kişi var. “Bekledim”in kitaptan şarkıya dönüşme süreci nasıl oldu, perde arkasında nasıl bir hikâyesi var?
İlk single çalışmam olan Bekledim, şiir ve deneme kitabım Ben Çok Sevdim’de de yer alıyor. Kitabın basım süreciyle başladı hikaye. Kitaptaki birkaç şiirin bestesini de yaptığımı dile getirmemin ardından kendimi stüdyoda buldum. Başta şiir kitabımın reklamı amacıyla yalnızca gitar ve vokal olacak şekilde aldığımız kayıt, daha sonra stüdyo sahibinin beni aramasıyla şu an tüm dijital platformlardan dinleyebildiğiniz haldeki aranje versiyonuna dönüştü. Stüdyo sahipleri çok beğenmişler, beni aradılar ve şarkıyı büyütmek istediklerini söylediler. Belki de en büyük hayalim gerçek olmak üzereydi fakat ne yazık ki hukuk fakültesi öğrencisi olmam sebebiyle bu planlar biraz sarktı. Üç yıl sabırla fakat müzikten
kopmadan mezun olmayı bekledim. Mezun olur olmaz projeyi yeniden canlandırdık ve hayata geçirdik.

alya kesif

Müzik yapıyor olma motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz, sizin için ne ifade ediyor?
Kitap yazmak da müzik yapmak da kendimi ifade etmemin yegane sevdiğim biçimleri. İkisi de çok kıymetli benim için. Müzik motivasyonum “yenilik” kavramından geliyor. Kitabı bir kere yazıyorsunuz ve basılıyor, matbaaya gittikten sonra değiştirme şansınız pek yok fakat yazdığınız bir şarkıyı çıktıktan sonra her konserinizde bambaşka versiyonlarla söyleyebilirsiniz. Her seferinde kendimi daha çok geliştirip daha farklı türlerde parçalar yazmak, aynı şarkıyı bile her söyleyişimde dinleyene farklı aktarabilmek çok istiyorum. Yerimde saymayı hiçbir zaman sevmedim hayatımda, müzik de doğası gereği bunun tam zıttını bana hediye ediyor gibi geliyor. Çok eğlenceli.

Bundan sonraki süreçte ne gibi planlarınız var, anlatır mısınız?
Sözü müziği bana ait yirmiye yakın şarkım var. Birkaç single’ın ardından eğer mümkün olursa konsept bir EP veya albüm yapmak isterim. İmza günlerimi konserlerimle birleştirmek ve okurlarımla, dinleyenlerimle birlikte vakit geçirmek isterim. Hayat zorlukları olan bir yer bizim için fakat güzelleştirmek de yine bizim elimizde. Acılarımızı da aşklarımızı da şarkılar, satırlar aracılığıyla paylaşalım isterim. Kitaplarımın dizi ve film olmalarını çok isterim çünkü soundtrack’leri ve senaryoları için çok özel fikirler var aklımda. Önce hayalleri plan, planları ise gerçek kılmak lazım. Elimden gelen en iyi şekilde sırayla hepsini yapacağım.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR