Ana SayfapopKeşif: Bir Çift Kumru ve sevgi dolu şarkıları

Keşif: Bir Çift Kumru ve sevgi dolu şarkıları

Bir Çift Kumru olarak sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. Öncelikle isimlerimizle başlayabiliriz sanırım 🙂 Elçin ve Serhat Korkutuş.
Ağustos 2013’te tanışmamızla ilişkimiz başlamış oldu. 2017 Nisan’dan beri de evliyiz. Evlendikten sonra ilk beklenti çocuk olur. Evet bir çocuk sahibi olmak belki çok güzel bir duygu ama biz çok büyük oranda bir çocuk sahibi olmak istemediğimize karar verdik. İstanbul’da ikamet ediyoruz ve 2014 yılından bu yana da birlikte sahne alıyoruz.
Neden “Bir Çift Kumru” ismini tercih ettiğimizi soranlar oluyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; Serhat’ın askerdeyken bestelediği ve bizim hikayemizi anlatan şarkının ismidir bu. Aynı zamanda evlilik teklifini de bu şarkıyla yapmıştı Serhat. O anlarımızı da amatör olarak kayda almış, sonrasında YouTube kanalımıza atmıştık. Her izlediğimizde yine gözlerimiz dolar.

Kısaca bireysel özgeçmişimizden de bahsetmek gerekirse;

Ben Elçin, 16 Haziran 1984 İstanbul doğumluyum. Müjdat Gezen Konservatuvar’ı Tiyatro ve Sahne Sanatları’ndan mezun oldum. Bir süre oyunculuk yaptıktan sonra kamera arkasına geçiş yaparak 12 sene medya sektöründe görev aldım. Kendimi bildim bileli şarkı söylemeyi hep sevmişimdir. Serhat’la tanışmamızdan sonra da sahnelerde şarkı söylemeye başladım. Son iki senedir sadece solistlik yapıyorum.

Ben Serhat, 13 Haziran 1986 İstanbul doğumluyum. Önce İ.Ü. Orman Müh. Bölümü okudum, hemen sonrasında Marmara Üni. GSF Keman Bölümü’nden dereceyle mezun oldum. Flamenko, caz, pop, türkü gibi farklı türde müzik yapan gruplarda yer aldım, müzikalitemi hep geliştirmeye çalıştım ve halen bu çabam devam etmekte. Müzisyenlik dışında 2015 yılından beri özel bir okulda müzik öğretmenliği de yapıyorum.

“Sen Söz Ben Müzik” ilk resmi şarkınız diye biliyoruz, peki 2022 içinde bir albüm ya da EP yayınlamak gibi bir planınız var mı?

Evet “Sen Söz Ben Müzik” resmi olarak yayınladığımız ilk şarkımız. 2022 yılında yeni üretimler yapmaya devam etmek istiyoruz. Bu kadar çok müzik yapan kişi ve grupların olduğu piyasada üretmeniz gerekiyor.

kesif2 bir cift kumru ve sevgi dolu sarkilari

Müziğe olan bakış açınızı nasıl anlatırsınız, yani müziğin size hissettirdikleri desek neler anlatırsınız?

Birçok sanat dalı arasında müziğin yeri bizce bambaşka. Hatta müzik kelimesinin kökenin şu şekilde olduğunu okumuştuk; mous “peri”, ve “-ika” eki de “konuşulan dil” anlamındaymış. Birleşince “perilerin konuştuğu dil” gibi bir anlamı var. Yani öyle bir enerji ki, kulağınıza nasıl fısıldarsa o ruh haline sokuyor insanı. Hatta burada “insan” yerine tüm canlılığı desek de yanılmış olmayız; keza hayvanlara ve bitkilere de müzik dinletildiğini ve etkilerinin gözlemlendiğini okuyor, görüyoruz.

Müzik dinlemekle müzik icra etmek biraz farklı geliyor bize aslında. Modumuza göre farklı türlerde müzikler dinlemeyi seviyoruz; klasik müzik, arabesk, flamenko, türkü, bazen caz, bazen film müzikleri. Bunca müzik türüne karşılık Bir Çift Kumru olarak yaptığımız müziği kısaca “popüler müzik” olarak tanımlayabiliriz. Müzik üretirken ya da icra ederken bundan büyük keyif alıyoruz. Buna bir de dinleyicilerden alkış ve övgüleri eklenince müziğe olan motivasyonunuz daha da artıyor. Beğenilmek neredeyse herkesin hoşuna gidecek bir şey. Biz de enerjimiz yettiği ve övgüler aldığımız sürece müziğimizi yapmaya devam edeceğiz. 🙂

Düzenli olarak sahne aldığınız bir yer var mı, sizi canlı dinlemek isteyen takipçilerinize söylemek için bir rotanız var mı?

Ortalama haftanın 4 günü Beşiktaş, Mecidiyeköy, Balat, Kartal gibi İstanbul’un çeşitli semtlerinde farklı mekanlarda sahnede oluyoruz. Genelde sabit günlerde sabit mekanlarda oluyoruz ama yine de ara sıra değişkenlikler olabiliyor. Bu kapsamda hangi gün neredeyiz Instagram hikayelerinden paylaşım yapıyoruz. Takip etmek isteyenleri bekleriz 🙂 Konu performanslarımıza gelmişken bir kaç ek bilgi paylaşmak da isteriz. Mesela icra ettiğimiz müzikler için “popüler müzik” tanımlaması yapmıştık. Popüler müziği kısaca insanların çok fazla tükettiği, dinlediği ya da bildiği müzikler olarak sınırlandırabiliriz. Türkçe ağırlıklı olmak üzere, İngilizce, İspanyolca, bir kaç tane Arapça ve Yunanca şarkılar da icra ettiğimizi söylersek kendimizi net ifade etmiş oluruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR