Ana SayfaalternatifKeşif: Boş Kemikler'den "Yıldızlı Bir Yer"i dinleyin

Keşif: Boş Kemikler’den “Yıldızlı Bir Yer”i dinleyin

Keşif bölümümüzde bugün lise zamanlarından bu yana arkadaş olan Boş Kemikler ekibi ve Doppler etkisini anlattıkları “Yıldızlı Bir Yer” var.

Boş Kemikler ismi, Özdemir Asaf’ın “Kuşlar uçmak için doğmuş; Kemiklerinin boş olmasından anlıyoruz. Açık ve bilinen bir yönü yok insanların. Onu biz yaratıyoruz” dizelerinden ileri geliyor. Bunu biraz daha açar mısınız, isminiz sizin için nasıl bir anlam ihtiva ediyor?

Bu şiir bize kendimiz için seçtiğimiz yolun keyif aldığımız müziği yapmak olduğunu, bu yönü kendimizin seçtiğini ve bunun için çalıştığımızı hatırlatıyor. Boş Kemikler ise bize bu şiiri hatırlatıyor. Bu isim, her müzik yapışımızda veya bu ismi duyduğumuzda keyif aldığımız ve seçtiğimiz bir yönde olduğumuzu anımsatıyor.

bos-kemikler-kesif2

Lise zamanlarından arkadaşsınız, bu çok güzel ve köklü bir arkadaşlık. Lisedeyken de birlikte müzik yapar mıydınız, nasıl hayalleriniz vardı? Şimdi o hayallerin bir kısmı gerçekleşti mi?

Evet doğru, birlikte müzik yapma hikayemizin başlangıcı lise yıllarımıza kadar uzanıyor. Bizler lisedeyken derslerimizin yanısıra sürekli okuldaki etkinliklerde, müzik yarışmalarında ufak dinletiler yapardık. Teneffüslerde, haftasonlarında kısaca neredeyse her boş anımızı müzik yaparak geçirmeye başladık ve bundan çok büyük keyif alıyorduk. Hiç birimiz yoğun geçen üniversite sınavına hazırlık döneminde bile bırakmadık müziği çünkü bizler için yeri doldurulamayacak ve hayatımızdan çıkartılamayacak kadar değerli bişeydi müzik. Lise yıllarımız boyunca gerek okulda gerek çeşitli etkinliklerde gerek bar ve canlı müzik mekanlarında sayısız konser verdik. Bu dönem boyunca çevremizden çok beğeni topladık ve ilk defa bir festivalde çalmak için teklif aldık. Bu anda aslında grup olmayı düşünüp bu yola çıktık. Aslında hayalimiz oldukça basit denebilir: her zaman müzik yapmak ve sahne almak. Bu hayal doğrultusunda grubumuzun parçalarının dinlenme sayıları ve genel gidişatı ile yeni hayalimiz parçalarımızın herkes için bir anlam ifade etmesi ve onlara dokunabilmesi diyebiliriz. Dolayısıyla hayalimiz doğrultusunda ilerliyoruz ve umuyoruz ki bu hayali gerçekleştiririz.

“Yıldızlı Bir Yer”in ilginç bir çıkış noktası var, Doppler Etkisi. Bu şarkının perde arkasını biraz öğrenebilir miyiz, nasıl yazdınız, kayıt süreci nasıl geçti?

Yıldızlı Bir Yer’in sözleri doğa ile iç içe bir yerde insanın kendisi ile baş başa kalıp, insan ırkının kendisine ne kadar yabancılaştığı sorguladığı bir anda ortaya çıktı. Yıldızlar dolu bu ortam ve yabancılaşma teması Doppler etkisinin çağrıştırdı. Doppler etkisini yani uzaklaşan yıldızların renk dalgalarının boylarının uzamasıyla görünen renklerinin kırmızıya kaymasını, insanın kendine yabancılaşmasının sembolü olarak şarkıya ekledik. Beste sürecinde ise grup olarak kendimizi rahat hissettiğimiz Hicaz makamında doğaçlama yaparken bulduğumuz bir riffi geliştirip devamına bölümler ekleyerek içimizden geldiği gibi bir şarkı yaptık. Beste sürecinde en çok önem verdiğimiz noktalardan biri kendimizden asla taviz vermemek oldu. O şekilde de yaptık. O yüzden bu şarkımızı çok benimsedik. Kaydımızı kanal kayıt olarak aldık. Uzun, çok bölümlü ve değişken metronomlu bir yapıya sahip olması kayıt için biraz zorlayıcı ve yorucu oldu.

2020’den bu yana 5 single yayınladınız. Peki 2021 içinde ya da önümüzdeki sene bir albüm, EP gibi daha uzun soluklu çalışmalar da yapacak mısınız? Planlarınız arasında neler var?

Grubumuzun çıkışını single projeler ile yapmak istedik çünkü açıkçası biraz nabız yoklamak istedik tepkiler ve beğeni olarak. Bunun yanısıra soundumuzun tam olarak oturmasını da beklemek istedik single projelerini yayınladığımız dönemde. Bu yüzden single projeleri içeren bir süreç oluşturmak istedik kendimize hem müzik piyasasını tanımak hem dinleyicilerimiz ile tanışmak hem de kendi soundumuzu oturtmak için ve son single’ımız olan Yıldızlı Bir Yer parçamız ile bunu bulduğumuzu söyleyebiliriz. Önümüzdeki süreçte ise son olarak iki tane daha single çalışmamızı dinleyicilerimizle buluşturacağız. Bu singlelarımızdan sonra ise çoğunluğunun taslak olarak da olsa hazır olduğunu söyleyebileceğimiz bir albüm yayınlamayı düşünüyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR