Ana SayfaKeşifKeşif: Burakbey: “Susturulmaya çalışılsak da...”

Keşif: Burakbey: “Susturulmaya çalışılsak da…”

‘Yeni İlahiler’ adlı teklisini kısa bir süre önce çıkaran Burakbey ile müzik yolculuğunu konuştuk. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

2 Temmuz’da, uzun aradan bir aradan sonra, klibiyle aynı anda yeni şarkısı ‘Yeni İlahiler’i yayınlayan Burakbey‘le bir araya geldik ve hem proje detaylarını hem de üretim sürecini konuştuk. Aga B‘nin de eşlik ettiği yeni teklinin prodüktörü Zeynep Oktar, klibin yönetmen koltuğunda ise Cemre Okyay ve Hami Özkan bulunuyor.

Yeni teklin Yeni İlahiler” kısa bir süre önce yayınlandı. Şarkının hikayesini bir de senden dinleyebilir miyiz?
Albüm için şarkı yazmaya devam ederken yeni bir “ilk emir”e ihtiyacımız olduğunu düşünüyordum. Nakaratında zikir çeker gibi “düşün, düşün, düşün, düşün” olan, albümün genelinde de olup ilahi havayı taşıyan bir şarkı yapmak isterken birden kendimi “gelseler bi’ gün dile, deli divaneler” derken buldum. Deli divane dile geldi, yeni ilahi yazdı. (Gülüyor)

Aga B ile bir araya gelmeniz nasıl oldu?
‘Yeni İlahiler’in nakaratı bildiğiniz gibi Aga B‘nin ‘Bir Var Bir Yok’ şarkısından örnekler taşıyor. Bi stüdyo session’ı sırasında şarkıyı uzun zamandır mixlerimizi yapan Adham Farid‘e dinlettim ve Adham aynı gün beni cesaretlendirip hemen iletişimimizi sağladı. Akşam olduğunda telefonumda dedemin (Aga B) verse’ünü söylediği ses kaydı vardı.

Bu şarkı aynı zamanda ilk albümünDO-I: Deliler Oratoryosu”nun ilk şarkısı olma özelliği taşıyor. Albümü ne zaman yayınlamayı planlıyorsun ve bizleri neler bekliyor?
“Deliler Oratoryosu”nun ilk bölümünü yaz dönüşü yayınlamayı planlıyoruz. Zeynep Oktar, Şener Engin ve Arsan Salaryfar prodüktörlüğünde; house, hyperpop, danspop, hatta tekno ilhamları olan altı şarkılık bir mini albüm şeklinde olacak.

Yeni İahiler” ifade özgürlüğü, cesaret gibi temaların yanı sıra yeni inanç sistemlerinin mümkünlüğünü de sorguluyor. Bunu biraz açabilir misin?
İnsanoğlu da, dünya da, evren de değişmeye mahkum. Yaşadıkça yeni şarkılar, şiirler, ilahiler yazmak zorundayız. Ne kadar susturulmaya çalışılsak da, kafamızın içindeki düşünceleri durdurmak imkansız.

Üretim sürecinde seni genel olarak neler besliyor?
Takıntılı olduğum şeyler. Bu albüm özelinde dinler mitolojisi, pop ikonları ve nöropsikoloji diyebilirim

Seni ilk olarak 2019da çıkardığın teklin Canın Nasıl İsterseile tanıdık. Bu geçen üç yılı üretim sürecin ve geldiğin nokta açısından nasıl değerlendiriyorsun?
Harder, better, faster, stronger.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR