Ana SayfaalternatifKeşif: Cahit Kılınçel'den “Tatar Çölü”ne dikkat

Keşif: Cahit Kılınçel’den “Tatar Çölü”ne dikkat

“Zorlamam” ile sesini duyuran Cahit Kılınçel yeni şarkısı “Tatar Çölü” ile müzikseverler ile buluşuyor. Sözü ve müziği Kılınçel’e ait olan şarkının düzenlemesi ise Uğurcan Karslı’ya ait.

“Tatar Çölü” şarkınızı Dino Buzatti’nin “Tatar Çölü” romanından esinlenerek yazdığınızı biliyoruz. Bize biraz bu şarkının perde arkasını anlatır mısınız? 

Tatar Çölü romanını okuyup bitirdiğimde bu öyküde ki baş karakterin, hayatın sıradanlığı içinde kaybolmayı kanıksayan yapısı beni oldukça etkiledi ve o dönem ben de tam bu kabulleniş haliyle bir savaş halindeydim. Karakterle özdeşleşmiş hissetmemle birlikte hikayemi bu şarkıda anlatırken buldum kendimi ve bu durumda şarkıyı benim için çok özel bir hale getirdi. Klibimizde de bu hikayeyi farklı bir dille anlatmaya çalıştık. İnsanın hayallerini gerçekleştirmek adına gerekli adımları atmaya yeltenememe durumu bana çok acı gelmiştir. Bu durumu diğer şarkılarımda da konu etmeye devam ediyorum ve o şarkıları da paylaşmak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Klişe grubunuzla birlikte katıldığınız çeşitli yarışmalarda dereceler aldınız. Yolunuza solo devam ediyor olmanın avantajları neler? 

Evet aktif olarak sahne almaya devam ettiğim Klişe grubuyla 2009 yılında Rock’n Dark yarışması Çanakkale bölgesi birinciliği elde ettik ve ilginçtir bu bizim ilk sahnemizdi. Ardından bir sonraki yıl yine aynı yarışmanın Ankara ayağında birincilik elde ettik, ardından Fanta Stage yarışmasında jüri özel ödülü aldık ve bunun yanı sıra Mercedes Benz ve Sabancı Fest yarışmalarında da ikinciliklerimiz var. Benim için bu süreçlerde en değerli olan kendimize ait şarkılar ve düzenlemelerle bu yarışmalarda beğeni toplamak oldu. Tabi bu süreçte grubumuzla 40’ı aşkın yurtiçi şehir ve dört ülkede konserler verme imkanı yakaladık. Ardından Hiç Mi Suçun Yok adı altında Seksendört grubundan Tuna Velibaşoğlu prodüktörlüğünde üç şarkılık bir EP yayınladık .

Grup müziğini çok değerli bulsamda üretim aşamasında oluşan fikir ayrılıklarının sonuca ulaşmada zamanımızdan çaldığı kanısındayım. Şu an kendi ev stüdyomda şarkılarımı üretiyor ve yine Klişe’den grup arkadaşım Uğurcan Karslı ile şarkıları birlikte düzenliyoruz fakat nihai kararı kendim alabiliyorum ve motivasyonumuzu düşürmeden yolumuza daha hızlı devam edebiliyoruz. Bir diğer avantajı ise o şarkının ruhuna ruh katabilecek müzisyen arkadaşlarımla kayıtlarda dilediğim gibi çalışma fırsatı bulabiliyor olmam.

kesif cahit kilincelden tatar colune dikkat2

Müzik dışında başka bir mesleğiniz, ilgilendiğiniz başka şeyler de var mı? 

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezunum fakat mesleğimi yapma girişiminde hiç bulunmadım, üniversitedeyken sahnelerde olduğum için sonrasında da hayallerime ulaşmak adına sahnelerdeyim. Sorudan bağımsız bir şekilde cover grubu olarak haftanın belli günleri sahne almanın, bir müzisyenin üretimine engeller oluşturduğunu da belirtmek isterim. Bunun farkına pandemi sürecinde evlerimizdeyken üretim adına çok hızlı yol alabildiğimi gördüğüm an vardım. Müzik dışında kitap okuyarak, deneme yazıları yazarak ve hikaye yaratıcılığımı geliştirmek üzerine çalışmalar yaparak geçiriyorum vaktimi. Yani yine yaratıcılığımı kullanıp geliştirebileceğim her alana ilgim çok. Hatta bu anlamda freelance siteler üzerinden reklam, çizgi film müzikleri gibi özel siparişler alarak çalışmalar gerçekleştiriyorum.

kesif cahit kilincelden tatar colune dikkat3

2022 içinde yayınlamayı planladığınız daha uzun soluklu çalışmalarını (albüm, EP gibi) olacak mı, planlarınız neler?

Tabii ki, şu an yayınlanmamış birçok şarkı üzerinde çalışmalarımız devam ediyor ve istikrarlı bir şekilde bu şarkıları dinleyicilerle paylaşmak istiyorum. 2022 yılı içerisinde paylaşılmayı bekleyen bitmiş birçok şarkım var ve ben de bu şarkıları EP şeklinde belirli aralıklarla paylaşmanın heyecanıyla, planlar yapmaktayım. Fikirlerime değer verip, benimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için Dergy ailesine sonsuz teşekkürler.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR