Ana SayfarockKeşif: Erdem Ocak'tan "1ŞansDaha" yayında

Keşif: Erdem Ocak’tan “1ŞansDaha” yayında

Erdem Ocak’ın 80’ler Production etiketiyle yayınlanan şarkısı “1ŞansDaha” ile radarımızda.

Uzman psikolog olan Erdem Ocak’ı 2018-2019 sezonunda O Ses Türkiye yarışmasının finalistlerinden biri olarak da izlemiştik.

1Şans Daha’nın hikayesi, nasıl ortaya çıktı, üretimi ne kadar sürdü, şarkıda başka hangi müzisyenlerle birlikte çalıştınız? 

Müzisyen olmamın yanı sıra aktif olarak uzman psikolog olarak çalışmaktayım. Her bir danışan, bir hayat; her bir hayat da bir hikaye aslında. Varoluşsal krizler, birçok insanın neden yaşadığını, bu dünyaya hangi amaçla geldiğini sorguladığı bir dönem olmakla birlikte çoğu zaman bunların sebebi geçmişte elimizden kaçtığını düşündüğümüz fırsatların ardından söylediğimiz “keşke”lerden dolayı ortaya çıkıyor. O fırsatı bir kez kaçırmışız ve artık hayat anlamsızmış gibi gelmeye başlıyor bu noktada. O yüzden bu şarkıyı yazma amacım; dünyaya bir kereden fazla gelip gelmediğimizi bilmiyoruz fakat bir kez kesin olarak geldiğimizi biliyoruz. Dolayısıyla bu bilgiyi göz önünde bulundurarak geçmişte kaçan bir fırsat olsa bile bu hayatı yaşamaya devam etmeli, önümüze bakmalı ve akıp giden zaman içinde kendimize bir yer açmalıyız mesajını vermek. Şarkının sözlerini yazarken bir melodi takılmıştı aklıma zaten ve o yüzden de sözleri biter bitmez müziğini oluşturmaya başladım. Pandemi koşullarından dolayı ekibimle bir araya gelemiyoruz ve ben de bu yüzden akıp giden zamanda durmamak adına bütün enstrümanları alıp tek tek çalmaya başladım ve bu şarkı çıktı ortaya.

2021 içinde yayınlamayı planladığınız başka ne gibi projeleriniz var?

Evde olduğumuz için ve bu pandemi sürecinin daha da uzayacağını öngördüğüm için evimde kendime bir home stüdyo oluşturdum. Beni besleyen kaynaklarım; okuduğum kitaplar ve online seanslarla sürdürdüğüm psikologluk mesleğim sayesinde tanışma fırsatı bulduğum insanlar ve hayatları. Şarkı sözü ve müzik üretimi konusunda oldukça beslenebiliyorum bu yüzden ve yayımlanmayı bekleyen birçok beste bulunmakta. Son dönemde sevgili Özgür Ögöz’ün 80’ler Production firmasıyla birlikte çalışıyorum ve yayımlanacak şarkıları birlikte belirliyoruz. 2021 içinde yeni single çalışmaları gelmeye devam edecek fakat 2022’ye girmeden üretkenliğimizi aksatmayacak şekilde bir de konsept albüm üzerinde çalışıyoruz.

Müzik yapmak sizin için nasıl bir anlam taşıyor, bakış açınız ve felsefeniz nedir?

Müzik benim için hem ruhsal hem fiziksel olarak yaralarımın üstüne sürdüğüm bir merhem gibi. Bu düşünceden yola çıkarak psikolog mesleğim aracılığı ile müzik terapi üzerine çalışmalarım da oldu ve bu şekilde müziğin iyileştirici gücünü yalnızca kendi üzerimde değil, başkalarında da gözlemleme fırsatım oldu. Müziği bu yüzden hep ciddi olarak gördüm; bir iletişim aracı, bir merhem, bir dost, bir psikolog, bir anne, bir baba, bir çocuk… Şarkı sözleri o yüzden benim için çok önemli; dinlediğim şarkı bana bir şey anlatmalı benim için. Müzikte de hayatta da mottom genellikle bir farkındalık yaratma üzerine. “Eleştiriyorsan değiştir, değiştiremiyorsan kabul et” düşüncesi ile hareket ediyorum. Kabul etmeyi bir yenilgi olarak görse de insanlar, benim için aslında yalnızca yeni bir şeye başlama zamanı anlamına geliyor. Kimsenin yitip gitmemesi dileklerimle… Teşekkürlerimi sunuyorum.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR