Ana SayfarapKeşif: H4SO'dan "Güller ve Mermiler"

Keşif: H4SO’dan “Güller ve Mermiler”

Adanalı rap müzisyeni “H4SO” mahlaslı Hasan Güzel, “Güller ve Mermiler”i İmge Yapım etiketiyle Basemode Records YouTube kanalında yayınladı.

Rap sanatçısı H4SO, “Hip hop’a merak salmadım, içine doğdum” diyor. Temmuz ayında “Aynı”, birkaç gün önce de yeni şarkısı “Güller ve Mermiler”i yayınlayan MC’yi daha yakından tanımak istedik.

Merhaba, sizi biraz tanımak isteriz. Hip hop kültürüne ne zaman, nasıl merak saldınız? Sizin için rap yapmanın anlamı nedir?


Hiphop kültürüne merak salmadım, direkt içine doğdum diyebilirim. Yaşadığım şehirdeki mahalle ve özgürlük ruhu beni hiphopla bir araya getirdi. Küçüklüğümden beri bu kültürü ruhumda hissederek yoluma devam ettim. Rap yapmak benim için içimde biriken tüm yaşanmışlık duygusunu, sokağı, düşünce özgürlüğünü mikrofona dökmek diyebilirim.

Mahlasınız H4SO’daki 4 rakamının bir anlamı, alt metni var mı? Bize anlatır mısınız? 


İsmimde geçen A harfi yerine kullanılması dışında 4 rakamı numerolojide de görüldüğü üzere “sadakat ve güven”i temsil ediyor. Sokaklar bana sadakatın ne kadar önemli olduğunu ve gerçekten güvenebileceğin insan sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini öğretti. Bu nedenle 4 rakamı benim hayatımda önemli bir rol oynuyor ki bunu vücuduma bile kazıdım.”Aynı” kaçıncı şarkınız? Yazım ve yapım aşamaları hakkında bilgi verir misiniz?

2016 yılında kendi evime aldığım ekipmanlarla müzik yapmaya başladım ve inanın ürettiğim şarkıların sayısını ben bile hatırlamıyorum. “Aynı” projesine yeni dönemde sağlam adımlarla ilerleyen H4SO için ilk şarkısı diyebiliriz. Günümüzü kötü etkileyen bu pandemi sürecinde her günümüzün aynı oluşunu ve hayatımızın monotonluğunu mikrofona dökmek istedim. Şarkının prodüktörlük koltuğunda son zamanlarda ismini sık duyduğunuz “AKDO”, görüntü yönetmenliğinde ise Adana’nın en çok yankı uyandıran internet dizisi ve beyaz perdede gösterilen “Sıfır Bir” filminin görüntü yönetmeni olan “Ali Yılmaz” yer alıyor. 

2021 içinde başka hangi projelerle sizi izleyeceğiz? 
2021 yılında “Aynı” ve “Güller ve Mermiler” dışında üretim aşamasında olduğumuz yeni projelerim sizleri bekliyor. Sürekli değişen ve globalleşen soundlarda kendi tarzımı yansıtmak asıl amacım bunun için üretmeye devam ediyorum.

Sizinle burada, bir şekilde ilk kez karşılaşan bir dinleyicinize müziğinizi nasıl tanımlardınız ve ona ne söylemek isterdiniz?


H4SO’nun müziği yaşanmışlıkları ve herkesin içinde biriken monotonluktan kurtulma çabasını anlatıyor. Şarkılarımı dinleyen herkes mutlaka kendinden bir şeyler bulacaktır. Hayatta ne olursa olsun, hayat size ne darbe vurursa vursun pes etmeyin, dik durun ve kendiniz olup yolunuza devam edin.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR