Ana SayfaKeşifKeşif: KARDELEN'e kulak verin

Keşif: KARDELEN’e kulak verin

Dergy Keşif bölümümüzün bugünkü konuğu geçtiğimiz haftalarda “Ceketin Bende Kaldı” teklisiyle çıkış yapan KARDELEN.

İlk single’ınız “Ceketin Bende Kaldı” yayınlandı. Şarkıyı yaparken baştan sona nasıl bir süreç yaşadınız?

‘’Ceketin Bende Kaldı’’ Mert (Demir) ile albüm çalışması içine girdiğimiz dönemde yaptığımız bir şarkı. Bir günde bitti bile diyebiliriz. Sabah Mert altyapıyı yapmıştı, öğlen melodi bulup akşam söz yazmıştık. Yaklaşık bir ay sonra da klibi çekmiştik. Bu süreç bir eğitim kampı gibiydi. Sürekli yeni bilgiler ve gelecek işler için beynimde yeni bir klasör oluşturmuş gibi hissediyordum. Bu süreci, mesleğinde başarılı, şarkıya ve bana inanan insanlarla geçirmiş olduğumdan dolayı çok şanslı hissediyorum.

Kardelen Ceketin Bende Kaldi 03

Müziğinizi nasıl tanımlarsınız, nelerden besleniyorsunuz?

Müzisyen bir aileden geliyorum. Hepsi müziğin farklı kollarıyla ilgileniyor. Bu kültürel zenginlik gün sonunda benim müziğimi beslemiş oldu. Bir yandan kuşağımın her şeye hızlı hakim olabilme avantajını olumlu yönde kullandığımı düşünüyorum. Müziğimi tek bir kalıba sokmak yerine, hangi kalıpta duyulursa duyulsun benim müziğim olduğunu dinleyiciye hissettirmek daha önemliymiş gibi geliyor.

Müziğe çok küçük yaşlarda başlamışsınız ve birçok enstrüman çalıyorsunuz. Bu yolculuktan biraz bahseder misiniz?

Beş yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano bölümünü kazanarak müzik eğitim sürecim başlamış oldu. Beş yıl kadar hem ilkokulu hem konservatuvarı bir arada okudum. Zorlu bir süreçti. Sonrasında güzel sanatlar lisesinde viyola ve piyano eğitimime devam ettim. Şu an ise opera bölümünde okuyorum. Eğitim olarak klasik müzik eğitimi almış olmam şu anki müziğimde kuvvetli bir donanım sağlıyor. Yine de sıfırdan bir müzik yaratmak on beş yıllık eğitimimde bana neredeyse hiç öğretilmemiş bir konu. Yani ne kadar eğitimini de alsanız işin başında alaylısınız. 

Müzik dışında yaptığınız başka neler var?

Dans etmeyi çok seviyorum. Gelecek projeler için oryantal kursuna başladım. Vücudumu estetik açıdan da tanıyor olmak beni çok iyi hissettiriyor. Paten, kaykay bir aralar vazgeçilmezimdi fakat ayran gönüllü oluyorum hobi konusunda. Bunların dışında kendimi bildim bileli yemek yapmayı, yeni yemek tarifleri denemeyi çok severim.

Müzik kariyerinizle ilgili bir sonraki adımınız ne olacak?

Bundan sonraki süreçte KARDELEN’in performans dünyasını daha yakından tanıyacaksınız diyebilirim. Bir süre tekliler ile devam edilecek gibi görünüyor ama sonunda bir albüme de hazırlık yapıyoruz. Gelecek süreç için çok heyecanlıyım 🙂

KARDELEN kimdir?

7 Temmuz 2001 yılında İstanbul’da doğan KARDELEN, 2006-2011 yılları arasında İÜDK’da (İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) piyano bölümü öğrencisiydi. Lise eğitimine İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’nde viyola ve piyano bölümlerinde devam eden genç sanatçı, 2017-2019 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında piyano resitalleri sergiledi. 2019 Eylül’de İÜDK’da Opera Bölümünü kazanan KARDELEN, 2021 yılında Universal Müzik Türkiye sanatçısı oldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR