Ana SayfaalternatifKeşif: PEK ve "Hapi"ye kulak verin

Keşif: PEK ve “Hapi”ye kulak verin

PEK’in ikinci single’ı “Hapi” 7 Ocak’ta tüm dijital platformlarda yerini aldı. PEK’in yeni şarkısı “Hapi” masalsı, sakin, huzur veren ve altyapısında biraz da rock tınıları taşıyan mutluluk verici bir şarkı. 

Alternatif sahneye yeni adım atan PEK’i Keşif bölümümüze konuk ettik.

Sizi biraz daha yakından tanımak isteriz, hem İstanbul hem Berlin’de mi yaşıyorsunuz? Neler yapıyorsunuz?

Dört sene önce Berlin’e taşındım fakat İstanbul’a çok sık gidip geliyorum. Yaklaşık sekiz yıldır reklam ve klip sektöründe çalışıyorum. Bir süredir de Berlin’de müzik yapmaya başladım.

 

Şu ana kadar yayınlanmış iki şarkınız var. Devamı gelecek mi, 2022 için nedir projeleriniz?

Geçen Ağustos’ta da ilk single’ımı, Ocak’ta ise ikincisini yayınladım. Kendi imkanlarımla yapmaya çalıştığım için tahmin ettiğimden daha uzun sürdü şarkılarımı insanlarla paylaşabilmek. 2022’de daha hızlanabilmeyi umuyorum, hazırda bekleyen yaklaşık 12 şarkı var.

kesif pek ve hepiye kulak verin2

Bu projenin sizin için anlamı, mottosu, ana fikri nedir? Biraz çıkış amacını anlatır mısınız bize?

3 sene önce kendi şarkılarımı yapmaya başladım. Her şey erkek arkadaşım Ali’nin rüyasında bir melodi duyması, benim bunu gitarla çalmaya çalışmam ve o günden itibaren çıkan melodileri kaydetmemle başladı. Hemen akabinde epey ekstrem ve zor zamanlardan geçtiğim bir süreç yaşadım ve müzik yaparak kendimi korudum diyebilirim. Benim için bir iyileşme metodu oldu beste yapmak aslında. Kendiliğinden gelişti her şey. Bir nevi duygularımı akıtacak bir alan buldum.

Müzik yapıyor olmanın motivasyonunu nasıl anlatırsınız, sizin için nasıl bir hissiyatı var müzik yapmanın?

Benim için bir oluş hali gibi müzik yapmak. Bunu keşfedebildiğim için de şanslı hissediyorum kendimi. Duygularımın, fikirlerimin, anılarımın bir “ürün”e dönüşmesi epey büyüleyici. İlginç bir kayıt sistemi gibi. Bu sürecin ilk kısmı, bir de besteyi yaptıktan sonra da başlayan bambaşka bir süreç var. Bu kadar öznel bir ürünü bir başkasına teslim etmek hiç kolay değil ama iki şarkımın da prodüktörlüğünü üstlenen Cem Pilevneli şarkının ruhunu algılamakta ve parçayı potansiyelinin bile ötesine taşımakta o kadar başarılıydı ki… Resmen şarkının duygusu neyse ve nasıl bir sound’a ihtiyacı varsa; tam olarak onu ortaya çıkardı. Bu açıdan da çok şanslıydım. Sonrasında her şeyi tamamen değiştirebilen miks, mastering süreci var… Her bir adım çok şey öğretiyor. Sanırım beste yapmak beni rahatlatan bir süreçken, sonrası da hep yeni şeyler öğreten ve bana mükemmelliyetçiliğimin sınırlarını çizmenin önemini gösteren bir süreç.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR