Ana SayfapopKeşif: Serenad Bayraktar ve "Güneye Göçelim"

Keşif: Serenad Bayraktar ve “Güneye Göçelim”

Alternatif pop dünyasının en yeni isimlerinden Serenad Bayraktar, “Güneye Göçelim”le Keşif bölümümüzün konuğu oldu. 

Prodüktörlüğünü ünlü yapımcı Genco Arı’nın üstlendiği “Güneye Göçelim”le radarımıza takılan Serenad Bayraktar’ı daha yakından tanımak istedik.

“Güneye Göçelim” bu aralar çok ihtiyacımız olan bir şarkı. Her şey bizim için çok karanlık bugünlerde, bu şarkıda ise hissedilen bir umut ve heyecan var. Perde arkasını, size hissettirdiklerini anlatır mısınız bize?

Aslında biz de tamamen böyle duygular hissettiğimiz için çıktık bu yola. Yaşadığımız zor günlerde biraz olsun içimizi ferahlatsın, rahatlatsın istedik. Yoğun tempoyla başladığımız işe ve okula motivasyon şarkısı oldu Güneye Göçelim. Böylece hem yaza veda etmek hem de güzel anılarımızı hatırlayacağımız bir döneme geçiş yapmak istedik. Yapım aşamasında da şarkımızdan o kadar büyük bir enerji aldık ki şarkımıza başladıktan bir buçuk haftaya yakın bir süre sonra tamamen bitmişti.

Rotterdam’da yaşadığınızı ve eğitiminize devam ettiğinizi biliyoruz. Rotterdam’da yaşamanın size ne gibi avantajları oluyor? Türkiye’yi özlüyor musunuz mesela?

Tabii ki Türkiye’yi çok özlüyorum fakat artık çok sık gidip geliyorum. Hollanda’ya baktığımda gerçekten uzun bir zamandır burada yaşadığım için artık kendimi buraya da ait hissediyorum. Hollanda’da yaşamamın hem kişisel hayatıma hem müzikal kimliğime inanılmaz pozitif bir katkı sağladığını söyleyebilirim. Dokuz senedir klasik müzik bölümünde okuduğum için dünya müziğine (World Music) karşı biraz önyargılıydım fakat daha yakından tanıma fırsatım olunca önyargılarım teker teker çözüldü ve aynı zamanda Jazz müziğe olan ilgim de oldukça arttı. Modern bir ülkede yaşamanın güzel faydalarından en önemlisi ise burada insanlar gerçekten sadece sanat ile besleniyorlar. Her türde her tarzda sanatı destekliyorlar. Bu da sanatçıların her anlamda özgüvenini arttırıyor.

kesif serenad2 bayraktar ve guneye gocelim

Youtube kanalınızda pek çok İngilizce cover performansınız var. Ama siz Türkçe de söylüyorsunuz. Hangi dilde şarkı söylemek sizin için daha keyifli?

Açıkçası bir dil seçmek benim için biraz zor çünkü genel olarak şarkı söylemek bana çok keyif veren bir şey. Ama şunu da söylemem gerek şarkı söylediğiniz dili anlıyorsanız o zaman gerçekten pek fazla bir şeyin önemi kalmıyor 🙂 Önemli olan, karşı tarafa da o hissiyatı verebilmenin olduğunu düşünüyorum. Uncovered albümümü ise tamamen caz müziğine karşı olan tutkum sayesinde ortaya çıkarttık. Yaratım süresinde gecesi gündüzü benim için vakit harcayan ve kendime güvenmemi sağlayan Genco Arı sayesinde.

2022 içinde ne gibi projeleriniz olacak, biraz ipucu verir misiniz?

2022 için birçok single ve güzel bir albüm planımız var, hepsini teker teker gerçekleştirmek için yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fakat şu konuda biraz ipucu verebilirim; gelecek her şarkı için yeni yeni tarzlarda ilerleyebileceğimizi söyleyebilirim 🙂

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR