Ana SayfarockKeşif: Türk rock grubu Haybe'den "Kaçmam Lazım"

Keşif: Türk rock grubu Haybe’den “Kaçmam Lazım”

Türkçe rock dünyasına yeni bir soluk getiren Haybe’nin Kaçmam Lazım isimli albümü Yüzdeyüz Müzik etiketi ile yayımlandı.

Sahne çalışmaları ile tanıdığımız müzik gruplarından olan Haybe, uzun bir yol olarak başladığı stüdyo çalışmalarını sonunda albümle taçlandırdı. Albümün yayın tarihinden yaklaşık bir sene önce çalışmalara başlayan grup, ilk 6 ayı neredeyse gece gündüz stüdyoda çalışarak geçirdi, şarkılar ortaya çıktıkça da konserlerin parçası olmaya başladı yeni şarkılar. Albümdeki şarkılar en az 4-5 kere revize edildi, her revizede yeniden kayıtlar alınıp üzerinde yeniden çalışılarak bu süreci tamamladı nihayet 10 Haziran günü “Kaçmam Lazım” tüm dijital platformlarda ve grubun YouTube kanalında yayına girdi.

Grup şarkılarının hikayelerini şöyle anlatıyor:

“Teker teker şarkıların hikayelerini anlatmakla bitiremeyiz tabii ki ama albümü genel olarak ele aldığımızda bir şeylerden sıkıldığımızı ve bir şeylerden kaçmak istediğimizi bu albümde anlatmaya çalıştık. Albümde geçirmeye çalıştığımız duygular ağırlıklı olarak mecbur olunan durumların ya da istenilmeyen olayların bizde kaçıp gitme isteği uyandırdığıdır.”

Haybe gelecekten yana beklentilerini de şöyle dile getiriyor:

“Türkiye’de rock müzik piyasasının biraz daha canlanmasını ve daha da zirveye ulaşmasını hedefliyoruz. Bunun için üretime hiç ara vermeden devam etmek asıl önceliğimiz. Gelecek beklentilerimizden bizi en çok heyecanlandıran büyük festivallerde geniş kitlelere müziğimizi dinletmek ve bizi dinleyenlerle beraber eğlenmek, rock müzik piyasası içinde adı geçen gruplardan olmak.”

image0

Haybe grubunun müziğini etkileyen isimlerden ilk akla gelenler; Yavuz Çetin ve Kurban. Tabii kişisel olarak tüm üyelerin etkilendiği isimler farklı ve sayıca çok fazla.

Haybe grubu ilk olarak 2017 yılında Adnan Enes Kaya ve Yusuf Can Çapar tarafından kuruldu. Grubun kurulmasının ardından bir sene sonra Net D üzerinden iki adet tekli yayınladı. Bu şarkıların yayınlanmasından sonra 2019 başlarında grupta köklü değişiklikler yapıldı. Tahir Çiftçi ve Eren Erdal Yılmazın gruba dahil olması üzerine albüm çalışmalarına başlayan grup, 2020 ortalarında ilk albümü olan “Kaçmam Lazım”ı bitirdi.


BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR